Idėjų dirbtuvės statybų sektoriuje? Lietuvoje šį formatą pamėgo ne tik IT įmonės

Publikuota: 2017-05-16

Nors IT pasaulyje idėjų dirbtuvių formatas jau giliai įleidęs šaknis, kitų sektorių atstovai į intensyvias kūrybines sesijas žvelgia dar gana skeptiškai. Šiemet vadinamąjį hakatono formatą nusprendė išbandyti statybų pramonės bendrovė „Staticus“ ir Kauno kolegija. Suvienijusios jėgas organizacijos surengė inovacijų kūrimo dirbtuves, į kurias įtraukė ir studentus, ir dėstytojus, ir bendrovės darbuotojus. Abiejų institucijų vadovai teigia, kad sumanymas pasiteisino su kaupu. Pašnekovai vardija naudą, kurią davė inovacijų dirbtuvės, ir dalijasi patirtimi su tais, kurie dar mąsto išbandyti panašaus formato projektus, jungiančius verslą ir aukštąją mokyklą.

Atspirties taškas – realybė

„Neekonomiška, neekologiška, nepatogi,“ – tokias pagrindines naudojamos pakuotės ydas įžvelgė UAB „Staticus“, gaminanti ir montuojanti įvairių gabaritų elementus pastatų fasadams. Dažniausiai iš aliuminio ir stiklo sukonstruoti gaminiai transportuojami į statybvietes Jungtinėje Karalystėje, Švedijoje, Norvegijoje, Islandijoje. Bendrovės netenkino esamas įpakavimo būdas, todėl nuspręsta keisti situaciją. Pasirodo, gaminiams, kurių standartinis dydis – per 2,5 metro, o vidutinis svoris siekia iki 3 tonų – sukurti nebrangią, tvirtą, reprezentatyvią, prie įvairių matmenų pritaikomą gaminių pakuotę – ne taip jau paprasta. Per pusšimtį inžinierių sutelkusi įmonė nuolat ieško inovatyvių sprendimo būdų pasitelkiant tiek vidinius resursus, tiek mokslo įstaigas ar net partnerius.

„Šiandien, kai konkurencija spaudžia iš visų pusių, pasiūlyti naujoves klientams tiesiog būtina. Įmonės viduje pradėjome jausti inovacijų trūkumą, todėl nusprendėme pasitelkti akademinės bendruomenės pajėgas,“ – pasakoja motininės bendrovės „Staticus Group“ direktorius Ignas Stasiukonis.

Tuo tarpu Kauno kolegija, kurioje rengiami inžinerijos, technologijos, informatikos, vadybos, menų ir kitų krypčių – profesinio bakalauro specialistai, ieškojo galimybių, kaip atnaujinti studijų procesą suteikiant progą studentams dirbti taip, kad sąlygos maksimaliai primintų darbo realybę. „Šiuolaikiniams darbuotojams dažnai tenka dirbti skirtingų sričių specialistų komandoje, juos spaudžia laiko terminai, tenka ieškoti išeičių tada, kai iki galo neįmanoma sužinoti detalios informacijos. Norisi, kad būsimieji specialistai jau studijų metu patirtų tokias situacijas, “– teigia dr. Nijolė Zinkevičienė, Kauno kolegijos direktoriaus pavaduotoja studijoms ir mokslui, pabrėždama, kad panašūs projektai studentams suteikia neįkainojamos patirties.

Anot p. Zinkevičienės, intensyvaus mokymo programos studentams dirbant komandose nėra naujiena nei Lietuvos, nei užsienio švietime, tačiau ne kiekviena įmonė ir aukštoji mokykla yra pasiruošusi bendradarbiavimui. Ir čia pradeda aiškėti, kodėl.

Svarbus „nevaldiškas“ požiūris

UAB „Staticus“vadovybė pripažįsta, kad, kaip ir daugelis, iš pradžių dairėsi į universitetus, tačiau vis dėlto pirmąjį projektą nuspręsta įgyvendinti su Kauno kolegija – įmonei aukštoji mokykla paliko lankstaus, operatyvaus ir motyvuoto partnerio įspūdį. Kauno kolegijos vadovų ir dėstytojų požiūris į darbą sutapo su įmonės lūkesčiais. Jei proceso pradžioje dar kirbėjo abejonės, tai jas išsklaidė konkretūs susitarimai, nuo ko pradėti darbą.

Projekto iniciatoriai pasakoja, kad inovacijų dirbtuvės buvo suplanuotos orientuojantis į vadinamąjį „hakatono“ formatą, kai naujovei sukurti į „vorkšopus“ susiburia įvairių sričių specialistai. Nors tokio tipo renginiai dažniausiai vyksta ieškant IT sprendimų, šįkart nuspręsta tokį formatą pritaikyti sprendžiant statybų sektoriaus įmonės problemą. Pašnekovų manymu, Lietuvoje tai nauja patirtis, kuri statybinio profilio pramonėje dar nėra plačiai išplėtota. „Iš kolegijos sulaukėme žaibiškos reakcijos, todėl žodžiai tapo veiksmais per maždaug du mėnesius,“ – pasakoja I. Stasiukonis, pabrėždamas, kad stereotipai apie švietimo sektoriaus nepaslankumą šioje situacijoje visiškai nepasiteisino.

Reikalingas visų įsitraukimas

Kauno kolegijos bendruomenę savo ruožtu džiugino atsakingas UAB „Staticus“ vadovų požiūris į edukacinį procesą. „Ypač pozityviai įvertinome įmonės žmonių įsitraukimą į projektą, nes darbuotojai kartu su kolegijos dėstytojais lygiagrečiai dalyvavo dirbtuvių planavimo ir organizavimo procesuose, skirdami tam pakankamai laiko ir pastangų,“ – teigia Kauno kolegijos karjeros centro vadovas Mindaugas Samuolaitis, pabrėždamas, kad ne kiekviena įmonė yra nusiteikusi keletą dienų atitraukti darbuotojus nuo tiesioginių pareigų, koncentruodama dėmesį į kitokio pobūdžio veiklą.

Kaip pasakoja M. Samuolaitis, renginio idėją ypač palaikė jaunesni Kauno kolegijos dėstytojai. Projekte nuspręsta studentų komandas specialiai formuoti iš skirtingų sričių būsimųjų specialistų, todėl užduotis kartu sprendė ir bendros kalbos ieškojo būsimieji logistai, dizaineriai, baldų ir medienos dirbinių konstruotojai, multimedininkai. Dirbtuvių metu studentų komandas koordinavo įmonės priskirti darbuotojai, juos konsultavo už atitinkamas sritis atsakingi kolegijos dėstytojai. Kurdami pakuočių prototipus, studentai įdomiam darbui negailėjo jėgų, dažna komanda plušėjo ir naktimis. Jaunų žmonių užsidegimas įmonės atstovus bei kolegijos dėstytojus ir stebino, ir džiugino.

Kauno kolegijos ir UAB „Staticus“ vadovai pripažįsta, kad pasiekti rezultatai atitiko lūkesčius. „Džiaugiamės, kad visi buvo entuziastingai įsitraukę į projektą, žmonės buvo suinteresuoti sukurti realų sprendimą, kuris pasiteisintų praktikoje,“ – pasakoja UAB „Staticus“ projektų koordinatorius Linas Litvinas. Įmonės vadovai sako, kad dirbtuvės suteikė rimtų inspiracijų vystyti gaminių pakuotės sprendimus, kuriuos ji ketina įdiegti jau netolimoje ateityje.

Pasiūlymai įmonėms, kurios nusprendė dairytis idėjų organizuodamos dirbtuves su akademinėmis bendruomenėmis

Susitarimas dėl pageidaujamo rezultato: Pasak Kauno kolegijos karjeros centro vadovo M. Samuolaičio, dar prieš pradedant dirbti kartu susitikimuose būtina tiksliai išsiaiškinti įmonės ir aukštosios mokyklos poreikius, kad per keletą dienų jaunų specialistų pasiektas rezultatas būtų tiksliai toks, kokio iš esmės pageidaujama. Laiko investavimas: UAB „Staticus“ ir Kauno kolegijos vadovai įsitikinę, kad idėjų dirbtuvėms reikalingiausios būtent laiko investicijos, būtent jos lemia dirbtuvių pasiekimus. „Gerų idėjų tiesiog šiaip kaip prekybos centre nenusipirksi,“ – juokauja M. Samuolaitis iš Kauno kolegijos. Kuo atsakingiau į procesą įsitraukia pati įmonė, tuo geresnių rezultatų galima tikėtis iš studentų. Realybės indikatoriai: natūralu, kad jauni žmonės kūrybiški ir gali pasiūlyti įvairių minčių. Tam, kad būtų produktyviai išnaudotos „hakatono“ užduočiai skirtos dienos, organizatoriai siūlo studentų komandoms priskirti mentorius iš įmonės. Būtent jie atlieka svarbų laivavedžių vaidmenį. Aukštoji mokykla turi pasirūpinti kokybiškomis konsultacijomis, kurias gali suteikti geriausi joje dirbantys specialistai. Dėmesys užduoties formulavimui: L. Litvinas iš UAB „Staticus“ rekomenduoja atidžiau įsigilinti į hakatono užduoties esmę, kurią kartu formuluoja ir aukštosios mokyklos, ir įmonės atstovai. Būtent čia atsiveria erdvė nereikalingoms interpretacijoms, todėl išankstinis susitarimas dėl pageidaujamų idėjų įvairovės, jų detalumo ir vertinimo kriterijų, duoda kokybiškesnį ir greitesnį galutinį rezultatą. Įvertinimas: Kuo aiškiau apibrėžiami laukiamų pasiekimų vertinimo kriterijai, tuo geriau siūlomų idėjų esmę supranta jas generuojančios komandos. Projekto iniciatoriai nepatingėjo atskiriems vertinimo kriterijams suteikti atitinkamus svertinius koeficientus, tokią metodiką jie siūlo išbandyti ir kitiems. Motyvacija ir emocijos: Kauno kolegijos studentų motyvavimui UAB „Staticus“ įsteigė prizinį fondą – 2000 eurų, tačiau projekto organizatoriai pabrėžia, kad jaunosios kartos vien tik pinigai nedomina. Pasak rengėjų, nereikia atmesti ir tokius renginius lydinčių emocijų svarbos. Malonios akimirkos įsimena ir studentams, ir įmonės darbuotojams, todėl gamybinėms įmonėms į idėjų dirbtuves sveika pažvelgti ne tik kaip į būdą įgyti konkurencinį pranašumą. Pridėtinė tokių projektų vertė – įmonės personalo kompetencijų ugdymas, tokio tipo dirbtuvėse puikiai atsiskleidžia galbūt dar nepastebėtas Jūsų specialistų potencialas. „Nebūtina samdyti žvaigždžių, jas galima užsiauginti,“ – dėl tokio principo neabejoja UAB „Staticus“ personalo vadovė Lina Stasiulevičienė.

FOTOGALERIJA Idėjų dirbtuvės statybų sektoriuje? (19 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių statybų ir NT bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Staticus, UAB41.562148489
YIT Kausta, AB47.056458342
Kauno tiltai, AB130.31912.816787
Mitnija, UAB67.1193.494358
Axis Technologies, UAB58.0871.984178
Panevėžio keliai, AB49.5744.215570
Panevėžio statybos trestas, AB83.9102.092156
Šiaulių plentas, UAB47.3611.372470
Alkesta, UAB50.8131.205568
Irdaiva, UAB37.3382.736152
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą“ Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
7 UAB „Gedsta“ 1.397,5% Panevėžio
22 UAB „Modernaus būsto projektai“ 808,5% Panevėžio
33 UAB „Milsta“ 691,9% Tauragės
36 UAB „Instatum“ 664,9% Kauno
40 UAB „Constra“ 643,3% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau