Modernaus meno centro muziejų Vilniuje projektuos garsusis Libeskindas

Publikuota: 2015-10-23
Atnaujinta 2015-10-27 15:24
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

2010 m. Vilniuje pradėta įgyvendinti mecenatų Dan­guolės ir Viktoro Butkų idėja – pastatyti Mo­der­naus meno centro (MMC) muziejų, kuriame būtų eksponuojama jų sukaupta privati kolekcija ir vykdoma meninė veikla, išė­jo į finišo tiesiąją – pa­skelb­ta, jog MMC muziejų pr­jektuos pasauline ar­­chi­tektūros žvaigžde va­di­na­mo architekto Danielio Li­beskindo studija „Studio Libeskind“.

MMC muziejaus pastato projektą D. Libeskindo studija kuria bendradarbiaudama su Lietuvos architektų biuru „Do architects“ ir projektavimo bendrove „Baltic engineers“.

Planuojama, jog muziejus buvusio „Lietuvos“ kino teatro vietoje bus atidarytas 2019 m. pradžioje, jo plotas sudarys 3.000 m2. Techninis MMC muziejaus projektas turėtų būti parengtas per ateinančius metus, pastato statybos darbus ketinama pradėti 2017 m.

Projekto vertė neįvardijama

Viktoras Butkus, MMC steigėjas ir tarybos pirmininkas, projekto vertės neįvardija. „Sunku pasakyti, kol nėra viso projekto, šiuo metu dar rengiamas architektūrinio dizaino projektas“, – VŽ sakė p. Butkus.

Pasak architektės Andrės Baldišiūtės, „Do architects“ architektų biuro partnerės, „šiuo metu kuriama projekto architektūrinė koncepcija, nagrinėjami įvairūs variantai, žiūrima, kaip priartėti prie siekiamybės, kurią paskui teks techniškai įgyvendinti“. Architektė pakviesta kordinuoti projektą Lietuvoje, pritaikyti jį prie Lietuvos teisinės bazės, statybos normų ir pan.

Su nacionalinės svarbos statusu

MMC muziejaus projektui suteiktas nacionalinės svarbos statusas. Pasak p. Butkaus, jis leidžia projektui paskirti žemę be konkurso ir nemokamai. „Tokia yra procedūra, ir mūsų projektas buvo paskelbtas vertas valstybinio statuso, kaip, sakykime, Gariūnai“, – paaiškina p. Butkus. Anot jo, kol kas jokių valstybės ar savivaldybės lėšų projektui nenumatyta. Kol MMC muziejus bus pastatytas, viskas bus daroma savomis lėšomis.

Šių metų kovą VŽ pranešė, jog buvusio „Lietuvos“ kino teatro patalpas Vilniuje iš dalies valdę „Lords LB“ pasitraukia iš projekto. Vieninteliu sklypo savininku liko Viktoro Butkaus vadovaujama įmonė, Pylimo gatvėje planuojanti statyti tik meno centrą, be jokių kitų komercinių patalpų.

„Sklypas dabar 100% procentų priklauso Modernaus meno centro įkurtai UAB „LKT projektai“. Ši įmonė buvo valdoma Modernaus meno centro ir „Lords LB Opportunity Fund II“, po 50%. Mes perpirkome „Lords LB“ dalį“, – VŽ tuomet pasakojo p. Butkus.

Už kokią sumą buvo perpirktos sklypą valdžiusios bendrovės akcijos, p. Butkus neatskleidė, tačiau, pasak jo, sąnaudos išaugo, tad ir suma buvo kiek didesnė nei mokėta perkant sklypą iš ankstesnės savininkės, SEB valdomos NT bendrovės „Litectus“.

Buvusio „Lietuvos“ kino teatro vietoje statyti MMC muziejų nuspręsta, kai su Vilniaus savivaldybe nepavyko sutarti dėl šio centro statybos dešiniajame Neries krante, tarp sporto ir pramogų centro „Forum Palace“ ir Nacionalinės dailės galerijos esančiame sklype.

Ilgas kelias centro link

2010 m. buvo paskelbtas konkursas MMC muziejaus dešiniajame Neries krante architektūrinei idėjai sukurti. Muziejų toje vietoje planuota iš mecenatų Viktoro ir Danguolės Butkų privačių lėšų, taip pat – struktūrinių fondų lėšų, jame ketinta eksponuoti p. Butkų sukauptą privačią meno kolekciją, apimančią moderniosios lietuvių dailės periodą nuo 1960 m. iki mūsų dienų.

Tuomet skaičiuota, jog projektas – MMC statyba ir kolekcija – kainuos apie 30 mln. Lt. Mecenatai įsipareigojo investuoti 20 mln. Lt, jeigu bus įvykdytos dvi sąlygos: žemės sklypas MMC statyti paskirtas ne konkurso tvarka ir surasti trūkstami 10 mln. Lt.

MMC planuota pastatytas iki 2014 m. pabaigos. Lietuvos architektų sąjungos ir VšĮ „Modernaus meno centras“ architektūrinės idėjos konkursą tuomet laimėjo grupė „a01 architektai“.

2011 m. balandį tarp Vil­niaus miesto savivaldybės ir VšĮ „Modernusis meno cent­ras“ buvo pasirašytas bendradarbiavimo memorandumas. Tačiau MMC muziejaus idėja dešiniajame Neries krante baigėsi tuo, jog tuometinė Vil­niaus valdžia, švelniai sakant, įkišo pagalį tarp ratų.

Paklaustas, ar turįs garantijų, kad šįsyk reikalai klostysis gerai, p. Butkus sako nesąs aiškiaregys: „Galiu pasakyti tiek, kad stengiamės eliminuoti visus įmanomus faktorius, kurie galėtų sukliudyti projektui įgyvendinti. Pirma, ten buvo valstybinė žemė, dabar ji mūsų, su pirmuoju projektu tai ir buvo kliūtis. Dabar statome už savo pinigus savo žemėje. Aišku, tų kliūčių gali kilti visokių, niekas jų numatyti negali“.

Antrasis projektas Vilniuje

Lenkijos žydų kilmės JAV architektas Danielis Li­beskindas (g. 1946) laikomas viena ryškiausių šiuolaikinės architektūros žvaigžde. Pagal jo projektus pastatyta muziejų, koncertų salių, universitetų, viešbučių, prekybos centrų, gyvenamųjų namų, kitų pastatų įvairiose šalyse. Plačiau žinomi iš jų – Žydų muziejus Berlyne, Im­perijos karo muziejus Man­česteryje, Danijos žydų muziejus Kopenhagoje, Den­verio meno muziejaus (JAV), Di­džiojo Kanalo teatras Dub­line, daugybę kitų kultūrinės ir visuomeninės paskirties pastatų. Kuriant Pasaulio prekybos centro Niujorke memorialą buvo pasinaudota būtent D. Li­beskindo idėja.

MMC muziejus bus antrasis „Studio Libeskind“ darbas Vilniuje. 2014 m. visuomenei ir investuotojams buvo pristatytas sporto ir sveikatingumo centro „Vilnius Beacon“ („Vilniaus švyturys“) Liepkalnio slidinėjimo kalne projektas.

2008-aisiais D. Libeskindas su kitomis architektūros pasaulio garsenybėmis – Masimilianu Fuksu ir JAV kuriančia irakiečių kilmės architekte Zaha Hadid dalyvavo Vilniaus savivaldybės paskelbtame tarptautiniame projekte Gugenheimo muziejui Vilniuje sukurti, konkursą tuomet laimėjo Z. Hadid.

„Negaliu išreikšti visų Libeskindo sentimentų, kurie jį vedė vienu ar kitu keliu, bet jisai tikrai parodė didelį dėmesį ir entuziazmą, norėdamas projektuoti šitą pastatą. Jis sako, jog muziejus visada yra iššūkis, ir jam tai įdomus objektas. Ne vieną muziejų yra suprojektavęs, ir mano, jog tai yra įdomus užsiėmimas“, – pasakoja p. Butkus, paklaustas, kokie keliai jį suvedė su architektu.

Danielis Libeskindas savo biurus turi Niujorke ir Milane, pastarajam vadovauja jo sūnus, abiejuose biuruose dirba per 100 architektų.

Vienu metu „Studio Libeskind“ vykdo apie 40 didelių ir mažų projektų visame pasaulyje.

Anot p. Butkaus, garsusis architektas pats kuria eskizus, dalyvauja suteikiant jiems formą ir prižiūri visą projekto įgyvendinimą nuo pat pradžios iki rakto įteikimo, išskyrus statybas.

Pranešama, jog visuomenė su MMC muziejaus projektu bus supažindinta šių metų gruodį, jo pristatyti atvyks pats Danielis Libeskindas.

Apie Modernaus meno centrą

2009 m. įsteigta viešoji įstaiga „Modernaus meno centras“ veikia kaip muziejus be sienų.

MMC tikslas – sukaupti Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekciją ir padaryti ją prieinamą tiek Lietuvos, tiek užsienio meno mylėtojams.

MMC yra įgyvendinęs Literatų sienos ir Vilniaus kalbančių skulptūrų projektus, surengė per 30 dailės parodų, išleido 24 vaikams ir suaugusiems skirtus edukacinius meno leidinius bei kultūrinius gidus „Vilniaus skulptūrų kelias“ ir „Literatų gatvė“, aktyviai įsitraukia į kultūros istorijos tyrinėjimus.

MMC muziejuje bus eksponuojama Viktoro ir Danguolės Butkų surinkta Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekcija, apimanti laikotarpį nuo 1960 metų iki šių dienų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Nekomercinis kinas ir pelnas nebėra utopija: „Netflix“ keičia situaciją

Nors rinkoje dominuoja didelių kino studijų produkcija, mažo biudžeto filmams 2017-aisiais sekėsi palyginti...

Laisvalaikis
2018.01.22
Į pasimatymą kviečia „Žiemos ekranai“

Sausio 25 d. Vilniuje prasideda kasmetis prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“, siūlysiantis įspūdingų...

Laisvalaikis
2018.01.21
Apie mandagumo normas: lietuviškas nesisveikinimo fenomenas 13

Pasilabinimas su iš matymo pažįstamu kaimynu laiptinėje ar gero ryto palinkėjimas tuo pačiu liftu kylantiems...

Laisvalaikis
2018.01.21
Modernios receptų interpretacijos: kas Lietuvoje buvo valgoma prieš 100, 200, 500 metų

Likus mėnesiui iki valstybės atkūrimo šimtmečio, trys žinomi Lietuvos virtuvės šefai pristatė pagal šalies...

Laisvalaikis
2018.01.20
Finišas: lietuvių rezultatai šių metų Dakaro ralyje – geriausi istorijoje 14

Keturiasdešimtasis Dakaro ralis baigėsi. Finišą pasiekė visi Lietuvos ekipažai. Sportininkai šalia Kordobos...

Transportas
2018.01.20
Ryškėja Vilniaus knygų mugės programa 1

Likus mėnesiui iki Vilniaus knygų mugės, kurios tema šiemet – „Skaitau Lietuvą – skaitau pasaulį“, aiškėja...

Laisvalaikis
2018.01.20
Kauno botanikos sode pražydo leopardinis amorfofalas

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) praneša, kad Kauno botanikos sode pražydo leopardiniai amorfofalai, dar...

Laisvalaikis
2018.01.19
Kuršių marių ledas jau tinkamas žūklei

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai paskelbus, kad Kuršių marių ledo storis ties Nida siekia daugiau nei 10...

Laisvalaikis
2018.01.19
VŽ rekomenduoja: ką veikti savaitgalį

Visoje Lietuvoje masiškai prasideda Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui skirti renginiai. Daugiausia...

Laisvalaikis
2018.01.19
„NanoAvionikos“ vadovas Vytenis Buzas: į kosmosą atsispiriama nuo Žemės

1991-ųjų sausio 13-ąją Vyteniui Buzui, būsimam UAB „NanoAvionikos“ vadovui, buvo likę pora mėnesių iki...

Laisvalaikis
2018.01.19
„Marriott“ viešbučio Vilniuje vadovė: apie komandą ir baltas pirštines 2

Balandį Vilniuje, buvusio „Žalgirio“ stadiono teritorijoje, atidaromas 4 žvaigždučių viešbutis „Courtyard by...

Laisvalaikis
2018.01.19
12-a renginių, į kuriuos šiemet kviečia Birštonas

Birštone seniai suprasta, kad kokybiški renginiai į kurortą pritraukia daugybę papildomų svečių. Dar...

Laisvalaikis
2018.01.18
MO muziejus Vilniuje iškėlė pabaigtuvių vainiką 6

2017-ųjų balandį Vilniuje, buvusio „Lietuvos“ kino teatro vietoje, buvo pradėtas statyti MO muziejus.

Laisvalaikis
2018.01.17
1918-ųjų Nepriklausomybės aktas penkeriems metams perduotas Lietuvai  1

Prezidentūroje trečiadienį Lietuvai penkeriems metams saugojimui ir eksponavimui iškilmingai perduotas...

Laisvalaikis
2018.01.17
Mūsų šimtmečio metus Prancūzijoje pradėjo lietuviškas kinas 1

Paryžiuje, filmotekoje „La Cinematheque Francaise“, prasidėjo didžiausias pastarųjų metų nacionalinio kino...

Laisvalaikis
2018.01.16
Nepriklausomybės aktas bus eksponuojamas nuo sausio pabaigos 3

Sausio 17 d., trečiadienį, prezidentūroje bus perduotas 1918-ųjų Vasario 16-osios nutarimas dėl...

Laisvalaikis
2018.01.16
Sūris kiša koją ES prekybos sutarčiai su Meksika 2

Meksikos vyriausybė siekia atnaujinti 2000-ųjų prekybos sutartį su Europos Sąjunga. Tačiau ginčas su Ispanija...

Laisvalaikis
2018.01.16
Surastas vienas didžiausių deimantų pasaulyje 1

Lesote, Pietų Afrikokoje, surastas vienas didžiausių deimantų istorijoje, skelbia „Bloomberg“.

Laisvalaikis
2018.01.15
Pelningiausias 2017 m. filmas Lietuvos kino teatruose – „Trys milijonai eurų“ 5

2017-aisiais Lietuvos kino teatrų lankomumas išaugo beveik 10% – per metus parduota per 4 mln. bilietų,...

Laisvalaikis
2018.01.15
Moneta su Vyčiu parduota už 1,8 mln. USD 7

JAV veikiančiuose aukcionų namuose „Classical Numismatic Group Auctions House INC“ praėjusią savaitę...

Laisvalaikis
2018.01.15

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau