Valstiečiai persigalvojo: alkoholio logotipų ant kavinių skėčių turės nebelikti

Publikuota: 2017-05-11
Pasak kritikų, priėmus dabar siūlomus ribojimus, Lietuvoje neliktų ne tik daugumos lauko kavinių, bet ir nemokamų renginių.  Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Pasak kritikų, priėmus dabar siūlomus ribojimus, Lietuvoje neliktų ne tik daugumos lauko kavinių, bet ir nemokamų renginių. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pažadas, kad alkoholio prekės ženklai ant kavinių ir restoranų inventoriaus reklama laikomi nebus, kūnu netapo.

Agnė Širinskienė, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, teigia ką kita – ant skėčių ir bokalų alkoholio logotipų nuo 2018 m. turės nebelikti.

„Dėl skėčių, bokalų ir kito kavinių inventoriaus – apie tokius kompromisus iš Vyriausybės negirdėjau“, – ketvirtadienį VŽ aiškino p. Širinskienė. Pasak jos, dabartiniame Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų projekte nėra numatyta išlygos kavinių skėčiams, tad kavinės ir restoranai nuo 2018 m. turės nuimti alkoholio logotipus nuo inventoriaus.

nuotrauka::1left

„Yra duotas protingas laiko tarpas iki kitų metų pradžios verslui susiorientuoti. Manau, kad skėčio logotipą per pusę metų pakeisti nebus problemų“, – kalbėjo p. Širinskienė.

Ministras pamiršo?

Tuo tarpu p. Veryga, sveikatos apsaugos ministras, tiek balandį vykusiame Vyriausybės posėdyje, kur buvo svarstomi alkoholio preinamumo ribojimai, tiek balandžio viduryje kalbintas VŽ, yra teigęs, kad tai neturėtų būti laikoma reklama.

„Apibrėžiame išimtis, kas nebūtų laikoma reklama. O būtent tai – visuomenėje nemažai šurmulio sukėlęs maitinimo įstaigų inventorius: skėčiai, bokalai, išpilstymo įranga ir pan. To gal nereikėtų vadinti išimtimi, labiau – išaiškinimu, kas nėra reklama. Kitais žodžiais, alkoholio prekių ženklų atributika pardavimo vietose nebūtų laikoma reklama, tai liečia ir prekybos tinkluose esančius šaldytuvus“, – VŽ tuomet sakė p. Veryga.

Pluoštas ribojimų

Trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje svarstytos daug aistrų visuomenėje sukėlusios alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, numatančios visą pluoštą alkoholio preinamumo ribojimų.

Komiteto nariams buvo išdalytas šviežiausias jungtinis Alkoholio kontrolės įstatymo pataisių projektas.

Verslo atstovai ir kai kurie Seimo nariai iš karto atkreipė dėmesį, kad neatsižvelgiant į ankstesnius sveikatos ministro pažadus, jame niekur neparašyta, jog barų interjere, ant indų, lauko kavinių skėčių ir pan. esantys alkoholio prekės ženklai, logotipai nebus laikomi alkoholio reklama.

„Visos lauko kavinės – skėčiai, kėdės – yra įrengtos už aludarių pinigus. Jei uždraus reklamą ant skėčių, inventoriaus, lauko kavinių smarkiai sumažės, nes ta kavinių įranga yra brangi“, – vakar kalbėjo Saulius Galadauskas, Lietuvos aludarių gildijos prezidentas.

Mato landą tikrintojams?

Remigijus Žemaitaitis, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas patvirtino, kad naujausiame projekte išties nėra pasakyta, kad alkoholio prekės ženklai, logotipai ant barų skėčių, indų nebus laikomi reklama ir nebus draudžiami.

„Apie tai išvis nieko nepasakyta. Tokiu būdu paliekama landa tikrintojams interpretuoti šį klausimą savaip, – taip kaip jiems atrodys, o verslui užprogramuota grėsmė sulaukti baudų už alkohoholio reklamą. Taip jau buvo nutikę su tabako reklama ant kavinių skėčių“, – kalbėjo jis.

It iškalta akmenyje

Trečiadieninis Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdis parodė, kad Vyriausybės palaimintų alkoholio prieinamumo ribojimų Seimas švelninti nenusiteikęs, nepaisant to, kad kai kurios jų sulaukia pagrįstos kritikos, kaip neracionalios.

Komiteto posėdyje trečiadienį pritarta tik šiokiam tokiam palengvinimui dėl alkoholio prekybos masinių renginių metu. Tačiau kiti esminiai ribojimai, kuriems jau yra pritarusi Vyriausybė, lieka.

Komiteto nariams posėdyje išdalintame šviežiausiame Alkoholio kontrolės įstatymo projekte įrašyti tie patys ribojimai, kuriems savo išvadoje jau yra pritarusi Vyriausybė: sutrumpinti alkoholio prekybos laiką, mažmeninės prekybos vietose darbo dienomis ir šeštadieniais ji galės vykti nuo 10 iki 20 val., o sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val. Dabar parduotuvėse alkoholio galima įsigyti nuo 8 iki 22 val. visomis dienomis.

Taip pat lieka nuostata, kad alkoholinius gėrimus būtų draudžiama vartoti ir jų turėti asmenims iki 20 metų, paliekant išimtį asmenims nuo 18 metų, jei jie dirba kavinėse ir restoranuose. Taip pat lieka nuostata ir dėl visiško alkoholio reklamos draudimo nuo 2018 m.

Aurelijus Veryga, Sveikatos apsaugos ministras, posėdyje priminė, kad ministrų kabinetas nukėlė ateičiai klausimo dėl alkoholio prekybos tik specializuotose parduotuvėse svarstymą ir nepritarė siūlymui dar kelti alkoholio akcizus.

Prekybininkų ir aludarių neišgirdo

Laurynas Vilimas, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius, komitetui siūlė kompromisą. Esą dėl siūlomo rytinio prekybos alkoholiu laiko prekybininkai neprieštarauja, tačiau vakarinį laiką reikėtų pailginti 1–2 valandomis – iki 21 ar 22 val., nes, sutrumpinus laiką iki 20 val., būtų sukurtas nepatogumas pirkėjams.

Tačiau komitetas pasiliko prie ankstesnio Vyriausybės varianto.

Nebuvo išgirsti ir anksčiau išsakyti aludarių siūlymai atsisakyti ketinimų drausti alkoholio reklamą.

„Mūsų galva, užtektų nustatyti, kad reklamuoti alkoholį kaip produktą ir alkoholio prekės ženklus galima, tačiau nerodant reklamoje žmonių“, – sakė Lietuvos aludarių gildijos prezidentas.

Neliktų nemokamų renginių?

Vienintelis sušvelninimas, kuriam pritarė komitetas, – kad prekyba alkoholiu būtų uždrausta ne visuose masiniuose renginiuose, parodose ir mugėse, kaip siūlyta iki šiol, o tik nemokamuose.

Tačiau kai kurie komitteo nariai, kaip antai p. Žemaitaitis, tokį diferencijavimą kritikavo, esą draudimą prekiauti alkoholiu nemokamuose renginiuose labai lengva apeiti.

„Na, padarys 5 centų mokestį už įėjimą į Kaziuko mugę ir jau galės joje prekiauti alkoholiu. Tokie ribojimai absurdas, ką mes jais pasieksime, neaišku“, – kalbėjo p. Žemaitaitis.

Pono Verygos tokie argumentai neįtikino.

„Įėjimo mokesčio administravimas būtų sudėtingas. Be to, jei įstatymas bus apeinamas, spragas Seimas užtaisys“, – kalbėjo jis.

Sumažės lauko kavinių

Restoranų verslo atstovai trečiadienį ragino komitetą atsisakyti projekto nuostatų, numatančių nuo 2020 m. drausti prekybą alkoholiu nestacionariose lauko kavinėse-paviljonuose, tai yra tokiose, kurios įrengtos tik lauke ir neturi patalpų viduje.

„Kalba eina apie taip vadinamas konkursines lauko kavines, tokias, kurios įrengiamos laimėjus savivaldybės konkursą. Vien Vilniuje yra apie 50 tokių kavinių, pavyzdžiui, Vokiečių gatvėje. Jei bus uždrausta jose prekiauti alkoholiu, verslininkai patirs nuostolių, nes laimėje konkursus jie susiplanavę investicijas 5 metams, investicijos į vieną konkursinę kavinę sudaro iki 150.000 Eur. Kyla klausimas, kaip kompensuos nuostolius verslui. Be to, keistai atrodysime prieš turistus, jei lauko kavinėse nebus galima atsigerti alaus. Būtume vienintelė tokia šalis“, – kalbėjo Evalda Šiškauskienė, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė.

Ponas Žemaitaitis sakė, kad palaiminus tokį draudimą nuo 2020 m. išties neliktų dalies lauko kavinių – paviljonų, – pavyzdžiui, sostinės Vokiečių g., Gedimo pr., Gedimino pilies papėdėje, Palangoje, Nidoje.

„Po 2020 m. jos turėtų būti įregistruotos į registrą kaip stacionarūs statiniai, tačiau kultūros paveldo reglamentas to neleistų daryti nei Nidoje, nei Palangoje, tad tų paviljonų kavinių tiesiog neliktų“, – aiškino jis.

Pasak p. Šiškauskinės, problemų dėl draudimo prekiauti alkoholiu stacionariose kavinėse patirtų ir tie restoranai, kurie turi antrą licenciją šalia restorano lauke veikiančiai kavinei – tam, kad personalui būtų patogiau dirbti ir nereikėtų toli nešioti alkoholinių gėrimų iš vidaus į lauką, o būtų galima jų įsipilti lauke esančiame bare.

„Tokiose kavinėse norima irgi uždrausti prekiauti alkoholiu, tačiau toks draudimas būtų beprasmiškas – tos kavinės dirbs kaip dirbusios, tiesiog personalui taps ne taip patogu dirbti, nes reiks daug bėgioti iš viduje esančių kavinės patalpų į lauką nešiojant alkoholį klientams“, – aiškino ji.

Asociacijos nuomone, maitinimo įstaigose reikėtų palikti galioti dabartinę prekybos alkoholiu tvarką.

Tačiau komiteto nariai į šiuos kavinių verslo atstovų siūlymus neatsižvelgė, o kai kurie net nesuprato, apie ką eina kalba.

Ragino ieškoti kompromisų

Dalį draudimų posėdyje kritikavo ir Seimo narys Antanas Matulas. Jis siūlė ieškoti kompromiso ir dėl draudimo prekiauti alkoholiu kai kuriose lauko kavinėse, ir dėl kai kurių kitų ribojimų. Pasak jo, nors dėl alkoholio ribojimų Seime juntama vienybė, abejojančių ribojimų racionalumu daugėja, tad, jų nesušvelninus, bus sunku gauti Seimo pritarimą.

Tęsinys – gegužės 23 d.

Siūlomus alkoholio prieinamumo ribojimus dar turi palaiminti Seimas. Komiteto pakoreguotą Alkoholio kontrolės įstatymo projektą Seimas posėdyje svarstys gegužės 23 d.

Kada jie gali būti priimti, kol kas neaišku. Dalis ribojimų įsigaliotų nuo kitų metų, dalis – nuo 2020 m.

FOTOGALERIJA Sveikatos reikalų komiteto posėdis (16 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Įvardijo labiausiai nuo turizmo priklausomas valstybes

Pasaulio turizmo organizacija įvertino, kurių pasaulio šalių ekonomika yra labiausiai priklausoma nuo turizmo.

Ministerija: dėl „Metrail“ nesusitaria patys gamintojai, galutinio sutarties projekto nėra

Gamintojų viltis šiandien sulaukti Aplinkos ministerijos patvirtinimo, kad taikos sutartis dėl „Metrail“ bus...

Į Lietuvą ateina naujas viešbučių ženklas Premium

Lietuvos viešbučių rinką papildys naujas prekės ženklas – „Clarion“. Tai bus antrasis Skandinavijos tinklo...

Statyba ir NT
2018.04.20
Pirmieji „Vytautas Mineral SPA“ metai: nuo plano atsilikta labai nedaug Premium

Birštono naujokas – sveikatingumo ir poilsio kompleksas „Vytautas Mineral SPA“ – 2017 m. pasiekė 60% metinį...

Atidarytas pirmasis Lietuvoje „Marriott“ viešbutis 15

Vilniuje, buvusio Žalgirio stadiono teritorijoje, atidarytas 199 kambarių viešbutis „Courtyard by Marriott...

Statyba ir NT
2018.04.19
Naujas susitarimas dėl „Metrail“: steigs garantinį fondą

Gamintojai ir importuotojai skelbia Aplinkos ministerijai pateikę naują taikos sutarties ginče dėl „Metrail“...

BDAR: draudikai sutrikę, neaiškumų – miškas Premium 6

Gegužės 25-osios, kai įsigalios Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), draudikai laukia su nerimu,...

Varšuvos oro uosto keleiviams reklamuos Lietuvą 1

Šiandien Varšuvos Šopeno oro uoste startavo Lietuvos turizmo reklaminė kampanija. Ji truks 4 savaites ir...

Rinkodara
2018.04.19
Sprendimai, kai patalpų nuomos kaina peržengia sveiko proto ribas Premium 1

Kuo smulkesnis verslas, tuo sudėtingiau jam derėtis dėl patalpų nuomos kainos, ypač kai sutartis baigiasi ir...

Tyrimas: medicinos sektoriaus pirkimams trūksta skaidrumo 3

Valstybinės sveikatos priežiūros įstaigos 2007-2016 m. neracionaliai leido valstybės biudžeto pinigus...

Birštono „Vytautas mineral SPA“ siūlo atsiskaityti bitkoinais

Prašmatniausias Birštono sveikatingumo ir poilsio kompleksas „Vytautas mineral SPA“ paskelbė savo klientams...

Laisvalaikis
2018.04.18
Be modernios veterinarijos klinikos, Ukmergėje – ir greitoji pagalba gyvūnams Premium

Įgyvendinti kadaise puoselėtą svajonę versle užtenka kelių dalykų – patirties, lėšų investicijoms ir tinkamų...

Konkurencijos taryba VP grupės akcininkams leido investuoti į viešbučius Rumunijoje

Lietuvos Konkurencijos taryba leido vykdyti sandorį, kuriuo vienos didžiausių Lietuvoje verslo grupių...

Statyba ir NT
2018.04.17
Restoraną vietoje Italijos įkūrė Anykščiuose ir neprašovė Premium

Šeimos restoranas „5 Taškai“ garsina Anykščius gastronomijos žemėlapyje, nors jo įkūrėjai per metus reklamai...

Dar kuriant kavinę, kurioje svarbiausia žaisti, klientai jau buvo žinomi Premium

Kai norima įprasminti savo pomėgį, galima bendraminčius, kurie domisi fantastiniais žaidimais, suburti...

Birštono fenomenas: kyla sparčiausiai iš visų Lietuvos kurortų Premium

Mineraliniais vandenimis garsėjančiame Birštono kurorte pernai turistų srautas šoktelėjo net 55%. Tokiu...

„Teisės PRO“: metų teisininko rinkimų finalininkai

Baigėsi pirmieji atrankos etapai „Verslo žinių“ ir „Infolex“ drauge su Bendrovių ir institucijų teisininkų...

Džiaugtasi per anksti – taikos sutartis dėl „Metrail“ ima tolti Premium

Gamintojų teigimu, derybos dėl sąlygų, kuriomis būtų ga­lima sudaryti taikos sutar-tį ginče dėl „Metrail“,...

Darbdavys per galvą gali verstis – paskutinį žodį vis tiek taria darbuotojas Premium 1

Aptarnavimo sektoriuje įspūdį apie įmonę labiausiai lemia darbuotojai, o juos išmokyti dirbti taip, kad...

MTTC augimą lėmė paslaugų eksporto plėtra 3

Mobiliųjų telefonų priežiūros ir remonto paslaugas teikiančios bendrovės „Mobiliųjų telefonų techninis...

Technologijos
2018.04.12

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau