Atliko pirmą pavojingų atliekų sekimo eksperimentą: net 60% netvarkomos

Publikuota: 2017-09-29
Buitinės technikos, elektronikos ir automobilių atliekų, spalvotųjų bei tauriųjų metalų laužo surinkimo ir perdirbimo UAB „EMP Recycling“ Galinės kaime, Avižienių seniūnijoje, Vilniaus rajone. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Buitinės technikos, elektronikos ir automobilių atliekų, spalvotųjų bei tauriųjų metalų laužo surinkimo ir perdirbimo UAB „EMP Recycling“ Galinės kaime, Avižienių seniūnijoje, Vilniaus rajone. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Šią vasarą Vilniuje į senus šaldytuvus buvo sumontuoti GPS sekikliai ir nuotoliniu būdu stebėta, kur jie nukeliauja. Paaiškėjo, jog tik 4 iš 10 sektų šaldytuvų buvo tinkamai pristatyti tokių atliekų tvarkytojams, likusieji dingo šešėlyje.

Eksperimento, kurį inicijavo Elektronikos platintojų asociacija (EPA), rezultatai buvo pristatyti rugsėjo 28-29 d. Druskininkuose vykstančiame diskusijų forume „Atliekų tvarkymas 2017“.

VŽ rašė, jog dėl tokios atliekų rinkoje susiklosčiusios padėties, kuomet nemenka dalis pavojingų atliekų išardomos nelegaliai, kenčia elektronikos gamintojai ir importuotojai, trūkstant legaliai tvarkomų atliekų kiekių, jiems brangsta atliekų tvarkymas, tampa sudėtinga įvykdyti valstybės nustatytas atliekų tvarkymo užduotis.

„Eksperimentas atskleidė sunerimti verčiančią situaciją – nebenaudojama elektronika suinteresuotos įmonės, surinkusios pavojingas atliekas nebūtinai jomis pasirūpina tinkamai, - net jei iš gyventojų už išvežimą paimami nemaži pinigai. Tinkamo, be veiklos pažeidimų atliekų sutvarkymo negarantuoja net įmonių turima atliekų surinkimo licencija“, - kalbėdamas forume sakė Linas Ivanauskas, EPA direktorius.

Šaldytuvai priskiriami pavojingoms elektroninėms atliekoms, todėl jų surinkimui ir tvarkymui privaloma turėti licenciją. Tačiau eksperimento metu tik 4 šaldytuvai iš 10 pasiekė licencijuotus tvarkytojus.

Vykdant eksperimentą, gyventojai nebereikalingus šaldytuvus atidavė įmonėms, kurios skelbiasi išvežančios tokias atliekas.

Į metalo supirktuves

Pasekus paaiškėjo, kad nebenaudojami šaldytuvai buvo atiduoti įmonėms, kurios neturi jokios licencijos, tačiau internete skelbiasi iš namų išvežančios šaldytuvus ar šaldiklius, taip pat įmonėms, kurios turi licenciją tokias atliekas rinkti. Tiesa, pagal įstatymą šios įmonės pačios tokių atliekų negali tvarkyti, todėl per 48 valandas jas privalo nugabenti licencijuotiems tvarkytojams.

nuotrauka:: 1right

„Nors buityje susidarančias elektronikos atliekas metalo laužo supirktuvėms priimti draudžia įstatymai, eksperimentas parodė, kad realybėje juos ten priduoti nėra problema. Du šaldytuvai, galimai nukeliavo į metalo laužo supirktuves. Likę 4 šaldytuvai per 48 val. taip pat nebuvo pristatyti tvarkytojams – nuvežti sandėliuoti į garažus, privačias teritorijas ir pan.“, - pasakojo p. Ivanauskas.

Įvardijo problemas

Jis atkreipė dėmesį į kelias esmines problemas: šiuo metu rinkoje nėra užtikrinama, kad licencijuojama veikla būtų vykdoma be pažeidimų ir kad pavojingos elektronikos atliekos būtų tvarkomos tinkamai, jog nebūtų daroma žala aplinkai.

„Rinkoje veikia nemažai įmonių, kurios iš elektronikos atliekų surinkimo daro nelegalų verslą, taip pat neužtikrina, kad iš gyventojų surinkta įranga saugiai pasieks tvarkytojus. Galiausiai, dalis nelegalių rinkos žaidėjų iš gyventojų ima nemažus pinigus – kainos svyruoja nuo 6 iki 30 Eur. Nuvežę šaldytuvus metalo laužo supirkėjams, jie pasiima pinigus ir iš jų. Taigi, turime situaciją, kad įmonė pasiima iš visų pusių pinigus, bet pavojinga atlieka tinkamai nepasirūpina“, – pasakoja p. Ivanauskas. Jis atkreipė dėmesį, kad nė viena įmonė eksperimento metu paėmusi šaldytuvą neišrašė jokio dokumento – nei už paimtą šaldytuvą, nei už gyventojo sumokėtus pinigus.

Problemų virtinė

Pasak Linos Šleinotaitės-Budrienės, nepriklausomų aplinkosaugos konsultacijų bendrovės „Ekokonsultacijos“ vadovaujančios partnerės, šiuo metu šalies atliekų tvarkymo rinkoje egzistuoja ne viena problema.

„Atsakomybė už atliekų tvarkymą tenka gamintojams, importuotojams bei platintojams, tačiau eksperimento rezultatai rodo, kad palaikymo reikia tiek iš valdžios, tiek iš pačių gyventojų. Tik taip bus užtikrinama, kad sudaromos visos sąlygos sėkmingam socialinės atsakomybės įgyvendinimui bei užkertamas kelias nelegaliai veikiantiems ir visą atliekų tvarkymo rinką diskredituojantiems verslams“, – teigė ji.

Elektronikos platintojų asociacija (EPA) vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektroninės įrangos gamintų bei importuotojų, tarp jų „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. EPA finansuoja daugiau kaip 67,6 % elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Palink, UAB632.49911.3877.398
Sanitex, UAB480.50815.8031.147
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
EUROVAISTINĖ, UAB206.2667221.539
ACC Distribution, UAB180.158288130
Senukų prekybos centras, UAB351.69320.3483.767
EVD, UAB176.3937.132125
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau