Statybos sektoriaus lyderiai: krentančioje rinkoje sugebėjo rasti užsakymų ir uždirbti

Publikuota: 2017-08-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Per praėjusius metus statybos darbų apimtys šalyje krito 9,6% – tai buvo antri metai be ES paramos, mat viešasis sektorius vėluoja ją naudoti ir nepradeda stambių projektų. Dalis statybos sektoriaus bendrovių apsiprato su užsakymų dieta ir rado būdų didinti pajamas bei pelną ar bent jau pristabdyti jų mažėjimą.

„Verslo žinios“ tęsia sektorių lyderių rinkimų projektą ir pateikia sąrašą statybos sektoriaus įmonių, kurių finansiniai rezultatai pernai buvo geriausi. Statybų sektoriaus lyderių rinkimuose dalyvauja bendrovės, kurios pernai dirbo pelningai, iki 2017 m. gegužės 31 d. yra pateikusios savo finansines ataskaitas Registrų centrui ir patenka į didžiausių Lietuvos bendrovių sąrašą. Balsuoti galite čia.

Statybininkai konstatuoja: projektai su 2014–2020 m. laikotarpio ES parama kaip neprasideda, taip neprasideda. Todėl pernai nebuvo stambių viešojo sektoriaus projektų, o dėl vykusių smulkesnių užsakymų vyko nuožmi konkurencija, bendrovės netgi dempingavo kainas, kad laimėtų šiuos konkursus.

Anot Statistikos departamento, pernai augo tik gyvenamųjų namų statyba – gyvenamųjų pastatų statybos darbų atlikta 10,4% daugiau nei ankstesniais metais. Tačiau gyvenamoji statyba sudaro vos penktadalį visų šalyje atliekamų statybos darbų, tad šio segmento augimas nepajėgė kompensuoti 18,3% sumenkusių inžinerinių statinių statybos apimčių.

Dėl valstybinių užsakymų stokos 8% mažėjo ir negyvenamųjų pastatų statybos apimtys, tačiau kritimą sušvelnino privatus sektorius – NT plėtros bendrovių, pramonės įmonių užsakymai.

Tokioje aplinkoje veikiančių bendrovių rezultatai labai skirtingi: vienos prisitaikė ir augino pajamas bei pelną, kitos patyrė nuosmukį, bet vis dar liko didžiausiomis sektoriuje.

[infogram id="79aea02a-3d11-4735-b8c3-362dedddf2ba" prefix="IND" format="interactive" title="NT: statybos sektoriaus lyderiai"]

Persiorientavo

Didžiausia sektoriaus bendrovė, susisiekimo infrastruktūros statytoja „Kauno tiltai“, pernai atsitiesė po sunkių 2015 m., kai apyvarta ir ikimokestinis pelnas buvo kritę maždaug ketvirtadaliu.

Praėjusiais metais bendrovės apyvarta mažėjo 3,7%, tačiau ikimokestinis pelnas augo beveik 29% iki 12,8 mln. Eur, o pelningumas buvo vienas geriausių tarp sektoriaus įmonių – 9,8%.

„Dabar mūsų šalies transporto infrastruktūros statybos rinkoje išties nelengva, stokojame didelės apimties užsakymų, todėl minėtą stygių stengiamės kompensuoti įgyvendindami projektus Švedijoje. Būtent ši Skandinavijos valstybė yra mūsų dėmesio centre, – sako Aldas Rusevičius, „Kauno tiltų“ generalinis direktorius. – Nors eksporto dalis svyruoja, visgi galima įžvelgti palaipsnio augimo tendenciją, pastaruoju metu siekiančią iki 20%.“

„Mitnijai“, vienai didžiausių sektoriaus bendrovių pagal pajamas ir ikimokestinį pelną, praėjusiais metais taip pat pavyko atsitiesti. Užpernai įmonės apyvarta ir pelnas stipriai smuko: kritimas atitinkamai siekė beveik 30% ir 28%. Pernai bendrovė padidino apyvartą 6,3%, iki 67,1 mln. Eur, pelnas smuktelėjo 5%.

„Mes persiorientavome į privataus sektoriaus užsakymus ir tai leido padidinti apyvartą“, – pasakoja Julius Gendvilis, statybos bendrovės „Mitnija“ generalinis direktorius.

Anot jo, bendrovė verslo užsakovams pasiūlė rinkoje primirštą projektavimo ir statybos paslaugą (angl. design&build), kuri pasiteisino. Be to, teigiamą postūmį davė laimėti NATO ir JAV kariuomenės konkursai ir pajudėję darbai Jungtinėje Karalystėje.

Stambesni užsakymai – didesnis efektyvumas

Statybos, projektavimo, rangos ir personalo nuomos paslaugas Norvegijoje teikianti UAB „Northern Baltic“ pernai uždirbo 1.980% daugiau nei ankstesniais metais, kai buvo patyrusi 12.000 Eur nuostolį.

„Pastaruosius kelerius metus įmonė pradėjo teikti įvairesnius statybos darbus, taip natūraliai didindama darbuotojų skaičių. Veiklą vykdome išskirtinai Norvegijos rinkoje, ten prieš dvejus metus įsteigėme filialą. Būdami šalia klientų galime greičiau reaguoti į konkurencinius iššūkius ir suteikti platų spektrą skydinių-karkasinių namų statybos sprendimų. Todėl praėję metai pagaliau leido fiksuoti teigiamus finansinius rodiklius. Šiemet pirmąjį pusmetį užsakymų augimo nejaučiame, todėl šių metų, tikėtina, rezultatai bus gana panašūs kaip ir praėjusių“, – rezultatus komentuoja Mantas Vaitkūnas, „Northern Baltic“ vykdomasis direktorius.

Susisiekimo infrastruktūros statybos bendrovės „Alkesta“ ikimokestinis pelnas pernai didėjo 1121,4% – nuo 99.000 Eur iki 1,2 mln. Eur.

„Pernai turėjome darbo keliuose stambiuose objektuose: statėme dviejų lygių sankryžą Marijampolėje – projektas susijęs su „Rail Baltica“, turėjome darbų „Via Baltica“ kelyje. Mums nereikėjo blaškytis po smulkius projektus ir galėjome dirbti koncentruotai, o tuomet ir efektyvumas gerokai didesnis“, – apyvartos ir pelno augimo priežastis aiškina Rimantas Malaškevičius, „Alkestos“ administracijos direktorius.

„Alkesta“ taip pat veikia Lenkijoje, tačiau, anot p. Malaškevičiaus, praėjusių metų rezultatams darbai kaimynų rinkoje neturėjo didelės įtakos.

„Jie saugo savo rinką daug stipriau nei mes. Jei nori būti visavertis rinkos dalyvis, turi steigti ten bendrovę. Mes prieš ketverius metus Lenkijoje įsigijome vietinę įmonę. Lenkijos rinka mus vis labiau domina, matome potencialą, tačiau pagrindinė mūsų rinka yra Lietuva, todėl labai svarbu, kad čia pajudėtų stambūs projektai“, – pabrėžia „Alkestos“ atstovas.

Pardavė ir uždirbo mažiau

Ne taip gerai sekėsi „Panevėžio keliams“ – antrus metus iš eilės panašiu tempu smunka bendrovės apyvarta ir ikimokestinis pelnas. Praėjusiais metais apyvarta ir pelnas mažėjo beveik trečdaliu, tačiau bendrovė vis dar patenka tarp penkių daugiausia uždirbusių įmonių.

Panašiai klostėsi ir statybos bendrovei „Alvora“, kuri užpernai buvo tarp penkių didžiausių sektoriaus įmonių pagal pardavimo pajamas, o pernai išgyveno sunkesnius metus – 2016 m. ji gavo beveik 58% mažiau pajamų, pelnas traukėsi 42% iki 2,3 mln. Eur. Tačiau bendrovė vis dar yra penketuke daugiausiai uždirbusių sektoriaus įmonių, o 7,8% pelningumas yra vienas geresnių tarp statybos sektoriaus lyderių.

„Maždaug pusę mūsų apyvartos sudaro Baltarusijoje atlikti darbai – pelningumas Baltarusijoje didesnis nei Lietuvoje. Bet ir ten nėra lengva: rinka permaininga, užsakymų mažėja. Vis dėlto norime šią rinką išlaikyti, nes joje dirbame daugiau nei 19 metų, turime gerą vardą ir įdirbį“, – kalba Nikolajus Kolesnikas, „Alvoros“ vadovas.

Anot Daliaus Gedvilo, Lietuvos statybininkų asociacijos prezidento, keletą pastarųjų metų vyrauja tendencija, kad valstybė mažina investicijas į statybas ir tai neigiamai veikia statybos sektorių.

„Praėjusiais metais statybos sektorius sudarė 6,5% BVP. Tai neigiamai veikia visą ekonomiką – ekonomiškai stipriose šalyse statybos sektorius sudaro apie 10% BVP.

Neteisinga sakyti, kad statyboms išleidžiamos lėšos yra pinigų „sudėjimas“ į plytas ir betoną, – tai investicijos į darbo vietas. Protingai suplanuotos valstybės išlaidos statyboms gali padėti išspręsti daug socialinių problemų. Esame skaičiavę, kad dažniausia emigravusių mūsų piliečių profesija – statybininkai“, – kalba p. Gedvilas.

[infogram id="copy_sektoriu_lyderiai_maitinimo_imones" prefix="2ig" format="interactive" title="Sektorių lyderiai: statyba"]

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Telecentro NT aukcione – 8 objektai už  0,7 mln. Eur

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) aukcione siūlo 8 nekilnojamojo turto (NT) objektus,...

Statyba ir NT
2019.01.23
„Workland“ Vilniuje atidaro antrąjį centrą 11

Estijos biurų nuomos paslaugų bendrovė „Workland Group“ atidaro naują centrą Vilniaus Didžiojoje gatvėje, kur...

Statyba ir NT
2019.01.23
Daugiausia naujų butų Vilniuje pardavusios bendrovės Premium 7

Keturios nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės pernai Vilniuje iš viso pardavė 1.503 naujos statybos...

Statyba ir NT
2019.01.23
Kriminalistai išaiškino šešėliniu statybų verslu įtariamą organizuotą grupę 14

Kriminalinės policijos biuras skelbia išaiškinęs gerai organizuotą asmenų grupę, įtariamą šešėliniu statybos...

Statyba ir NT
2019.01.22
„Vilbros“ verslo centre dėl nuomos susitarta su „Bentley Systems“ 9

Vilniaus Naujamiestyje NT plėtros bendrovės „Vilbra“ statomame verslo centre 2.700 kv. m išsinuomojo JAV...

Statyba ir NT
2019.01.22
KTU atidaromas Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centras 4

Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakultete antradienį atidaromas...

Technologijos
2019.01.22
Lietuvoje mažai girdėta įmonė Švedijoje – viena stipriausių Rėmėjo turinys 8

Konkurencijai Lietuvos statybos sektoriuje vis didėjant, ne viena įmonė žengia į užsienio rinkas, dažniausiai...

Statyba ir NT
2019.01.22
Teismas atmetė „Litcon“ pretenzijas dėl nutrauktos darželių statybos sutarties

Teismas atmetė „Litcon“ pretenzijas ginče su Vilniaus miesto savivaldybe dėl keturių modulinių darželių...

Statyba ir NT
2019.01.21
„Blue Bridge“ grįžo į renovuotą biurą „Verslo trikampyje“ 6

IT sprendimų bendrovė „Blue Bridge“, po gerą pusmetį trukusio biuro remonto, grįžo į Vilniaus „Verslo...

Technologijos
2019.01.21
Turto banką paliko M. Kliokys ir A. Grinienė

Nekilnojamąjį valstybės turtą valdantį Turto banką paliko jo direktoriaus pavaduotojas Marius Kliokys,...

Vadyba
2019.01.21
Prezidentė vetavo lengvatinį tarnybinių butų pardavimą 6

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo prieš pusantros savaitės Seimo priimtas pataisas dėl tarnybinių butų...

Verslo aplinka
2019.01.21
„Litexpo“ sklypo nuomos sutartis kempingui Vilniuje kelia abejonių – STT 5

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) teigia, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijos valdomos „Litexpo“...

Verslo aplinka
2019.01.21
Statybų tempas Suomijoje lėtėja

Statybų tempas Suomijoje lėtėja – kai kuriuose šalies regionuose leidimų statyboms išduota penktadaliu...

Statyba ir NT
2019.01.21
Būsto rinkos laukia dar viena veiksmo filmo dalis Premium 23

Praėjusių metų pradžioje naujo būsto rinkai prognozuotas pilkesnis scenarijus neišsipildė – didžiuosiuose...

Statyba ir NT
2019.01.21
Investicijos į nekilnojamąjį turtą tarpukario Kaune 6

Sukako 100 metų, kai 1919-ųjų sausio 2 d. iš lenkų okupuoto Vilniaus pasitraukė Lietuvos laikinoji...

Laisvalaikis
2019.01.20
Įvažiavimą į teatro kiemą susiaurinusiems statybininkams teismas nurodė jį atstatyti 5

Statybos leidimas šalia Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) Vilniuje esančių pastatų remontui išduotas...

Statyba ir NT
2019.01.20
Vartojimo kreditai ir paskolos su NT įkeitimu: kas rizikingiau 11

Parašyti šį tekstą mane paskatino neseniai VŽ publikuotas straipsnis „Investicijos į paskolas su NT užstatu:...

Rinkos
2019.01.20
Švedijoje užfiksuotas būsto kainų mažėjimas 7

2018 m. trečiąjį ketvirtį tarp Europos Sąjungos (ES) narių būstas buvo atpigęs dviejose valstybėse –...

Statyba ir NT
2019.01.20
Statybos inspekcija galės taikyti sankcijas poilsio namų neįteisinusiai „Rovantai“ 1

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija galės taikyti sankcijas bankrutavusiai nekilnojamojo...

Statyba ir NT
2019.01.19
Statyba: keičiasi energinio naudingumo reikalavimai  6

Nuo šių metų vasario 1-osios kečiasi energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams.

Statyba ir NT
2019.01.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau