VP grupės sprendimas: greitai nudžiūvančios krokodilo ašaros

Publikuota: 2017-01-09
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

„Vilniaus prekyba“ (VP), paskelbusi apie labdaros ir paramos fondo „Vilties spindulys“ pertvarką, tik dar kartą pademonstravo savo dviveidiškumą. Pasinaudojusi įstatymų spraga ir per neįgaliųjų organizaciją „Spindulys“ susigrąžinusi per 22 mln. Eur PVM, VP grupė vėliau nusprendė iš visuomenės nusavintų pinigų įkurti privatų fondą. Ir, užuot jį atidavusi valdyti visuomenei, dabar, trimituodama apie „gerus savo darbus“, jį tik pertvarko.

Dėmę ant VP grupės šis fondas užtėškė 2002-aisiais. Tuometinė „VP Market“, pasinaudojusi lengvatomis, taikomomis neįgaliųjų organizacijų valdomoms įmonėms, 2003 m. susigrąžino 76,2 mln. Lt (apie 22 mln. Eur) PVM. 2002 m. birželio pabaigoje minėta „VP Market“ 600 mln. Lt turto įsigijo iš bendrovės „Optimali investicija“, kurios visos akcijos priklausė visuomeninei neįgaliųjų organizacijai „Spindulys“ ir, pasinaudojusi PVM įstatymo išimtimi, įgijo teisę nemokėti PVM. VŽ tais metais rašė, kad „Spindulys“ buvo įsteigtas vos prieš du mėnesius iki minėto sandorio, o jo buveinė registruota name, kuriame gyveno tuometinis „VP Market“ generalinis direktorius Žilvinas Marcinkevičius.

Rimstant viešam pasipiktinimui dėl didelės įmonės pasinaudota neįgaliems asmenims skirta lengvata, vietoj neįgaliųjų organizacijos „Spindulys“ buvo įsteigtas labdaros ir paramos fondas „Vilties spindulys“, kuris ir toliau valdė susigrąžintą mokesčių sumą. Šis fondas veikia iki šių dienų, o jo akcininkas vis dar yra didžiausias VP grupės akcininkas Nerijus Numavičius ir pati VP. Į viešą kovą kilęs mažasis VP grupės akcininkas Mindaugas Marcinkevičius dar ne taip seniai tikino, kad „Spindulys“ buvo sukurtas išimtinai dėl PVM susigrąžinimo ir niekada nebuvo skirtas tapti visuomenei naudinga organizacija.

Ponas Numavičius prieš keletą metų mėgino išskalbti VP grupės mundurą – išleistoje „Baltojoje knygoje“ tikino, kad „labdaros fondo „Spindulys“ PVM susigrąžinimo istorija – vienas skaudžiausių įmonių grupės puslapių“.

„Taip elgtis mums nederėjo, todėl tiek aš, tiek „Vilniaus prekyba“ norime atsiprašyti Lietuvos, jos visuomenės, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir neįgaliųjų organizacijų“, – „atgailavo“ didžiausias VP ir susijusių įmonių investuotojas p. Numavičius. Pasak jo, anuometinį sprendimą atlikti teisėtą, nors moraliai abejotiną, žingsnį iš šiandienos perspektyvos galima vertinti tik neigiamai.

Puiku, tiesa? Apie moralę pašnekėta, įvertinta neigiamai, o kas toliau? Iš visuomenės pasisavintų pinigų įkurtą fondą ir toliau valdo ne visuomenė, o privatūs asmenys. Trimituodami apie kilnius tikslus, VP atstovai nori visuomenei įrodyti, kad jų veidas – „gražus“. Tik kad tas veidas – it dviveidžio Jano. Atsiprašyti juk taip paprasta, tačiau su lengvai įsigytais pinigais skirtis – tai jau ne... Nuoširdumo VP grupei pritrūko – kaip visada. Beje, dalininkų teigimu, fonde šiuo metu sukaupta 13,7 mln. Eur. Primename: „abejotino žingsnio“ metu buvo pasisavinta apie 22 mln. Eur. „Na, neblogai. Pavogti 22 mln., per po to sekusių 14 metų išdalinta 21,8 % pavogtos sumos. Tokiu tempu per 64 metus grąžins visą pavogtą sumą, ir Lietuva jiems atleis“, „Pavagi iš valstybės (t. y. jos piliečių) milijonus, suki juos keletą dešimtmečių savo krautuvių biznelyje, vėliau už nedidelę tų pinigų, ne savo pinigų, dalį įsteigi savo vardo labdaros fondą, pompastiškai apie tai trimituoji pasauliui – ir jau gerietis mecenatas...“ – komentuoja VŽ skaitytojai.

Panašu, kad už mokesčių mokėtojų pinigus įsteigę privatų fondą, VP grupės savininkai galvos dėl moralės ir toliau nesuka. Dabar jie... pertvarko fondą. Jo pavadinimas keičiamas į „Vilniaus prekybos paramos fondas DABAR“. Ir paaiškina: „Pasimokę iš padarytų klaidų iš esmės pertvarkėme fondą. Norime galutinai užverti pilkuosius fondo praeities lapus ir imtis naujos veiklos pradėdami nuo naujo balto lapo“, – išplatintame pranešime cituojama Raimonda Kižienė, VP valdybos pirmininkė ir direktorė.

Tik vargu ar tokiais veiksmais VP pavyks išbalinti ne tik juoduosius, bet net ir pilkuosius praeities puslapius. Panašu, kad šviesią spalvą praranda ir „Baltoji knyga“. Stebina ir tai, kodėl tokius gražius siekius deklaruojantis fondas nepasirinko neliečiamojo kapitalo fondo juridinio statuso. Pranešime spaudai dėstoma, kad fondo „paramos projektai bus finansuojami iš investicinės grąžos – tokiu būdu bus sukuriamos sąlygos ilgalaikei ir nenutrūkstamai fondo veiklai“. Būtent tokiems tikslams 2013 m. Lietuvoje buvo įteisintas neliečiamojo kapitalo fondų juridinis statusas. Liaudiškai tariant, toks statusas visą fondo veiklos gyvavimo laikotarpį neleistų jo steigėjams kišti nagų prie fondo pinigų, o paramos ar labdaros dalijimą užtikrintų fondo uždirbama finansinė grąža. Tai visame pasaulyje paplitęs ir geriausius valdymo standartus atitinkantis fondų valdymo modelis. Tokiu pačiu principu veikia, pvz., JAV įkurti Billo ir Melindos Gatesų ar Rockfellerio paramos fondai, kurie kasmet bent 5% turto skiria įvairiems mokslo tyrimams, žmogaus teisių ir demokratijos plėtrai ar aplinkosaugos iniciatyvoms finansuoti. Lietuvoje tokį veiklos modelį yra pasirinkę Vilniaus universiteto bei Ateitininkų federacijos investiciniai fondai.

Pasak „Vilniaus prekybos“ atstovų, tokia juridinė forma fondui nebuvo pasirinkta, nes nėra patraukli dėl veiklos apribojimų. Ką gi, telieka tikėtis, kad bus laikomasi pačių nusistatytų „patogesnių“ taisyklių.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
Mineraliniai vandenys, UAB152.5929.698233
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
EUROVAISTINĖ, UAB206.2667221.539
Gintarinė vaistinė, UAB109.7263.621851
Nemuno vaistinė, UAB164.3477.1211.253
ACC Distribution, UAB180.158288130
AVAD Baltic, UAB166.4153.95819
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau