Draudimai: kas sugalvos daugiau?

Publikuota: 2017-05-12
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Tai, ką valdantieji vadina kova su alkoholizmu, per švelnu net absurdo teatru pavadinti – dar negimė toks žanras, kuriam tiktų šiomis dienomis iš Vyriausybės ir Seimo rūmų sklindančių pasiūlymų-draudimų kratinys. Į raganų medžioklę įsijautę politikai siūlo tik drausti ir bausti, bet ieškoti reiškinio priežasčių, kompleksinių priemonių, padėsiančių nuo jaunumės ugdyti sveiką ir blaivią visuomenę, valdantiesiems aiškiai trūksta „parako“.

Daug aistrų sukėlusiame Alkoholio kontrolės įstatyme yra tiek keistų ir net primityvių draudimų, kad, siekiant juos visus aptarti, sudiltų ne viena plunksna. Tačiau, net ir užmetus akį į vieną kitą punktą, vaizdas dėliojasi nekoks. Narstant dokumentą, kuris jau persikėlė į Seimo rūmus, galima nukeliauti į visiškas lankas – ko, matyt, ir siekė jo kūrėjai ir aršūs gynėjai. „Alkoholio prieinamumo ribojimas visa savo aprėptimi nusitaiko į saikingus vartotojus. O sergančių žmonių problematika – ir toliau užribyje – filmuokite juos nefilmavę, visas 24 valandas“, — stebisi ekonomistė Rūta Vainienė. Atrasti racionalų grūdą minėtuose draudimuose bei ribojamuose – sunkiai įkandama užduotis. Juolab kad vieną dieną skelbiamas vienoks pakeitimas, kitą dieną nuo jo atsižegnojama. Ką ir kalbėti apie tai, kad patys kovotojai „už blaivybę“ nesusitaria, ką draus, o ko – ne. Pvz., Aurelijus Veryga, sveikatos apsaugos ministras, yra žadėjęs, kad alkoholio prekės ženklai ant kavinių ir restoranų inventoriaus reklama laikomi nebus. Tačiau parlamentarai nusprendė kitaip: Agnė Širinskienė, Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) pirmininkė, VŽ vakar tikino, kad ant skėčių, bokalų ir kitos atributikos alkoholio logotipų nuo 2018 m. turės nelikti. „Yra duotas protingas laiko tarpas iki kitų metų pradžios verslui susiorientuoti. Manau, kad skėčio logotipą per pusę metų pakeisti nebus problemų“, — aiškino ji.

Tad verslininkai turės apsiginkluoti kilogramais ar tonomis trintukų, nes taip ir neaišku, kas iš tiesų draudžiama. Remigijus Žemaitaitis, Seimo SRK pirmininko pavaduotojas, perspėja: paliekama landa tikrintojams interpretuoti šį klausimą savaip, o verslui užprogramuota grėsmė sulaukti baudų už alkoholio reklamą. Jis primena, kad taip jau buvo nutikę su tabako reklama ant kavinių skėčių. Suklusti reikėtų ir tiems verslininkams, kurie turi lauko terasas ar paviljonus, nutolusius nuo stacionarių, — iki 2020 m. jie turės „susivynioti meškeres“. Tiesa, kai kurių parlamentarų „išmintis“ sufleruoja tokią išeitį: įregistruokite lauko paviljoną Nekilnojamojo turto registre kaip stacionarų ir dirbkite toliau. Atrodo, kad tokie išminčiai atskrido iš kosmoso: tegul patys pamėgina įregistruoti terasas, lauko paviljonus, stovinčius, pvz., Gedimino pilies papėdėje, sostinės Vokiečių g., Nidoje ar kitose saugotinose vietose...

Svarstant minėto įstatymo projektą, į ankštą posėdžių salę sugužėję verslininkai pateikė savo pasiūlymų. Tačiau jiems buvo leista suprasti, kad siūlyti jie gali, ką nori, o komitetas sprendimą priims už uždarų durų. Įdomiausia, kad Seimo nariai ne tik neatsižvelgė į verslo pasiūlymus – kai kurie net nesuprato, apie ką išvis kalbama... Tai, pasak VŽ skaitytojų, labai tiksliai atspindi situaciją. „Graudžiai liūdna, kad tiek daug pastangų Sveikatos komitetas deda dėl butaforinių priemonių, kurios tikrai neduos jokio efekto, kai sveikatos apsaugos sistemoje apstu tikrų, realių ir skaudžių problemų. Jei kas abejoja dėl aptariamų priemonių neveiksmingumo – siūlau pasižiūrėti į sovietmetį. Buvo viskas: prekybos laiko ribojimas, deficitas, prasta alkoholio kokybė, jokios reklamos, valstybės alkoholio monopolis, aukšta kaina, amžiaus ribojimas iki 21 metų, paskutiniais metais netgi rengtos parodomosios geriančiųjų smerkimo akcijos darbovietėse, bet ar nuo to kas nors keitėsi? Aišku, kad ne“, — primena skaitytojas.

VŽ nuomone, ribojimai ir draudimai – tai tik vienas, labai silpnas ir abejotinas instrumentas kovoje su alkoholizmu. Problema – įsisenėjusi ir labai rimta, ji reikalauja plataus spektro priemonių. Tačiau kai trūksta kompetencijos kuriant ir leidžiant įstatymus, visos pastangos telieka tuščiu oro virpinimu.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Palink, UAB632.49911.3877.398
Sanitex, UAB480.50815.8031.147
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
Eurovaistinė, UAB206.2667221.539
ACC Distribution, UAB180.158288130
Kesko Senukai Lithuania, UAB351.69320.3483.767
EVD, UAB176.3937.132125
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau