Nebepasitiki NŽT vadovu taip, kad net nerodo pertvarkos plano

Publikuota: 2017-03-17
Danielius Kuprys, NŽT vadovas. „15min.lt“ nuotr.
Danielius Kuprys, NŽT vadovas. „15min.lt“ nuotr.

Nacionalinės žemės tarnybos vadovas (NŽT) pats iš pareigų nesitraukia, nors to prašo žemės ūkio ministras, teigdamas, kad įstaigos vadovas prarado jo pasitikėjimą. Ministerija jau paruošė tarnybos pertvarkos planą, bet su dabartiniu vadovu juo nesidalija.

Šiuo metu NŽT vadovo pareigas eina Danielius Kuprys. Dėl jo veiklos vyksta tarnybinis tyrimas, vadovo skaidrumas vertinamas Seimo Antikorupcijos komisijoje.

„Maniau, kad mes susitarsime draugiškai, kad jis parašys pareiškimą ir išeis kaip praradęs pasitikėjimą. Kadangi jis atsisako rašyti pareiškimą, toliau bus tęsiamas tarnybinis patikrinimas, ir žiūrėsim, ar jis bus pagrindu atleisti“, – VŽ sako Bronius Markauskas, Žemės ūkio ministerijos vadovas.

Pasak jo, yra ir kita galimybė – tarnybos reorganizacija. Ją ministerija pristatė ketvirtadienį.

NŽT institucijų akiratyje atsirado dėl, įtariama, neskaidrių procesų – valstybinės žemės nuomos, sklypų grąžinimo ir kitų veiksmų. Taip pat aiškinamasi dėl p. Kuprio galimo privataus intereso tenkinimo „suformuojant ir išnuomojant valstybinės žemės sklypus, bei galimo šių žemės sklypų projektavimo darbų neapmokėjimo“, teigia Seimo Antikorupcijos komisija.

Tačiau, pasak p. Markausko, klausimų kyla ne tik dėl skaidrumo, bet ir dėl gebėjimo vadovauti NŽT.

„Aš ir dabar nedvejodamas jį atleisčiau, nes, kaip matau, nesuvaldo situacijos – čia vien vadybos požiūriu vadovas gana silpnai atrodo“, – sako ministras.

Anot jo, tarnybinis patikrinimas turėtų būti baigtas kovo pabaigoje, paskui turėtų būti gautos išvados ir dėl viešų bei privačių interesų derinimo. Tuomet ministerija žada priimti sprendimą dėl p. Kuprio galimybių toliau eiti NŽT vadovo pareigas.

Vadovas nesutinka

Ponas Kuprys teigia nepadaręs jokių nusižengimų. Jo manymu, ministras yra klaidinamas. Jam taip pat neaišku, koks tyrimas vyksta Seimo Antikorupcijos komisijoje, nes paskutiniame posėdyje jam nebuvo leistas pasisakyti.

„Šiuo metu ministras yra sąmoningai klaidinamas tam tikrų asmenų, pateikiant jam klaidingą informaciją. Aš esu suinteresuotas, kad mano atžvilgiu pradėtas tarnybinis tyrimas būtų baigtas. Kai kaip galima greičiau bus išsamiai ir objektyviai atliktas tyrimas, bus atsakyta į visus klausimus. Ir tik po to galėčiau priimti sprendimą, ar trauktis“, – VŽ sako p. Kuprys, tarnybai vadovaujantis nuo praėjusių metų gegužės pabaigos.

Paklaustas, kaip vetina ketvirtadienį pristatytą NŽT pertvarką, vadovas teigia daug informacijos neturintis – ministerija su juo esą planais nesidalija.

„To plano nesu matęs. Žinau kiek ir jūs – iš viešosios erdvės. Kadangi su manimi pertvarka nėra derinama, plačiau pakomentuoti negalėčiau. Bet kuriuo atveju aš pritariu ministerijos vadovybei, kad NŽT reforma yra būtina. Tikiuosi, kad numatyti pertvarkymai tarnybą padarys skaidresnę, o veiklą efektyvesnę“, – komentuoja pašnekovas.

Paklaustas, kokių konkrečiai veiksmų turi būti imamasi, norint išvengti vis pasikartojančių istorijų dėl valstybinės žemės nuomos, p. Kuprys nurodo aiškias žaidimo taisykles.

„Nors NŽT ir neformuoja politikos, tačiau dar 2016 m. lapkritį inicijavome teisės aktų pakeitimus, kurie situacijas, ir tą, kilusią dėl „Žalgirio“ stadiono, turėtų suvaldyti. Kiek esu girdėjęs iš pačių verslininkų, jie gali prisitaikyti prie bet kokių pokyčių valstybėje, tik reikia nustatyti aiškias žaidimo taisykles. Dabar jų apibrėžtumas nėra iki galo aiškus. Jeigu įstatymai konkrečiai to nenustato, verslininkai ir pyksta“, – sako NŽT vadovas.

Pristatė pertvarką

Ponas Markauskas, ketvirtadienį pristatydamas numatomą NŽT pertvarką, sakė, jog nėra normalu, kai 80% ministerijos gaunamų skundų susiję su šia tarnyba.

NŽT bus reorganizuojama keliais etapais. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) praneša, kad pirmiausia planuojama pertvarkyti NŽT centrinio padalinio veiklą. Čia numatoma panaikinti 2 departamentus, beveik 30% sumažinti vadovaujančių darbuotojų, aiškiai padalinti funkcijas ir atsakomybę tarp direktoriaus ir pavaduotojų, panaikinti besidubliuojančias funkcijas, sugriežtinti teritorinių skyrių veiklos priežiūrą, taip mažinant korupcijos pasireiškimo tikimybę.

Ponas Markauskas ketvirtadienį pasirašė atitinkamą įsakymą dėl NŽT administracijos struktūros patvirtinimo.

„Pertvarkyti NŽT – pribrendusi būtinybė, nes nėra normalu, kuomet apie 80% skundų, pasiekiančių Žemės ūkio ministeriją, yra susiję vien tik su šia tarnyba. Tikimės, kad įgyvendinus planuojamus pakeitimus, NŽT darbas taps efektyvesnis, o tai prisidės ir prie žemėtvarkininkų prestižo visuomenėje gerinimo“, – teigia žemės ūkio ministras.

Šiuo metu NŽT yra patvirtintos 963 pareigybės, iš jų 189 – centriniame padalinyje ir 774 teritoriniuose padaliniuose. Planuojama, kad pirmame NŽT pertvarkos etape bus sumažinta ne mažiau nei 10% centrinio padalinio darbuotojų.

Pasak ministro, labai svarbu suburti motyvuotą, profesionalią Nacionalinės žemės tarnybos komandą ir taip užtikrinti piliečių poreikius atitinkančių, kokybiškų ir laiku teikiamų paslaugų suteikimą. Taip pat vykdyti nuolatinę šių paslaugų kokybės stebėseną, vertinimą ir viešinimą.

Pastaruoju metu NŽT stipriai kritikuota, kad netinkamai interpretuodama teisės aktus, dėl formalių priežasčių vienašališkai nutraukinėja arba keičia valstybinės žemės nuomos sutartis. Per pusantrų metų teismus pasiekė bent 10 bylų, kai verslas ginčijo vienašališką žemės nuomos sutarčių nutraukimą arba keitimą siekiant sumažinti nuomojamus sklypus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių statybų ir NT bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Staticus, UAB41.562148489
YIT Kausta, AB47.056458342
Kauno tiltai, AB130.31912.816787
Mitnija, UAB67.1193.494358
Axis Technologies, UAB58.0871.984178
Panevėžio keliai, AB49.5744.215570
Panevėžio statybos trestas, AB83.9102.092156
Šiaulių plentas, UAB47.3611.372470
Alkesta, UAB50.8131.205568
Irdaiva, UAB37.3382.736152
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą“ Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
7 UAB „Gedsta“ 1.397,5% Panevėžio
22 UAB „Modernaus būsto projektai“ 808,5% Panevėžio
33 UAB „Milsta“ 691,9% Tauragės
36 UAB „Instatum“ 664,9% Kauno
40 UAB „Constra“ 643,3% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau