Avulis apie nuomos sutarties peržiūrą: gali būti svarbus lūžis šalies ekonomikoje

Publikuota: 2017-03-08

Vyriausybės, Vilniaus miesto atstovai ir prokurorai šiandien nesutarė, kaip išspręsti susidariusią situaciją, kai prokurorai ir Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) nusprendė nutraukti žemės nuomos sutartį su „Hanner“. Vyriausybės atstovai teigia siekiantys investuotojui palankaus sprendimo, prokurorai priešinasi. Derybos bus pratęstos penktadienį – tada žadama priimti galutinį sprendimą.

„Jokio pagrindo nutraukti žemės nuomos sutartį šiandien nėra. Prokuratūra nori peržiūrėti nuomos sutartį, kuri buvo sudaryta prieš 17 metų. Jei prokuratūra laikysis nuoseklios pozicijos ir tokias savo nuostatas taikys visoms įmonėms ir visiems sklypams, tai bus svarbus posūkis valstybės politikoje. Tuomet norėtume išgirsti iš prezidentės, premjero, Seimo pirmininko – ar dabar Lietuvoje bus kvestionuojamos prieš 10–20 metų su valstybe sudarytos sutartys. Tai būtų svarbus lūžis šalies ekonomikoje“, – po pasitarimo Žemės ūkio ministerijoje sakė Arvydas Avulis, „Hanner“ valdybos pirmininkas.

Anot jo, situacija ypatingai keista, nesuprantama ir susidaro įspūdis, kad tai puolimas prieš vieną įmonę.

„Hanner“ „Žalgirio“ stadiono pastatus įsigijo ir sklypo valdymo teises iš Šiaulių banko perėmė 2015 m. gegužę už daugiau nei 41 mln. Eur. Šį turtą Šiaulių bankas buvo perėmęs iš bankrutavusio Ūkio banko kartu su „gerąja“ pastarojo banko dalimi ir pardavė viešo konkurso būdu, kuriame dalyvavo 30 Lietuvos ir užsienio investuotojų, o gauti pinigai buvo skirti Ūkio banko indėlių kompensavimui.

Anot teisininkų, valstybė, atstovaujama Lietuvos banko laikinojo administratoriaus ir VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“, Šiaulių bankui perdavė statinius su valstybinės žemės nuomos teise už vertę, kuri apskaičiuota pajamų vertinimo metodu – įvertinant minėtame žemės sklype galimybes statyti ir vystyti naujus nekilnojamojo turto objektus.

Viršūnėlių sprendimai šaknelių nepasiekia

Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius teigia, kad susiklosčiusią situaciją įdėmiai stebi ne tik Lietuvos verslas, bet ir užsienio investuotojai.

„Praėjusią savaitę teko lankytis priėmime JAV ambasadoje, ir buvo teiraujamasi, kokia Vyriausybės pozicija šiuo klausimu. JAV ambasada stebi situaciją ir laukia baigties. Vyriausybės politinis nusiteikimas yra baigti situaciją taikiai su palankiu sprendimu investuotojui. Aš tikiuosi, kad penktadienį bus surastas sprendimas. Dar nepulkime panikuoti“, – kalba p. Sinkevičius.

Dalyje sklypo, kurio nuomos sutartį nusprendė nutraukti prokurorai ir NŽT, jau dabar iškilę pastatai: daugiabučių projektas „Pilies apartamentai“ ir statomas viešbutis „Courtyard by Marriott“ – pernai lapkritį „Hanner“ pasirašė sutartį su JAV kompanija „Marriott International“.

Ponas Sinkevičius teigia, kad susiklosčiusi situacija yra ne vien „Hanner“ problema, bet sisteminė biurokratinio valstybės aparato problema.

„Susidaro vaizdas, kad premjero, ministrų išsakyta politinė valia išsikreipia perėjusi per ilgą valdininkų grandinę. Kitaip sakant, tai, ką komunikuoja ir nusprendžia viršūnėlės, nebūtinai pasiekia šakneles. O vieningos pozicijos nebuvimas ir formuoja tokias situacijas, kai viena ranka leidžiame, o kita stabdome“, – sako ūkio ministras.

Priešinasi tik prokuratūra

Mindaugas Pakalnis, Vilniaus miesto savivaldybės Miesto plėtros departamento vadovas, teigia, kad miesto pozicija tokia: keičiant žaidimo taisykles įpusėjus procesui, galima sunaikinti miesto investicinį patrauklumą – ne tik Vilniaus, bet visų Lietuvos miestų. „Miestas siekia, kad investicijų klimatas būtų saugus vietinėms ir užsienio kompanijoms, kad jos nesusidurtų su situacijomis, kai tie patys dokumentai vieną kartą traktuojami vienaip, o kita kartą kitaip“, – teigia p. Pakalnis.

Anot jo, investuotojo veiksmai buvusioje „Žalgirio“ stadiono teritorijoje neprieštarauja galiojantiems teritorijų planavimo dokumentams, nes teritorijos detaliajame plane yra numatytas ir stadionas – palikta jam vietos, jei būtų poreikis.

Bronius Markauskas, Žemės ūkio ministras, teigia, kad jai pavaldi NŽT pasiruošusi rasti kompromisą, o išsprendus klausimą dėl žemės nuomos sutarties nutraukimo su „Hanner“, bus peržiūrėta visa ministerijai pavaldžios NŽT veikla, jos vadovų bei valdininkų spendimai.

VŽ žiniomis, tik prokuratūra priešinasi taikiam šalių susitarimui.

Viešas interesas – nejudinti senų pastatų

VŽ primena, kad praėjusią savaitę Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Eidivalda Meškienė išnagrinėjusi vieno fizinio asmens prašymą apginti viešąjį interesą nutarė, jog „Hanner“ pažeidė viešąjį interesą, nes nugriovė apleistus buvusio stadiono pastatus.

Anot prokuratūros, „Hanner“ būtų galėjusi likti minėto sklypo nuomininke tik tuo atveju, jei nebūtų nugriovusi senųjų stadiono statinių. Reiškia, jei būtų tiesiog prižiūrėjusi sklypą, pjovusi žolę apgriuvusiame stadione, viešojo intereso nebūtų pažeidusi.

Anot prokuratūros, lengvatine tvarka be aukciono išsinuomotą sklypą galima naudoti tik esamų pastatų eksploatavimui – tų pastatų negalima griauti ir statyti naujų.

Lengvatinė tvarka reiškia tai, kad valstybiniame sklype esančio NT objekto pirkėjas automatiškai įgyja teisę be aukciono išsinuomoti arba įsigyti žemės sklypą, kurio reikia tam objektui eksploatuoti, nes žemė prie pastatų negali būti išnuomota ne tų pastatų savininkui, o kokiam nors kitam asmeniui. Todėl aukcionai prie pastatų suformuotiems sklypams išnuomoti nėra rengiami.

Teisininkai prokuratūros sprendimą vadina didžiuliu nesusipratimu.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių statybų ir NT bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Staticus, UAB41.562148489
YIT Kausta, AB47.056458342
Kauno tiltai, AB130.31912.816787
Mitnija, UAB67.1193.494358
Axis Technologies, UAB58.0871.984178
Panevėžio keliai, AB49.5744.215570
Panevėžio statybos trestas, AB83.9102.092156
Šiaulių plentas, UAB47.3611.372470
Alkesta, UAB50.8131.205568
Irdaiva, UAB37.3382.736152
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą“ Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
7 UAB „Gedsta“ 1.397,5% Panevėžio
22 UAB „Modernaus būsto projektai“ 808,5% Panevėžio
33 UAB „Milsta“ 691,9% Tauragės
36 UAB „Instatum“ 664,9% Kauno
40 UAB „Constra“ 643,3% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau