Pusinis problemos sprendimas

Publikuota: 2017-05-15
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Vaistų gamintojai, prieš kelias dienas gavę kvietimus teikti naujas kompensuojamų vaistų kainas, gali pradėti varžytuves. Pasiūlę dosniausias nuolaidas galės savo vaistus išvysti Kompensuojamų vaistinių preparatų kainyne. Pranašaujama, kad nauja tvarka sukels pokyčių vaistų rinkoje – vaistų mažinimas praktikoje gali atimti galimybę rinktis.

Jei gamintojai nesumažins kainų, didžioji dalis dabar kainyne esančių kompensuojamų vaistų iš sąrašo bus išbraukti: pagal dabar galiojančias kainas iš 916 net 810 vaistų taptų nebekompensuojami. Sugriežtinus tvarką į kainyną nebus įtraukiami vaistai, kurių kaina daugiau nei 10% didesnė nei pigiausių vaistų referencinėse šalyse. Pastarosiomis vadinamos šalys, kuriomis remiamasi apskaičiuojant vaistinio preparato bazinę kainą.

Vaistinių duomenys rodo, kad norint patekti į kainyną kai kuriems gamintojams antkainį gali tekti sumažinti 50% ir daugiau. Rinkoje pastaruoju metu buvo pasklidusios kalbos, kad į kainyną bus įtrauktas tik vienas tam tikrą veikliąją medžiagą turintis vaistas. Kristina Garuolienė, sveikatos apsaugos viceministrė, VŽ ramino: gandai nepagrįsti, kainyne atsidurs visi vaistai, kurie nebus 10% brangesni nei referencinėse šalyse. Tačiau ši tvarka liečia tik generinius vaistus, patentinių vaistų kainodara yra individuali.

Naujojoje tvarkoje netrūksta keblumų. Kompensuojami vaistai, kuriems gamintojai nesuteiks valstybės prašomos nuolaidos, gerokai pabrangs – mat, jie nebebus kompensuojami. Tai reiškia, kad jiems nebebus taikomas lengvatinis 5% PVM tarifas – jis ūgtels iki 21%. Sveikatos draudimo įmokas mokančių žmonių teisės bus apribotos – nesvarbu, kad būtent tas vaistas jiems reikalingas: vaistas ne tik pabrangs, bet dar ir nebus kompensuojamas...

Rūta Bagdonavičienė, „Gintarinės vaistinės“ vadovė, stebisi: pasak jos, pacientas, kurio vartojamas vaistas nebebus kompensuojamas, bus baudžiamas dukart, nes ne tik nebegaus valstybės kompensacijos, bet dar ir turės mokėti pilną PVM. Toks būdas atpiginti vaistus vargu ar naudingas pacientams – jis tiesiog stipriai apriboja jų teisę rinktis. Nors ministerijos atstovai tikina, kad svarbiausia yra veiklioji medžiaga, o ne gamintojas, nes visų jų kokybė ir gydomasis poveikis yra tas pats, iš tiesų praktikoje tai nėra šimtaprocentinė tiesa. Žinoma, pacientus gydo ne pakuotė, spalva ar kompanijos pavadinimai. Tačiau vis dėlto ne kiekvieno gamintojo vaistas, nors su ta pačia veikliąja medžiaga, yra vienodai tinkamas visiems: tai, pirmiausia priklauso ir nuo jo organizmo, sveikatos būklės, be to, kai kurių gamintojų vaistai turi mažiau šalutinių poveikių, veikia efektyviau ir t.t.

Dabar yra taip: jei kompensuojamas vaistas pacientui netinka, tai jau jo problema. Gali pirkti kitą, tinkantį, tačiau jo niekas nekompensuos. Nesuprantama, kodėl negalima nustatyti kažkokios konkrečios kompensuojamos sumos bet kokiam vaistui? Kainos skirtumą apmokėtų pats pacientas – jei jam tas preparatas būtų tinkamesnis ir jis išgali sumokėti. Svarbiausia, kad žmogus bent turėtų pasirinkimą. Dabar tebesilaikoma sustabarėjusios tvarkos – arba imk kompensuojamą, nors ir netinkantį, arba mokėk visą sumą. O juk kalba eina apie žmones, kurie moka visus mokesčius... Išeičių – ne viena. Kodėl, pvz., negalima įvesti paciento krepšelio, kad žmogus disponuotų tam tikra suma ir galėtų pats rinktis vaistą, kuriam būtų pritaikyta kompensacija? SAM atstovai VŽ tikina, kad tai sunkiai įgyvendinama – „vadybos požiūriu tai yra neįmanomas modelis“.

VŽ mano, kad šiame, skaitmeninių technologijų amžiuje, sunkiai įgyvendinamų sprendimų sparčiai mažėja. O jeigu viskas vyks tokiais tempais ir su tokia „kompetencija“, kaip diegiama e. sveikata, e. receptas ir kiti panašūs šios srities nesėkmės projektai, sveikatos apsaugos sistemoje „neįmanomi modeliai“ dominuos ir toliau.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Palink, UAB632.49911.3877.398
Sanitex, UAB480.50815.8031.147
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
Eurovaistinė, UAB206.2667221.539
ACC Distribution, UAB180.158288130
Kesko Senukai Lithuania, UAB351.69320.3483.767
EVD, UAB176.3937.132125
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau