Visuose Vilniaus daugiabučiuose – karšto vandens sistemų dezinfekcija

Publikuota: 2017-03-15
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Reaguojant į legioneliozės protrūkį visuose sostinės daugiabučiuose bei ugdymo, globos, gydymo įstaigose bus atlikti termo šokai – bus itin pakelta vandens temperatūra. Taip siekiama, kad žūtų sistemose galimai susikaupusios Legionella bakterijos.

Daugiabučių ir kitų pastatų, išskyrus individualius namus, administratorius tokių priemonių imtis nurodė Ekstremalių situacijų komisija, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. Nuo Legionella bakterijų mirus trims miestiečiams, Vilniuje paskelbta ekstremali padėtis.

Karšto vandens sistemų terminė dezinfekcija mieste vyks kovo 16–23 dienomis. Termo šokai palaipsniui bus atliekami visuose pastatuose.

Taip pat visų miesto pastatų valdytojai ir šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai komisijos nuo šiandien įpareigojami nedelsdami informuoti visus karšto vandens vartotojus – kada jų namuose, įstaigose bus atliekama terminė dezinfekcija, kaip elgtis jos metu, įspėti apie galimas rizikas dėl itin karšto vandens, kad neįvyktų nelaimių.

Ekstremaliųjų situacijų komisija taip pat įpareigojo ir karšto vandens vartotojus – laikytis pastatų prižiūrėtojų nurodymų ir instrukcijų terminės dezinfekcijos metu, kai būtina nuleisti karštą vandenį, geranoriškai bendradarbiauti bei sudaryti sąlygas atliekantiems termo šoką patikrinti vandens temperatūrą bute.

Komisija nusprendė įpareigoti šilumą vilniečiams tiekiančias bendroves – UAB „Vilniaus energija“, UAB „Balterma ir Ko“ bei UAB „Vilniaus valda“ – padidinti tiekiamo termofikacinio vandens temperatūrą iki 80 laipsnių, sudarant galimybes šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojams atlikti karšto vandens tiekimo sistemos terminę dezinfekciją. Įprastai reikalaujama, kad karšto vandens temperatūra viršytų 50 laipsnių.

Atlikę terminę dezinfekciją, pastatų prižiūrėtojai valdytojai ar savininkai informaciją apie atliktus darbus Operacijų centrui privalės pateikti ne vėliau kaip iki kovo 30 d. (12 val.).

Valstybinės energetikos inspekcija įpareigota atlikti šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų veiklos neeilinius patikrinimus, išmatuojant karšto vandens temperatūrą pastatuose.

Klausimai ir atsakymai apie legioneliozę

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pateikia svarbiausią informaciją apie legioneliozę bei jos prevencijos priemones.

Kaip elgtis gyventojams terminės dezinfekcijos metu

Svarbiausia išnaikinti taršą visoje karšto vandens sistemoje, tačiau labai svarbu, kad atlikus terminę dezinfekciją, vadinamą terminį šoką, vanduo iš gyventojų čiaupų būtų nuleistas. Todėl gyventojai raginami geranoriškai bendradarbiauti, vykdyti terminį „šoką“ atliekančių asmenų nurodymų ir nuleisti karštą vandenį, kai tai bus būtina.

Terminę dezinfekciją atliekantiems asmenims pasiūlyta šias priemones vykdyti ne darbo metu, kad kuo daugiau gyventojų galėtų iš savo čiaupų nuleisti vandenį.

Kas yra legioneliozė?

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Šiai ligai būdingos dvi formos: pirmoji – Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos.

Žmonių imlumas šiai ligai nėra didelis. Lietuvoje šiais metais užregistruoti trys legionierių ligos atvejai. Pernai legioneliozė diagnozuota vienuolikai šalies gyventojų. Dažniausiai šia liga suserga silpno imuniteto asmenys, taip pat sergantys lėtinėmis ligomis.

Kaip ši liga plinta?

Legionella bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos. Legionella bakterijos dauginasi 20–50 laipsnių temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 laipsnių temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 laipsnių.

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens aerozolio. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Liga taip pat neplinta iš vieno namo į kitą.

Kuo ilgesnė ir techniškai sudėtingesnė vandentiekio sistema, tuo didesnė rizika Legionella bakterijų atsiradimui. Šios ligos yra visai nesudėtinga išvengti, jei nuolat palaikysime šaltą vandenį šaltu, o karštą - karštu.

Kodėl ir kokiu mastu yra paskelbta ekstremalioji padėtis?

Ekstremali padėtis paskelbta dėl trijų legioneliozės atvejų, kuria susirgo Vilniaus daugiabučių namų gyventojai (Tuskulėnų g. 5, Ladygos g. 3, Architektų g. 79). Dviejuose namuose (Tuskulėnų g. 5 ir Ladygos g. 3) atlikti tyrimai parodė, kad šių namų karšto vandens sistemos yra užterštos Legionella bakterijomis. Architektų g. 79 namo karšto vandens sistemos tyrimų rezultatai paaiškės kovo 16-18 d.

Paskelbus ekstremalią situaciją, į susiklosčiusios padėties valdymą įsijungia visos susijusios institucijos ir sudaromos sąlygos koordinuoti šių institucijų veiksmus.

Ekstremalios situacijos dėl legioneliozės atveju atsakingos institucijos yra: Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentas, Valstybinė energetikos inspekcija, Vilniaus miesto savivaldybės administracija.

Šių institucijų veiksmus koordinuoja Ekstremalių situacijų operacijų centras, kuriam vadovauja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovas Raimondas Vaidginas.

Kokios temperatūros vanduo turi būti tiekiamas gyventojams?

Karšto vandens temperatūra vartotojų čiaupuose visą laiką turi būti ne mažesnės kaip + 50 laipsnių temperatūros. Esant mažesnei temperatūrai vandenyje susidaro sąlygos atsirasti ir daugintis Legionella bakterijoms.

Ką daryti gyventojams, jeigu jie nežino, ar jų daugiabutyje name tinkamai prižiūrima karšto vandens sistema?

Karšto vandens sistemų prižiūrėtojai privalo gyventojams tiekti tinkamos kokybės karštą vandenį bei įgyvendinti profilaktines priemones, kad būtų išvengta karšto vandens sistemos taršos Legionella bakterijomis.

Gyventojai turi reikalauti iš karšto vandens sistemų prižiūrėtojų, kad jiems būtų tiekiamas tik tinkamos temperatūros karštas vanduo. Tad kiekvienu atveju, jeigu kyla klausimų dėl vandens kokybės ar nepalaikomos temperatūros, pirmiausia reikėtų kreiptis į savo namo administratorių ar tiesiai į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją.

Ką daryti gyventojams, jeigu yra žinoma, kad tiekiamas karštas vanduo nėra pakankamos temperatūros?

Jeigu vartotojai pamatavę vandens temperatūrą savo čiaupuose nustato, kad ji yra nepakankama, galima kreiptis į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją, kad temperatūra būtų pakelta. Jeigu karšto vandens tiekėjas dėl kokių nors priežasčių nevykdo gyventojų prašymo, reikėtų apie tai pranešti Valstybinei energetikos inspekcijai, kuriai yra pavesta šilumos ir karšto vandens tiekėjų kontrolė.

  • Valstybinėje energetikos inspekcijoje asmenys aptarnaujami adresu Mortos g. 10, Vilniuje. Tel. (8 5) 263 6006, faks. (8 5) 263 6076, el. p. vei@vei.lt.
  • Vilniaus teritoriniame skyriuje: Mortos g. 10, LT-03219 Vilnius. Tel. (8 5) 219 5422; Faks. (8 5) 219 5423. El. p. vilnius@vei.lt

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
Mineraliniai vandenys, UAB152.5929.698233
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
EUROVAISTINĖ, UAB206.2667221.539
Gintarinė vaistinė, UAB109.7263.621851
Nemuno vaistinė, UAB164.3477.1211.253
ACC Distribution, UAB180.158288130
AVAD Baltic, UAB166.4153.95819
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau