Mąstymo apogėjus – draudimai

Publikuota: 2017-01-11
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Valdantieji, per rinkimus ir kadencijos pradžioje ryžtingai pasišovę smogti per svaigalų prieinamumą ir sumanę krūvą visokiausių draudimų, dabar lėtina tempą – viena Seimo sesija jau baigėsi, bet antialkoholiniai įstatymai dūla stalčiuose. Trauktis lyg ir neketinama, tačiau apie kitas priemones kovai su alkoholizmu, išskyrus draudimus, nei Vyriausybė, nei valdančioji dauguma nešneka. Panašu, kad jų ir neturi.

Entuziastingai startavę lenktynėse su alkoholizmu, valdantieji dabar sako neskubėsiantys – tarsis, ieškos geriausių sprendimų, nustatys pereinamuosius įsigaliojimo terminus ir pan. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina: valdantieji nėra nusiteikę viską, ką laiko svarbiu, priimti buldozeriu, staigiai ir neapgalvotai.

Iš tiesų, buldozerio manevrais retai kas sukuriama, dažniausiai – griaunama. Naujosios valdžios siekį sumažinti alkoholio prieinamumą ir vartojimą galima tik pagirti. Nekvestionuojamas ir planas viską gerai išnagrinėti – kad nebūtų perlenkta lazda. Juolab kad pasekmes pirmiausia pajus smulkieji prekybininkai, nes siūloma svaigalus perkelti tik į specializuotas parduotuves, sutrumpinti jų darbo laiką ir kt. Tiesa, žadama, kad tokios naujovės nežiebs kaip perkūnas iš giedro dangaus, – specializuotos parduotuvės ar reklamos draudimas, pasak ministro, įsigalios ne anksčiau kaip 2018 m. viduryje ar net 2019–2020 m. Beje, kaip rodo karti Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės patirtis, esminius sprendimus reikia priimti kadencijos pradžioje. Artėjant valdymo pabaigai, valdžia arba išsigąsta reformų, arba rizikuoja ir už tai patiria fiasko rinkimuose – mat dažniausiai rimtos reformos nebūna populiarios.

Kol kas valdantieji kovą su alkoholizmu mato tik per vieną prizmę – draudimus. Įkurs specializuotas parduotuves, sutrumpins jų darbo laiką, uždraus reklamą ir įvyks stebuklas – žmonės ims blaivėti... Piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais Lietuvoje – išties nemenkas reiškinys ir su juo kovoti reikia nedelsiant ir ryžtingai. Ne vien draudimais – tai paprasčiausias ir lengviausias būdas. Turėtų būti kompleksinis problemos sprendimas. Reikia įdėti nemažai pastangų, siekiant pakeisti žmonių įpročius – tam reikalingos socialinės, kultūrinės ir kitos programos. Tačiau visam tam reikia pinigų. O iš kur jų gauti, kaip uždirbti – iš strategų stovyklos apie tai nė žodžio. Negalima be galo visko tik apmokestinti. Jau dabar iš visų pusių pasigirsta „mokestinės idėjos“ – didinti, apmokestinti ir pan. Artimiausiu taikiniu, panašu, taps ne gyvybės draudimo sutartys – tad, pvz., privalomojo civilinės vairuotojo atsakomybės draudimas dar pabrangs tiek procentų, kiek valdantieji sugalvos. Kažin kur bus išleidžiami kasmet didinami alkoholio akcizai? Panašu, kad kaip ir visi mokesčiai – perskirstymui.

O kas uždirbs didesnę pridedamąją vertę? Ar nuo naujų mokesčių naštos žemyn lenkiamas verslas, ar sąžiningi mokesčių mokėtojai, kurie tik ir tempia mokesčių vežimą? Ką ir kur galės eksportuoti mūsų gamintojai, kurie konkuruoti gali tik turėdami mažesnes sąnaudas? Gal Vyriausybė galėtų pagalvoti, kaip užkurti intelektinį šalies potencialą ir pradėti skubiai mąstyti, kaip uždirbti pinigų. ES paramos maišas – ne bedugnis, o jį išsėmus bus ne laikas galvoti, kaip gyventi toliau. Jau visiems metas pradėti mąstyti strategiškai kur kas toliau ir ūkiškiau – žinoma, jei valdžia neateina tik gražiai pabūti ketverius metus...

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Palink, UAB632.49911.3877.398
Sanitex, UAB480.50815.8031.147
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
Eurovaistinė, UAB206.2667221.539
ACC Distribution, UAB180.158288130
Kesko Senukai Lithuania, UAB351.69320.3483.767
EVD, UAB176.3937.132125
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau