Dėl stadiono įpykę „Kos Invest” ir „Morgan Stanley” žeria priekaištus Vilniaus savivaldybei

Publikuota: 2017-04-21
Bendrovės vizualizacija.
Bendrovės vizualizacija.

Apleistą buvusio Vilniaus „Žalgirio” futbolo klubo bazės teritoriją siekianti sutvarkyti bendrovė „Kos Invest”, palaikoma JAV investicinio banko „Morgan Stanley”, kovoja teismuose su Vilniaus savivaldybe ir žeria jai priekaištus. Tuo tarpu savivaldybė nusiplauna rankas, nes į teismą kreipėsi prokuroras, ginantis viešąjį interesą.

Pyksta, kad atstumia investicijas

Bendrovė penktadienį išplatino priekaištų miesto valdžiai kupiną pranešimą. Jos įsitikinimu, savivaldybė žlugdo miestui naudingas investicijas, o projekto partneris „Morgan Stanley” piktinasi, kad bylinėjimąsi inicijavę politikai sukuria precedentą, kuris atstumia investuoti Lietuvoje.

Išplatintame pranešime teigiama, kad prieš penkerius metus projekto ėmęsi investuotojai ketino atnaujinti apleistą stadioną, įrengti ir kitoms sporto šakoms skirtas aikšteles, o greta esančioje sklypo dalyje tikėjosi statyti keturių aukštų namus su pastogėmis.

„Visus savo investicijų planus sėkmingai derinome, tame tarpe su bendruomene, o tuomet įsikišo politikai. Vėliau pastebėjome, kad švaistome pinigus dėl vienas kitam prieštaraujančių Lietuvos valdžios institucijų sprendimų. Tai yra neteisinga ir atstumia toliau investuoti Lietuvoje. Investuotojai savo veiklą planuoja atsižvelgdami į teismo sprendimus ir precedentus. Deja, šiuo atveju buvo sukurtas rizikingas precedentas, kai viskas stabdoma dėl nesuprantamų priežasčių ir nepaisant išleistų investicijų. Labai norime, kad požiūris į investicijas Lietuvoje keistųsi”,– sako William Valladolid, „Morgan Stanley” finansų patarėjas.

Dar prieš dešimtmetį priimtas Vilniaus miesto bendrasis planas Žolyno g. esančiame sklype, kuriame yra buvusi „Žalgirio” futbolo klubo bazė, be kita ko, numato ir daugiaaukščių gyvenamųjų namų statybą. 2013 metais investuotojai, siekdami pasinaudoti šio plano suteikiamomis perspektyvomis, sklype esančius stadiono ir kitus statinius įsigijo iš bankroto administratoriaus, valdžiusio Vilniaus Žalgirio futbolo skolas. Pastarosios buvo perkopusios 3 mln. litų (apie 1 mln. Eur). Investuotojai atsiskaitė su klubo kreditoriais, tarp kurių buvo ir kelerius metus atlyginimų negavę futbolininkai. Kartu su klubo skolomis bei nekilnojamuoju turtu investuotojams atiteko ir sklypo, kuriame yra statiniai, nuomos iš valstybės teisė 100-ui metų.

Tuo tarpu savivaldybės atsiųstame atsakyme VŽ rašoma, kad savivaldybės Tarybos sprendime įrašyta būtina sąlyga, kad „leidimas daugiabučių namų statybai gali būti išduotas tik tada kai bus įrengta futbolo aikštė su ją aptarnaujančia infrastruktūra ir neatlygintinai perduota Vilniaus miesto savivaldybei“. Šiuo metu vyksta projektavimo darbai, leidimai statybai šiame sklype neišduoti. Specialiuosiuose architektūros reikalavimuose projektavimui buvo nustatyta sąlyga, kad statybos leidimas statyti daugiabučius bus išduotas tik pastačius ir perdavus savivaldybei stadioną.

Rodo į prokurorus

Vilniaus miesto savivaldybė atmeta bendrovės priekaištus apskritai. „Norime pabrėžti, kad į teismą kreipėsi prokuroras, ginantis viešąjį interesą, o ne pati Vilniaus miesto savivaldybė, todėl teismai tikrina tuos sandorius dėl valstybinės žemės viešo intereso požiūriu, kadangi bendrovė „Kos Invest“ žemės sklypą nuomojosi turimiems pastatams eksploatuoti lengvatine tvarka, o ne aukciono būdu. Kol kas byla nėra galutinai baigta, nes teismai sprendžia, koks turėtų būti sklype esančių statinių likimas. Be to, patys „Kos Invest“ nėra išnaudoję teisės teikti skundą Aukščiausiajam Teismui, kuria dar gali pasinaudoti iki gegužės 13 d.“, - VŽ atsiųstame atsakyme sako Edvardas Varoneckas, Vilniaus miesto savivaldybės Teisės departamento direktorius.

Tačiau bendrovė priekaištauja, kad į teismų karuselę juos įsuko būtent pastarosios kadencijos Vilniaus miesto savivaldybė, nes ji prieš pusantrų metų kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūra prašydama ištirti sklypo detaliojo plano, už kurio priėmimą balsavo parėjusios kadencijos savivaldybės taryba, teisėtumą.

Pranešime primenama, kad Vilniaus apygardos prokuroras, reaguodamas į Vilniaus savivaldybės kreipimąsi, pateikė ieškinį teismui, kuriame prašė įpareigoti Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT) nutraukti sklypo nuomos sutartį su UAB „Kos Invest”. Prokuratūra taip pat reikalavo įpareigoti bendrovę „nusikelti arba nugriauti jame esantį UAB „Kos Invest” nuosavybės teise priklausantį statinį – sporto aikštyną, arba susitarti dėl šio statinio perleidimo žemės sklypo savininko ar kitų asmenų nuosavybėn”.

Teismų karuselė

Bendrovė primena, kad pirmos instancijos teismas atmetė Vilniaus apygardos prokuroro ieškinį. Šių metų vasario 13 d. apeliacinis Vilniaus Apygardos teismas priėmė sprendimą panaikinti sklypo Žolyno g. nuomos sutartį su „Kos Invest”, o kitas ieškinio dalis grąžino nagrinėti pirmosios instancijos teismui. "Teismuose taip ir nebuvo nagrinėjamas sklypo Žolyno g. detalaus plano teisėtumas, o tai reiškia, kad ateityje čia statyti daugiaaukščius galėtų kiti investuotojai", - piktinasi bendrovė.

Tuo tarpu savivaldybė aiškina, kad Vilniaus apygardos teismas, bylą išnagrinėjęs apeliacine tvarka, 2017-02-13 nutartimi panaikino Vilniaus miesto apylinkės teismo 2016-06-14 sprendimą ir nutarė nutraukti 1994-12-02 valstybinės žemės nuomos ne žemės ūkio veiklai sutartį, su vėlesniais pakeitimais, sudarytą su UAB „Kos Invest“, dėl valstybinės ginčo žemės sklypo nuomos, o bylą ieškinio dalyje dėl teisės naudotis šiuo žemės sklypu praradimo pasekmių taikymo grąžino nagrinėti iš naujo pirmos instancijos teismui. Teismas konstatavo, kad žemės sklypas naudojamas ne pagal statinių paskirtį ir tai pažeidžia imperatyvius įstatymo reikalavimus, kai valstybinės žemės sklypas nuomojamas ne aukciono tvarka. Taigi šiuo metu Vilniaus miesto apylinkės teisme byla nagrinėjama dalyje dėl teisės naudotis ginčo sklypu praradimo pasekmių taikymo (statinių nukėlimo/perleidimo žemės sklypo savininkui (valstybei) ar kitam asmeniui/nugriovimo). Teismo posėdis paskirtas balandžio 25 d. Ponas Voroneckas taip pat rašo, kad Lietuvos apeliacinis teismas priėmė sprendimą, kuriuo pagal prokuroro reikalavimą nutraukė valstybinės žemės nuomos sutartį su bendrove „Kos Invest“ . Šis sprendimas įsigaliojo iš karto, tačiau bendrovė dar gali jį skųsti Lietuvos Aukščiausiajam Teismui. Lietuvos apeliacinis teismas klausimus, susijusius su teisės naudotis žemės sklypu praradimu (nutraukus žemės nuomos sutartį), grąžino žemesniam teismui nagrinėti iš naujo. Teismas turės nuspręsti, kokios turės kilti pasekmės „Kos Invest“ praradus teisę naudoti žemės sklypu, tai yra, ar statiniai, kurie yra sklype, turės būti išpirkit ar priimtas kitoks sprendimas.

Pasak UAB „Kos Invest” atstovaujančio advokato Jovito Elzbergo, bendrovė nuosprendį jau apskundė Lietuvos aukščiausiajam teismui. „Byla visiems yra svarbi dviem aspektais. Ji suformuos praktiką, kuri bus taikoma kitiems su teise į valstybinės žemės nuomą susijusiems atvejams. Taip pat jos baigtimi remsis kiti investuotojai vertindami savo galimybes dirbti Vilniuje”,– sako advokatas.

Nekilnojamojo turto vystymo bendrovės UAB „Kos Invest” veiklą finansuoja JAV įmonė „Kos – USA”, ji taip pat laiduoja už „Kos Invest” finansinius įsipareigojimus. Investicinis bankas „Morgan Stanley” šioms bendrovėms teikė finansines konsultacijas bei parūpino savo partnerių „Jermyn Street Capital Partners” 37 mln. Eur paskolą projektui Vilniuje vykdyti. „Kos – USA” akcijos priklauso pagrindiniam investuotojui į projektą JAV piliečiui Michaelui Sosinsky bei jo verslo partneriui, Rusijos piliečiui Konstantinui Dragan. Ši JAV bendrovė praėjusią savaitę informavo atsakingas Lietuvos institucijas apie ketinimus prisiteisti žalos, patirtos dėl Vilniaus savivaldybės veiksmų, atlyginimą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių statybų ir NT bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Staticus, UAB41.562148489
YIT Kausta, AB47.056458342
Kauno tiltai, AB130.31912.816787
Mitnija, UAB67.1193.494358
Axis Technologies, UAB58.0871.984178
Panevėžio keliai, AB49.5744.215570
Panevėžio statybos trestas, AB83.9102.092156
Šiaulių plentas, UAB47.3611.372470
Alkesta, UAB50.8131.205568
Irdaiva, UAB37.3382.736152
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą“ Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
7 UAB „Gedsta“ 1.397,5% Panevėžio
22 UAB „Modernaus būsto projektai“ 808,5% Panevėžio
33 UAB „Milsta“ 691,9% Tauragės
36 UAB „Instatum“ 664,9% Kauno
40 UAB „Constra“ 643,3% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau