Populiariausi būdai slėpti pajamas viešojo maitinimo versle

Publikuota: 2017-08-12
Maitinimo versle vis dažniau nustatomi pažeidimai, susiję su bandymu klastoti ar kitaip pakeisti fiskalinio kasos aparato kaupiamus duomenis.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Maitinimo versle vis dažniau nustatomi pažeidimai, susiję su bandymu klastoti ar kitaip pakeisti fiskalinio kasos aparato kaupiamus duomenis. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) atskleidžia, kokiais būdais viešojo maitinimo paslaugas teikiančios įmonės vengia apskaityti pajamas.

Įmonės tą daro:

-neišrašydamos buhalterinės apskaitos dokumentų tiekiamoms maisto prekėms ir teikiamoms maitinimo paslaugoms bei neapskaitydamos gauto atlygio įmonės buhalterinėje apskaitoje.

-Taikydamos ekonomine logika nepagrįstas nuolaidas (90% ir pan.) ir dalies atlygio neįtraukdamos į buhalterinę apskaitą.

-Vykdydamos pajamų neapskaitymą kompiuterinėse kasos sistemose (toliau – KKA). Yra nustatomi, KKA sąskaitų anuliavimo atvejai, neišduodami EKA kvitai.

-Realizuodamos buhalterinėje apskaitoje neapskaitytas prekes.

VŽ renka maitinimo sektoriaus lyderį. Nugalėtojas paaiškės pirmadienį, rugpjūčio 14 d. Balsuoti galite čia.

Šių metų statistika

VMI 2017 m. I pusm. viešojo maitinimo sektoriuje dažniausiai aptiko tokių nusižengimų, kaip kasos kvitų neišdavimas ir kasos operacijų atlikimo vietoje laikomų pinigų kiekio neatitikimas, taip pat kasos aparatų eksploatavimo ar kasos operacijų tvarkos pažeidimai bei buhalterinę apskaitą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų.

Triukai su kasa nesibaigia

Dar 2015 m. VMI buvo nustačiusi, kad dalis šio sektoriaus mokesčių mokėtojų, naudojusių pažangias kompiuterines sistemas (pritaikytas optimaliam darbui teikiant apgyvendinimo paslaugas ar vykdant visuomeninio maitinimo veiklą), įsigijo ir bendrosios paskirties kasos aparatus, kurių techninės galimybės ženkliai nusileidžia kompiuterinėms sistemoms.

„Tokie faktai sukėlė pagrįstų įtarimų dėl neskaidraus įmonių apskaitos tvarkymo ir vengimo apskaityti gaunamas pajamas – sunaikinant viešojo maitinimo sektoriuje naudojamas išankstines sąskaitas, kurias formuoja minėtos kompiuterinės sistemos ir kurių pagrindu turėtų būti spausdinami fiskaliniai kvitai.

Atsižvelgiant į tai buvo pakeisti teisės aktai nustatantys prievolę viešbučiams, restoranams, kavinėms ir kitoms viešojo maitinimo paslaugas teikiančioms įmonėms naudoti tokią kasos aparatų programinė įranga turi užtikrinti išankstinių sąskaitų turinio spausdinimą kontrolinėje juostoje, nedidinant pardavimo sumos“, – pasakoja Marius Žemgulis, VMI Kontrolės departamento direktorius.

nuotrauka::1left

Atlikus analizę, VMI nustatė, kad įmonių, įgyvendinusių numatytą reikalavimą ir pradėjusių naudoti programinę įrangą fiksuojančią išduotas išankstines sąskaitas, apyvarta padidėjo vidutiniškai apie 19 %. „Tačiau ne visos šio sektoriaus bendrovės nori žaisti pagal taisykles ir ieško įvairių būdų kaip „apeiti“ nustatytus reikalavimus. Vienas iš tokių būdų – naudoti kompiuterius, kurie imituoja kasos aparatus ir klientams išduoda kvitus, kuriuos labai sunku atskirti nuo fiskalinių kvitų“, – pasakoja VMI atstovas.

Pasikinko technologijas

Pasak VMI atstovų, būtina mažinti ir maitinimo sektoriuje dirbančių darbuotojų sukčiavimo riziką, susijusią su gautų pajamų neapskaitymu: vis dažniau nustatomi pažeidimai, susiję su bandymu klastoti ar kitaip pakeisti fiskalinio kasos aparato kaupiamus duomenis.

Tai sietina su sparčiai besivystančiomis naujausiomis technologijomis ir jų teikiamomis galimybėmis.

„Kasos aparatų vartotojai ir kasos aparatus aptarnaujantys asmenys gerai išmano informacines technologijas ir gali senesnės kartos technologijas lengvai paveikti. Minėti pažeidimai gali būti daromi tiek pačios įmonės, siekiant nuslėpti mokesčius, tiek atskirų jos darbuotojų, siekiant sukčiauti neapskaitant gautų pajamų“, – pasakoja p. Žemgulis.

VŽ rašė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) artimiausiais metais planuoja naujų priemonių, turinčių padėti mažinti pajamų neapskaitymo bei kitokių pažeidimų riziką maitinimo sektoriuje.

Tikrinimų statistika

2016 m. atliekant kontrolės veiksmus restoranuose, kavinėse, baruose buvo surašyti apie 380 administracinių teisės pažeidimų protokolų, iš kurių apie pusę (45%) sudarė protokolai už kasos kvito už parduotas prekes ar suteiktas paslaugas neišdavimą bei asmeninių ar kasos aparatu neįtrauktų į apskaitą pinigų laikymą kasoje bei kasos operacijų atlikimo vietoje.

Panaši tendencija matyti ir šiais metais – per šešis š. m. mėnesius minėti nusižengimai sudarė 39 proc. iš surašytų apie 140 administracinių nusižengimų protokolų.

Iš viso per 2016 m. maitinimo sektoriaus mokesčių mokėtojų atžvilgiu atliktų 6 mokestinių patikrinimų (t.y. griežčiausia kontrolės priemonė), metu apskaičiuota beveik 750.000 Eur papildomai mokėtinų mokesčių, baudų ir delspinigių. Kitų atliktų kontrolės veiksmų rezultatas – daugiau nei 250.000 Eur.

Per 2017 m. I pusm. atlikti keturi maitinimo įmonių mokestiniai patikrinimai (t.y. griežčiausia kontrolės priemonė), kurių metu apskaičiuota apie 150.000 Eur papildomai mokėtinų mokesčių, baudų ir delspinigių. Kitų atliktų kontrolės veiksmų rezultatas – daugiau nei 170.000 Eur.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Palink, UAB632.49911.3877.398
Sanitex, UAB480.50815.8031.147
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
EUROVAISTINĖ, UAB206.2667221.539
ACC Distribution, UAB180.158288130
Senukų prekybos centras, UAB351.69320.3483.767
EVD, UAB176.3937.132125
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau