Verslas – laisvai interpretuojamos tvarkos įkaitas

Publikuota: 2017-04-03
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Painiava, kilusi dėl staigiai pakitusios valstybinės žemės nuomos tvarkos, kol kas kelia tik klausimus be atsakymų – jų nežino nei tokios žemės politiką formuojanti Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), nei prokurorai. Kol kas tik vienašališkai nutraukiamos žemės nuomos sutartys, jei verslininkai pajudina joje stūksančius pastatus, net jei tai ir griuvenos. Premjeras Saulius Skvernelis institucijas ragina paskubėti – problemos sprendimo laukia iki balandžio vidurio.

Verslas pašiurpo, kai valstybė neperspėjusi ėmė kvestionuoti per dešimtmetį nusistovėjusią tvarką, kad pastatų pirkėjas įgyja teisę be aukciono nuomotis tiems pastatams naudoti suformuotą sklypą ir turi teisę jame vykdyti NT plėtrą. Galiojusią tvarką NŽT ėmė keisti prieš maždaug pusantrų metų – jei verslininkai pajudina senus pastatus, jie netenka teisės nuomotis žemės sklypą. Jei nugriaunama, pvz., sena gamykla, verdiktas nuskamba taip: pažeistas viešasis interesas. Tad NŽT ir prokurorai pradėjo vienašališkai nutraukti žemės nuomos sutartis ar mažinti sklypus.

Verslininkai atsidūrė savotiškuose spąstuose: ne naujiena, kad Lietuvoje dalį teisės aktų galima interpretuoti dvejopai, tad tapo nebeaišku, ar apskritai galima valstybės sklypuose griauti senus pastatus ir statyti naujus ir ko vertos su valstybe sudarytos žemės nuomos sutartys... Šią sumaištį padariusios valstybės tarnybos sukėlė dar didesnį chaosą – apie grėsmę verslui prabilo ir bankai. Stasys Kropas, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas, VŽ teigė, kad neprognozuojami valstybės veiksmai gali turėti padarinių finansiniam bankų stabilumui. Ir žodžius pailiustruoja skaičiais: Lietuvos bankai verslui yra suteikę apie 2 mlrd. Eur kreditų, kai įkeitimo objektas yra valstybinės žemės nuomos teisė su sklypų užstatymo teise. „Pagal nusistovėjusią praktiką, vertinant turtą išskiriama sklypo užstatymo teisės vertė, pagal tai suteiktos paskolos NT plėtros projektams. Jeigu užstatymo teisė staiga neteks vertės, patirsime problemų“, – aiškina p. Kropas (2017 03 30). Tad kol klausimas kybo ore, bus įšaldyti projektai, kuriems bankai yra nusprendę suteikti paskolas, bet šių sprendimų dar nepatvirtino. Padidėjus NT rinkos aktyvumui, manoma, kad tokių projektų yra nemažai.

Pirmąjį pasiūlymą Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) jau suformavo – vietoj draudimo vykdyti statybas valstybiniuose sklypuose, verslui siūloma tokius sklypus nusipirkti – jei jie norėtų keisti žemės naudojimo būdą ar ką nors statyti. Esą valstybė taip gautų naudos iš savo žemės. Ekspertai tokį tikslą vertina gana skeptiškai – jų manymu, būtent žemės nuoma yra geras būdas užsidirbti, juolab kad valstybė turi galimybių valdyti žemės politiką per mokesčius.

Verslininkai sako esą apstulbinti valstybės mėginimo taikyti naują tvarką atgaline data – mėgina priversti verslininkus nusipirkti sklypus, už kurių nuomos teisę jie jau yra sumokėję rinkos kainą. „Šitaip mes „papjausime“ investavimo logiką – negalima kvestionuoti įvykusių dalykų, įvykusios teisės, kurią pati valstybė suteikė verslui: keisti žemės naudojimo būdą ir vykdyti NT plėtrą nuomojamose sklypuose. Įpareigojimas pirkti žemę galėtų būti logiškas, jie kalbėtume apie ateityje sudaromus sandorius“, – teigia Robertas Dargis, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacijos prezidentas.

ŽŪM tikina, kad dabartinę painiavą ji paveldėjo iš ankstesnės valdžios ir mėgina ją išnarplioti. VŽ mano, kad taip painiojant veliamasi į dar didesnę raizgalynę, kurios auka rizikuoja tapti verslas. Naudojant praktiką taikyti teisės aktus atgaline tvarka ne tik sujaukiami verslininkų planai, bet ir pakertamas pasitikėjimas valstybe.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių statybų ir NT bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Staticus, UAB41.562148489
YIT Kausta, AB47.056458342
Kauno tiltai, AB130.31912.816787
Mitnija, UAB67.1193.494358
Axis Technologies, UAB58.0871.984178
Panevėžio keliai, AB49.5744.215570
Panevėžio statybos trestas, AB83.9102.092156
Šiaulių plentas, UAB47.3611.372470
Alkesta, UAB50.8131.205568
Irdaiva, UAB37.3382.736152
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą“ Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
7 UAB „Gedsta“ 1.397,5% Panevėžio
22 UAB „Modernaus būsto projektai“ 808,5% Panevėžio
33 UAB „Milsta“ 691,9% Tauragės
36 UAB „Instatum“ 664,9% Kauno
40 UAB „Constra“ 643,3% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau