Dėl stadiono įpykę „Kos Invest” ir „Morgan Stanley” žeria priekaištus Vilniaus savivaldybei

Publikuota: 2017-04-21
Bendrovės vizualizacija.
Bendrovės vizualizacija.

Apleistą buvusio Vilniaus „Žalgirio” futbolo klubo bazės teritoriją siekianti sutvarkyti bendrovė „Kos Invest”, palaikoma JAV investicinio banko „Morgan Stanley”, kovoja teismuose su Vilniaus savivaldybe ir žeria jai priekaištus. Tuo tarpu savivaldybė nusiplauna rankas, nes į teismą kreipėsi prokuroras, ginantis viešąjį interesą.

Pyksta, kad atstumia investicijas

Bendrovė penktadienį išplatino priekaištų miesto valdžiai kupiną pranešimą. Jos įsitikinimu, savivaldybė žlugdo miestui naudingas investicijas, o projekto partneris „Morgan Stanley” piktinasi, kad bylinėjimąsi inicijavę politikai sukuria precedentą, kuris atstumia investuoti Lietuvoje.

Išplatintame pranešime teigiama, kad prieš penkerius metus projekto ėmęsi investuotojai ketino atnaujinti apleistą stadioną, įrengti ir kitoms sporto šakoms skirtas aikšteles, o greta esančioje sklypo dalyje tikėjosi statyti keturių aukštų namus su pastogėmis.

„Visus savo investicijų planus sėkmingai derinome, tame tarpe su bendruomene, o tuomet įsikišo politikai. Vėliau pastebėjome, kad švaistome pinigus dėl vienas kitam prieštaraujančių Lietuvos valdžios institucijų sprendimų. Tai yra neteisinga ir atstumia toliau investuoti Lietuvoje. Investuotojai savo veiklą planuoja atsižvelgdami į teismo sprendimus ir precedentus. Deja, šiuo atveju buvo sukurtas rizikingas precedentas, kai viskas stabdoma dėl nesuprantamų priežasčių ir nepaisant išleistų investicijų. Labai norime, kad požiūris į investicijas Lietuvoje keistųsi”,– sako William Valladolid, „Morgan Stanley” finansų patarėjas.

Dar prieš dešimtmetį priimtas Vilniaus miesto bendrasis planas Žolyno g. esančiame sklype, kuriame yra buvusi „Žalgirio” futbolo klubo bazė, be kita ko, numato ir daugiaaukščių gyvenamųjų namų statybą. 2013 metais investuotojai, siekdami pasinaudoti šio plano suteikiamomis perspektyvomis, sklype esančius stadiono ir kitus statinius įsigijo iš bankroto administratoriaus, valdžiusio Vilniaus Žalgirio futbolo skolas. Pastarosios buvo perkopusios 3 mln. litų (apie 1 mln. Eur). Investuotojai atsiskaitė su klubo kreditoriais, tarp kurių buvo ir kelerius metus atlyginimų negavę futbolininkai. Kartu su klubo skolomis bei nekilnojamuoju turtu investuotojams atiteko ir sklypo, kuriame yra statiniai, nuomos iš valstybės teisė 100-ui metų.

Tuo tarpu savivaldybės atsiųstame atsakyme VŽ rašoma, kad savivaldybės Tarybos sprendime įrašyta būtina sąlyga, kad „leidimas daugiabučių namų statybai gali būti išduotas tik tada kai bus įrengta futbolo aikštė su ją aptarnaujančia infrastruktūra ir neatlygintinai perduota Vilniaus miesto savivaldybei“. Šiuo metu vyksta projektavimo darbai, leidimai statybai šiame sklype neišduoti. Specialiuosiuose architektūros reikalavimuose projektavimui buvo nustatyta sąlyga, kad statybos leidimas statyti daugiabučius bus išduotas tik pastačius ir perdavus savivaldybei stadioną.

Rodo į prokurorus

Vilniaus miesto savivaldybė atmeta bendrovės priekaištus apskritai. „Norime pabrėžti, kad į teismą kreipėsi prokuroras, ginantis viešąjį interesą, o ne pati Vilniaus miesto savivaldybė, todėl teismai tikrina tuos sandorius dėl valstybinės žemės viešo intereso požiūriu, kadangi bendrovė „Kos Invest“ žemės sklypą nuomojosi turimiems pastatams eksploatuoti lengvatine tvarka, o ne aukciono būdu. Kol kas byla nėra galutinai baigta, nes teismai sprendžia, koks turėtų būti sklype esančių statinių likimas. Be to, patys „Kos Invest“ nėra išnaudoję teisės teikti skundą Aukščiausiajam Teismui, kuria dar gali pasinaudoti iki gegužės 13 d.“, - VŽ atsiųstame atsakyme sako Edvardas Varoneckas, Vilniaus miesto savivaldybės Teisės departamento direktorius.

Tačiau bendrovė priekaištauja, kad į teismų karuselę juos įsuko būtent pastarosios kadencijos Vilniaus miesto savivaldybė, nes ji prieš pusantrų metų kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūra prašydama ištirti sklypo detaliojo plano, už kurio priėmimą balsavo parėjusios kadencijos savivaldybės taryba, teisėtumą.

Pranešime primenama, kad Vilniaus apygardos prokuroras, reaguodamas į Vilniaus savivaldybės kreipimąsi, pateikė ieškinį teismui, kuriame prašė įpareigoti Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT) nutraukti sklypo nuomos sutartį su UAB „Kos Invest”. Prokuratūra taip pat reikalavo įpareigoti bendrovę „nusikelti arba nugriauti jame esantį UAB „Kos Invest” nuosavybės teise priklausantį statinį – sporto aikštyną, arba susitarti dėl šio statinio perleidimo žemės sklypo savininko ar kitų asmenų nuosavybėn”.

Teismų karuselė

Bendrovė primena, kad pirmos instancijos teismas atmetė Vilniaus apygardos prokuroro ieškinį. Šių metų vasario 13 d. apeliacinis Vilniaus Apygardos teismas priėmė sprendimą panaikinti sklypo Žolyno g. nuomos sutartį su „Kos Invest”, o kitas ieškinio dalis grąžino nagrinėti pirmosios instancijos teismui. "Teismuose taip ir nebuvo nagrinėjamas sklypo Žolyno g. detalaus plano teisėtumas, o tai reiškia, kad ateityje čia statyti daugiaaukščius galėtų kiti investuotojai", - piktinasi bendrovė.

Tuo tarpu savivaldybė aiškina, kad Vilniaus apygardos teismas, bylą išnagrinėjęs apeliacine tvarka, 2017-02-13 nutartimi panaikino Vilniaus miesto apylinkės teismo 2016-06-14 sprendimą ir nutarė nutraukti 1994-12-02 valstybinės žemės nuomos ne žemės ūkio veiklai sutartį, su vėlesniais pakeitimais, sudarytą su UAB „Kos Invest“, dėl valstybinės ginčo žemės sklypo nuomos, o bylą ieškinio dalyje dėl teisės naudotis šiuo žemės sklypu praradimo pasekmių taikymo grąžino nagrinėti iš naujo pirmos instancijos teismui. Teismas konstatavo, kad žemės sklypas naudojamas ne pagal statinių paskirtį ir tai pažeidžia imperatyvius įstatymo reikalavimus, kai valstybinės žemės sklypas nuomojamas ne aukciono tvarka. Taigi šiuo metu Vilniaus miesto apylinkės teisme byla nagrinėjama dalyje dėl teisės naudotis ginčo sklypu praradimo pasekmių taikymo (statinių nukėlimo/perleidimo žemės sklypo savininkui (valstybei) ar kitam asmeniui/nugriovimo). Teismo posėdis paskirtas balandžio 25 d. Ponas Voroneckas taip pat rašo, kad Lietuvos apeliacinis teismas priėmė sprendimą, kuriuo pagal prokuroro reikalavimą nutraukė valstybinės žemės nuomos sutartį su bendrove „Kos Invest“ . Šis sprendimas įsigaliojo iš karto, tačiau bendrovė dar gali jį skųsti Lietuvos Aukščiausiajam Teismui. Lietuvos apeliacinis teismas klausimus, susijusius su teisės naudotis žemės sklypu praradimu (nutraukus žemės nuomos sutartį), grąžino žemesniam teismui nagrinėti iš naujo. Teismas turės nuspręsti, kokios turės kilti pasekmės „Kos Invest“ praradus teisę naudoti žemės sklypu, tai yra, ar statiniai, kurie yra sklype, turės būti išpirkit ar priimtas kitoks sprendimas.

Pasak UAB „Kos Invest” atstovaujančio advokato Jovito Elzbergo, bendrovė nuosprendį jau apskundė Lietuvos aukščiausiajam teismui. „Byla visiems yra svarbi dviem aspektais. Ji suformuos praktiką, kuri bus taikoma kitiems su teise į valstybinės žemės nuomą susijusiems atvejams. Taip pat jos baigtimi remsis kiti investuotojai vertindami savo galimybes dirbti Vilniuje”,– sako advokatas.

Nekilnojamojo turto vystymo bendrovės UAB „Kos Invest” veiklą finansuoja JAV įmonė „Kos – USA”, ji taip pat laiduoja už „Kos Invest” finansinius įsipareigojimus. Investicinis bankas „Morgan Stanley” šioms bendrovėms teikė finansines konsultacijas bei parūpino savo partnerių „Jermyn Street Capital Partners” 37 mln. Eur paskolą projektui Vilniuje vykdyti. „Kos – USA” akcijos priklauso pagrindiniam investuotojui į projektą JAV piliečiui Michaelui Sosinsky bei jo verslo partneriui, Rusijos piliečiui Konstantinui Dragan. Ši JAV bendrovė praėjusią savaitę informavo atsakingas Lietuvos institucijas apie ketinimus prisiteisti žalos, patirtos dėl Vilniaus savivaldybės veiksmų, atlyginimą.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lietuvoje dar viena šovinių gamykla Premium

Medžioklės reikmenimis prekiaujanti UAB „Zala Arms“ Anykščių rajone įrengs šaudmenų gamybos cechą su...

Pramonė
06:00
Auga oponuojančių siūlomoms NT ir kitoms mokesčių pertvarkoms gretos Premium

Iš Vyriausybės pasiūlytų ekonominių reformų daugiausia kritikos ir raginimų persigalvoti sulaukia siūlymai...

Finansai
06:00
„Clarion“ operatorius kreipėsi į Šimašių: sunku suvokti susidariusią situaciją Premium 19

Antras pagal dydį viešbučių operatorius Šiaurės šalyse, planuojantis atidaryti viešbutį „Clarion“ Vilniuje,...

Statyba ir NT
2018.04.24
Kaunas ledo arenoms skirs iki 12 mln. Eur 1

Kaune, greta „Girstučio“ komplekso, iškilsiančios naujosios ledo arenos statybos darbų konkurso galima...

Statyba ir NT
2018.04.24
„Eften“ NT fondo grynosios nuomos pajamos augo 8,7%

Baltijos šalių biržoje listinguojamas investicijų į komercinį NT fondas „Eften Real Estate Fund III AS“ šių...

Statyba ir NT
2018.04.24
V. Šapoka: visuotinis NT mokestis nėra panacėja 14

Visuotinis nekilnojamojo turto (NT) apmokestinimas neišspręstų visų problemų ir biudžetą papildytų ne itin...

Statyba ir NT
2018.04.24
Į buvusios Lietuvos kino studijos konversiją investavo 6,5 mln. Eur 3

Vilniaus Žvėryno mikrorajone rekonstruojamoje buvusioje Lietuvos kino studijoje įrenginėjami apartamentai.

Statyba ir NT
2018.04.24
NT plėtotojai pristabdo 175 mln. Eur investicijas Premium 9

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai laukia galutinio Seimo sprendimo dėl priemokos už nuomojamoje...

Statyba ir NT
2018.04.24
Vilniaus „Akropolį“ atnaujins už 14 mln. Eur Premium 1

Nuo 2019 m. sausio iki rugsėjo Vilniaus „Akropolyje“ bus atnaujinta daugiau nei 40.000 kv. m prekybai,...

Kauno rajone – statybų bumas

Kauno rajone tęsiasi statybų bumas. Čia statoma daug objektų pramonės įmonėms, o pagal išduotų statybos...

Statyba ir NT
2018.04.23
„Civinity“ paskyrė naują vadovą

Pastatų administravimo įmonių grupė „Civinity“ naujuoju vadovu paskyrė Rimvydą Ramanauską bei atnaujino...

Vadyba
2018.04.23
Dūmų detektoriai privalomi visiems 3

Kiekviename būste nuo šių metų gegužės 1 d. privalės būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai, informuoja...

Statyba ir NT
2018.04.23
Verslo Švedijoje ypatumai: užsakovas už žioplumą gali bausti skaudžiai 1

Statybos darbų užsakymą Švedijoje gavusioms įmonėms iš anksto džiaugtis nereikėtų: rinkos senbuvis aiškina,...

Statyba ir NT
2018.04.22
BDAR: kokius namų darbus turi atlikti viešbučiai 2

Nuo 2018 m. gegužės 25 d. Lietuvoje ir kitose ES valstybėse įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos...

(Ne)visuotinis NT mokestis: nuo vertės ar nuo ploto? 14

Atrodo, sulaukėme dar vieno nekilnojamojo turto (NT) mokesčio. Jeigu Seimas pritars NT mokesčio bazės...

Statyba ir NT
2018.04.21
„Grotthuss“ viešbutis plečiasi dvigubai 2

Sostinės senamiestyje, Ligoninės g., įsikūręs „boutique“ tipo viešbutis kelių plėtros etapų metu kambarių...

Statyba ir NT
2018.04.21
Britų statybininkai pritrūko plytų

Jungtinės Karalystės statybos bendrovėms plytų tenka laukti ilgiau nei metus, o jų kainos kyla kaip ant...

Statyba ir NT
2018.04.21
LMTA studijų miestelio vizija įgauna konkretumo 2

Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) ir UAB „Paleko Archstudija“ baigė pasirengimo naujojo LMTA...

Laisvalaikis
2018.04.20
Daugiabučių atnaujinimo kompensacijoms skirs daugiau lėšų

Daugiabučių namų modernizavimui šiemet bus skirta didesnė Klimato kaitos specialiosios programos (KKSP) lėšų...

Statyba ir NT
2018.04.20
Brolių dvynių Laurinavičių portretas: apie bendrą kelią, vienodas karjeras ir brolišką užnugarį 2

Brolių dvynių keliai dažnai būna labai panašūs. O Algimantas ir Antanas Laurinavičiai išskirtiniai net...

Laisvalaikis
2018.04.20

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau