NT rinkos portretas 2017-aisiais: augantys reikalavimai kokybei

Publikuota: 2017-03-19
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„MG Valdos“ pardavimų vadovas

Lietuvos bankui (LB) paskelbus praėjusių metų šalies bankų paskolų nekilnojamajam turtui (NT) įsigyti apimtis, tendencija artimiausiam laikotarpiui aiški – NT vystytojų aktyvumas ir konkurencija rinkoje toliau augs. Vis dėlto svarbu pabrėžti, kad kartu didės ir pirkėjų reikalavimai kokybiškam būstui.

Anot LB, praėjusiais metais didžiąją namų ūkiams suteiktų paskolų dalį sudarė būsto paskolos, kurių vertė per 2016 m. augo 6,4% ir sudarė 6,4 mlrd. eurų. Tai – rekordinis rodiklis, kuriam didžiausią įtaką darė itin aktyvi NT rinka, pozityvūs gyventojų lūkesčiai ir gerėjanti gyventojų ekonominė būklė. Kaip šios žinios vertinamos iš NT vystytojo perspektyvos ir ko laukti 2017-aisiais?

Pirmiausia, augantis gyvenamojo būsto poreikis, kuris iš esmės toliau formuojasi didžiuosiuose miestuose, kelia vis didesnius iššūkius dėl kokybės ir NT vystytojams. Pirkėjai vis labiau žvelgia į aukštesnės (premium) klasės būstų pasiūlą, kurioje įtaką galutiniam sprendimui lemia kur kas platesnis veiksnių spektras.

Potencialūs pirkėjai jau toli gražu nebenori pirkti būsto vien todėl, kad jis yra naujas – atsiranda žymiai platesnių ir brandesnių poreikių, tarp kurių yra būsto energinis efektyvumas, išlaikymo sąnaudos, bendruomeniška aplinka ir išskirtinio komforto galimybės, šalia būsto esanti infrastruktūra ar ekologiniai sprendimai. Vystytojai turi dvi galimybes: arba tai suprasti, arba dėl konkurencijos aktyvumo užleisti vietą į rinkos poreikius labiau atsižvelgiantiems dalyviams.

Dabartiniai modernūs gyvenamojo būsto projektai konkuruoja tarpusavyje ne tik „lygiomis sienomis“, jų konkurencija apima kompleksinį požiūrį, nes gyventojai nori turėti ir techniškai kokybišką būstą, ir galimybes jaustis visapusiškai gerai už jo ribų. Potencialus pirkėjas skiria daug dėmesio savo būsimo būsto kaimynų demografijai (panašumui į save), aplinkui esančios gerovės kokybei, gyvenvietės vystymo perspektyvoms ateityje.

Rekordiškai žemų palūkanų aplinkoje gyventojai nekilnojamąjį turtą vis dažniau vertina kaip gerą investiciją. Mūsų skaičiavimai rodo, kad maždaug penktadalis sostinėje nuperkamų naujų būstų yra skirti nuomai. Vis dėlto ir šiuo atveju, kai NT yra labiau investicija, svarbu išlaikyti tuos pačius anksčiau minėtus kokybinius rodiklius, nes būsimi nuomininkai tampa vis išrankesni net laikino būsto kokybei.

Į NT kaip į investiciją vis dažniau žvelgia ne tik fiziniai asmenys, bet ir patirties nekilnojamojo turto objektų vystyme neturintis verslas, kuris siekia įdarbinti pinigus perspektyvioje rinkoje. Vien jau tai, kad Vilniuje per praėjusius metus parduota daugiau nei 4.200 butų (pardavimai augo penktadaliu), siunčia žinią investuotojui, kad poreikis būstui augančiame mieste išliks, o investicijos turėtų atsipirkti. Palankios Vilniaus miesto demografinės ir ekonominės tendencijos tokius lūkesčius tik sustiprina.

Šioje vietoje reikėtų pabrėžti, kad gyvenamojo būsto projektai reikalauja patirties ir išmanymo, todėl visiškai naujas dalyvis gali tapti savo paties įkaitu, o kartu nusitempti ir, tarkime, naujo daugiabučio gyventojus, kai dėl savo nepatyrimo padaroma didelė žala arba tiesiog nesudaromos žadėtos sąlygos patogiam gyvenimui. NT rinkoje sėkmingai įgyvendinti projektai praeityje – vienas iš sėkmės garantų ateityje, patirtis ir stabilumas pirkėjams reikš dar daugiau per ateinančius metus.

Dabartinė Lietuvos NT rinka yra visapusiškai tvaresnė negu 2008 m. Kaip vienas pagrindinių to įrodymų – būsto kainos didėjimas atitinka gyventojų pajamų bei perkamosios galios augimą. Daugiau tvarumo užtikrina ir bankų vykdoma atsakinga skolinimo politika.

Tendencija 2017 m. aiški – NT rinka yra ir bus itin konkurencinga, o joje laimės sprendimai, kurie nėra pagrįsti trumpalaikiu ir vien tik techniniu požiūriu. Moderniam žmogui NT vystytojas turi pasiūlyti kompleksinį sprendimą, savo patirtį, išskirtinį būstą bei komfortiškas aplinkos sąlygas.

Komentaro autorius – Mantas Umbrasas, „MG Valdos“ pardavimų vadovas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių statybų ir NT bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Staticus, UAB41.562148489
YIT Kausta, AB47.056458342
Kauno tiltai, AB130.31912.816787
Mitnija, UAB67.1193.494358
Axis Technologies, UAB58.0871.984178
Panevėžio keliai, AB49.5744.215570
Panevėžio statybos trestas, AB83.9102.092156
Šiaulių plentas, UAB47.3611.372470
Alkesta, UAB50.8131.205568
Irdaiva, UAB37.3382.736152
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą“ Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
7 UAB „Gedsta“ 1.397,5% Panevėžio
22 UAB „Modernaus būsto projektai“ 808,5% Panevėžio
33 UAB „Milsta“ 691,9% Tauragės
36 UAB „Instatum“ 664,9% Kauno
40 UAB „Constra“ 643,3% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau