Berta Tilmantaitė: multimedijos projektai skinasi kelią

Publikuota: 2017-08-21
Keliautoja, multimedijos žurnalistė bei fotografė Berta Tilmantaitė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Keliautoja, multimedijos žurnalistė bei fotografė Berta Tilmantaitė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Autorius  

Tarptautiniu mastu įvertinta multimedijos agentūra „Nanook“ ruošiasi pristatyti naujus projektus ir vaizdo dokumentikos projektus išpopuliarinti kaip alternatyvą įprastai reklamai.

„Lietuvos įmonės nesuvokia, kad vietoj reklaminės juostos jos galėtų investuoti į dokumentinį projektą. Tai ne tik būtų alternatyva reklamai, bet ir parodytų kompanijos socialinę atsakomybę“, – pasakoja Berta Tilmantaitė, viena su „Nanook“ prekės ženklu veikiančios VšĮ „Dokumedija“ įkūrėjų.

Bertą Tilmantaitę galėsite išgirsti spalio 27-28 dienomis „Verslo žinių“ pažangos konferencijoje „Išmani Lietuva“

Agentūrą ji 2014 m. įkūrė su fotožurnalistu Artūru Morozovu. Pernai juodu pristatė projektą „Vienodos dienos“ apie Panevėžio moterų pataisos namus. Jo publikavimo teises įsigijo stambi Kataro žiniasklaidos kompanija „Al Jazeera“. Šiais metais agentūros projektas „Galia nugalėti“ JAV buvo apdovanotas Nacionalinės spaudos fotografų asociacijos prizu. Darbas apie parolimpiečius multimedijos kategorijoje užėmė antrą vietą sporto skiltyje, pirma ir trečia vietos atiteko JAV žiniasklaidos kompanijos „The New York Times“ projektams.

„Mūsų kuriami projektai kokybe nenusileidžia užsienio projektams. Smagu matyti, kad tarptautinės kompanijos domisi istorijomis iš Lietuvos ir vertina mūsų darbą“, – VŽ kalba p. Tilmantaitė.

Ketina plėstis

„Creditinfo“ ir „Sodros“ duomenys rodo, kad įstaigoje šiuo metu dirba 2 žmonės. Tačiau prie atskirtų projektų nuolat prisideda dar 5 specialistai. Prie komandos jau prisijungė žurnalistas Karolis Vyšniauskas. Pašnekovės teigimu, komanda galėtų plėstis ir ateityje, tačiau tokioje specifinėje srityje sunku rasti reikiamų specialistų.

„Labai norėtume augti ir plėstis, bet sudėtinga rasti profesionaliai dirbančių žmonių, su kuriais lengvai ir greitai rastum bendrą kalbą. Žinoma, norisi, kad komanda augtų, bet augimas turi būti natūralus. Nemanau, kad pas mus kada bus rengiami darbo pokalbiai, interviu ir gyvenimo aprašymų vertinimai. Tai mums visiškai nerūpi, mums rūpi, ką tu gali padaryti, kaip tai gali padaryti ir kaip tai mus papildys ir sustiprins“, – aiškina p. Tilmantaitė.

Pasak jos, ateityje ketinama kurti ir virtualiosios realybės projektus, filmuoti 360 laipsnių aprėpties kameromis, praplėsti temų spektrą.

„Nenorėdami atsilikti nuo pasaulinėje žiniasklaidoje vykstančių procesų, daugiau dėmesio skirsime naujausioms technologijoms“, – sako fotografė.

Šiuo metu „Nanook“ komanda dirba prie kelių multimedijos projektų. Pagrindinis ir daugiausia dėmesio reikalaujantis – dokumentinis pasakojimas apie lietuvių tremtinius lapteviečius.

„Šią akimirką keturių asmenų ekspedicija iš Lietuvos, vadovaujama Gedimino Andriukaičio, yra Sibire. Ji pėsčiomis ir pripučiamomis kanojomis įveikė jau 500 km laukinės gamtos ir pasiekė Tit Ari salą, kurioje tvarko kryžius ir tremtiniams pastatytus paminklus“, – dėsto pašnekovė.

Komandai grįžus, parvežta medžiaga bus panaudota kuriant internetinį serialą, kuris sujungs praeitį ir komandos dabartinę patirtį. Taip, anot fotožurnalistės, inovatyvus dokumentinis projektas „Lapteviečių pėdomis“ skaitytojus supažindins su istoriniu tremties kontekstu.

Šviečia ir kuria rinką

Pasak p. Tilmantaitės, multimedijos agentūrą registruoti kaip viešąją įstaigą nuspręsta dėl bendrovės veiklos edukacinio pobūdžio ir įvairių tokiu juridiniu statusu veikiančioms organizacijoms taikomų lengvatų.

„Kai steigėme, mums dar nebuvo 30-ies, todėl buvo siūloma lengvata kuriant viešąją įstaigą. Gavome naudingų konsultacijų, mokėjome mažiau mokesčių. Kartu šis statusas labiausiai atspindi mūsų veiklos pobūdį. Nesame labai didelė komercinė organizacija, savo veiklą matome kitaip – mums svarbus ne tik projektų kūrimas, bet ir edukacija, – aiškina p. Tilmantaitė. – Kol kas VšĮ, kurią turime, mums atrodo tinkamiausias pasirinkimas. Jei ateity kis mūsų poreikiai ir norėsis kitų galimybių ar pranašumų, kuriuos suteiktų kitoks įmonės statusas, pasvarstysime ir apie pokyčius.“

Įstaiga pajamų gauna iš konkursų laimėjimo, projektų užsakymų ir žiniasklaidos bendrovių įsigyjamų teisių publikuoti jos interaktyvius dokumentinius pasakojimus.

Fotožurnalistė sako, kad kol kas sunku išskirti pelningiausią sritį – į agentūros biudžetą pinigai įplaukia panašiomis dalimis. Skirtumas tik tas, kad užsienio kompanijos už lietuvių projektus visada moka daugiau ir „realybę atitinkančią“ kainą. Vis dėlto, dar prieš porą metų kalbėjusi, kad Lietuvoje nėra tradicijos kurti multimedijos projektus, ji sako, kad ši banga iš užsienio pamažu atsirita ir į Lietuvą. Todėl naujienų portalų pateikiamame turinyje atsiranda daugiau filmuotos medžiagos, žemėlapių, animacijos, kitų interaktyvių elementų, kurie pagyvina tekstus.

„Tai natūralu, kai padarai vieną žingsnį, pakeli bangą ir ji ritasi toliau. Kam nors reikia ieškoti būdų ir pradėti, paskui kitiems yra paprasčiau, nes atsiranda pavyzdžių, – pasakoja p. Tilmantaitė. – Kitiems žmonėms galbūt jau yra lengviau ir nebe taip baisu imtis tai daryti. Ir šiaip tai yra įdomus kūrybinis procesas. Jeigu esi pavargęs nuo nuolatinio tekstų ir fotografijų kartojimo ir nori kurti ką nors nauja, tai kitas žingsnis žurnalisto arba fotožurnalisto darbe.“

Populiarumą nulemia kaina

Tiesa, multimedijos projektai vis dar gana reti. Pasak pašnekovės, labiausiai tai nulemia kaina ir ilgas kūrimo laikas. Ponia Tilmantaitė juokiasi, kad imdamasi projekto iš karto nusiteikia, kad jis neatsipirks.

„Multimedijos projektas gali atsieiti nuo kelių iki keliasdešimties tūkstančių eurų, o jo įgyvendinimui gali prireikti ir kelių mėnesių, nemažai investicijų reikia ir darbo įrangai“, – poreikius išdėsto viena agentūros įkūrėjų.

Tačiau įrangos gauti lengviau nei surinkti komandą rinkoje, kurioje nėra daug tokio darbo patirties turinčių žmonių. Ponia Tilmantaitė pasakoja, kad paprastai inovatyviems projektams būna reikalinga plataus spektro specialistų pagalba, o suburti tokią komandą idėjai įgyvendinti dažnai nėra lengva.

„Kai muzika, iliustracijos ar kompiuterinė grafika yra specialiai sukuriamos konkrečiam projektui, gaunamas daug geresnis rezultatas, dėl šios priežasties nuolat ieškome profesionalių garso specialistų, kompozitorių ir programuotojų. Taip dirbti labai įdomu, tačiau suburti atsidavusią komandą visada yra iššūkis“, – kalba fotožurnalistė.

Verslą sudominti vis dar sudėtinga

Fotožurnalistė nuogąstauja, kad šalies verslininkai dažnai nemato multimedijos projektų naudos ir į tai investuoja nenoriai. O užsienyje komercinių partnerių finansuojami dokumentiniai projektai tampa vis dažnesniu reiškiniu. Ji tikisi, kad ši tendencija pasieks ir Lietuvą.

„Manau, kad atsiras labai sąmoningų įmonių ir jų vadovų, kurie pamatys prasmę, ir finansavimą projektams gauti bus lengviau. Tai reiškia, kad projektus galėsime padaryti didesnius, įdomesnius ir ryškesnius. Tiesiog nereikės eikvoti energijos rašant įvairias paraiškas, laukiant ir nežinant, ar gausi finansavimą ar ne“, – lūkesčius dėsto p. Tilmantaitė.

Kartu ji teigia, kad ne visų pasiūlytų projektų imamasi, nes temos pasirodo neįdomios arba neatspindi „Nanook“ išsikeltų tikslų.

„Nenorime, kad tai būtų tik pramoga ar skandalas, patenkinantis smalsumą. Mums rūpi pati istorija, jos aktualumas. Pasakojame, nes tikime, kad visuomenėje reikalingi tam tikri pokyčiai ir tomis istorijomis pokyčius galime inicijuoti, kviesti diskutuoti“, – teigia viena įkūrėjų.

Pasak jos, dėl šių priežasčių agentūra ėmėsi projektų apie moterų pataisos namus, parolimpiečius, Lietuvos pilkapius. Anot jos, tokiais atvejais atlygis yra ir jausmas, kad prisidėjai prie žmonių švietimo ar konkretaus pokyčio.

„Po pasakojimo apie parolimpiečius keitėsi įstatymai. Vykdant projektą apie Panevėžio pataisos namus, pasikeitė visa bendruomenė. Pamenu, darbuotojai pasakojo, kad jau dešimtmetį bando įgyvendinti projektą, kuriam turi finansavimą, – Panevėžio mieste moterims su vaikais nori pastatyti namą, kuriame jie turėtų kasdieniškesnes gyvenimo sąlygas, kiemą, tačiau bendruomenė to namo neįsileidžia. Negali žinoti, kiek mūsų projektas prisidėjo, bet po to, kai jis pasirodė, bendruomenė nuomonę pakeitė ir minėtas namas jau stovi, moterys jame jau gyvena“, – pasakoja p. Tilmantaitė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gyventojų surašymas: žmones suskaičiuos nevaikščiodami nuo durų prie durų Premium 8

Kitą visuotinį gyventojų ir būstų surašymą, vyksiantį 2021 m., Statistikos departamentas (SD) ketina atlikti...

Technologijos
2017.12.15
2018 m. mokslininkai prognozuoja fintech ir blockchain proveržį 6

Lietuvos moksle ir versle susiformavo tinkamos aplinkybės, kad įvyktų net penkių sričių proveržiai, sako...

Technologijos
2017.12.15
„Spotify“ rinkos vertė pakilo iki 19 mlrd. USD 2

Muzikos transliavimo platformą „Spotify“ valdančios bendrovės rinkos vertė pakilo apie 20% ir dabar siekia...

Technologijos
2017.12.15
„Tele2“ ir „Deutsche Telekom“ jungiasi Nyderlanduose

Švedijos telekomunikacijų bendrovė „Tele2 Group“ bei Vokietijos „Deutsche Telekom“ Nyderlanduose kuria bendrą...

Technologijos
2017.12.15
Kriptovaliutų bumo pagimdyta verslo niša – „kasimo“ paslaugos Premium

Pasaulyje ir Lietuvoje plintanti kriptovaliutų manija pagimdė ir naują verslo segmentą – kriptovaliutų...

Rinkos
2017.12.15
Lietuva vadovaus kuriant ES kibernetines pajėgas 5

Europos Vadovų Taryba ketvirtadienį patvirtino 17 bendrų gynybos projektų sąrašą. Lietuva vadovaus projektui,...

Technologijos
2017.12.14
ICO: lietuvių sėkmės priežastys ir konkurencija rizikos kapitalui Premium

Lietuva tapo itin aktyvia naujų kriptovaliutų žetonų (angl. tokens) leidėja regione. Dar bent 12 vietos...

Technologijos
2017.12.14
Palaukim, ICO rinka subręs 12

Gali būti, kad viešų kriptovaliutos siūlymų (ang. initial public offering – ICO) banga yra burbulas, kuris...

Technologijos
2017.12.14
Didžiausios 2017 m. investicijos į startuolius

Šiais metais Lietuvos startuoliai entuziastingai šoko ant viešo kriptovaliutos siūlymo (angl. initial coin...

Technologijos
2017.12.14
Milžiniškas kibernetinio saugumo sandoris subliuško 1

Nyderlanduose įsikūrusi saugumo skaitmeninėje erdvėje bendrovė „Gemalto“ atsisakė pasiūlymo ją įsigyti. Taip...

2017.12.14
„Fintech“ grupė siūlo lengvatas smulkiems investuotojams 1

Jeigu asmuo iš asmeninės sąskaitos investuoja ne daugiau nei 20.000 Eur, iš to gaunamos pajamos turėtų būti...

Technologijos
2017.12.14
Verslas laukia išmaniosios apskaitos starto Premium 5

Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) elektros ir dujų išmaniosios apskaitos projektas, kurio pirminė vertė...

Energetika
2017.12.14
Bankai baiminasi, kad galėjo nutekėti jų klientų duomenys 7

„Luminor“ klientai socialiniuose tinkluose skelbia, kad bankas ėmė blokuoti jų mokėjimo korteles, nes galimai...

Technologijos
2017.12.13
„Microsoft“ atveria debesis ir DI resursus kovai su klimato kaita

JAV technologijų milžinė „Microsoft“ paskelbė pradedanti „AI for Earth“ projektą. Kompanija per penkerius...

Technologijos
2017.12.13
Labiausiai „gūglinti“ prekių ženklai: „Ali Express“, „Telia“ ir „Luminor“ 

Tarp labiausiai šiemet ieškotų prekių ženklų „Google“ paieškoje: e. prekybos milžinė „Ali Express“,...

Rinkodara
2017.12.13
Pirma lietuvių nesėkmė: „Birdchain” sustabdė ICO 13

Lietuvių kuriamos SMS žinučių prekybos platformos „Birdchain“ viešas kriptovaliutos platinimas (angl. initial...

Rinkos
2017.12.13
„Facebook“ mokesčius mokės ne Airijoje, o ten, kur gauna pajamas iš reklamos

„Facebook“ paskelbė, kad nuo 2019 metų mokesčius mokės ne Airijoje, kur įmonė naudojasi palankesne...

Technologijos
2017.12.13
Ko lietuviai ieškojo „Google“ 2017 m.: populiariausios paieškos 1

Šių metų Lietuvos suvestinė rodo, kad labiausiai lietuvius domino krepšinis, dainos ir kariuomenė.

Rinkodara
2017.12.13
Kaunas centralizavo buhalteriją – planuoja sutaupyti 1,2 mln. Eur 9

Visų Kauno miesto savivaldybei priklausančių įstaigų – mokyklų, darželių, kultūros bei sporto organizacijų –...

Finansai
2017.12.13
Sugalvojo, kaip atpažinti per daug protingą dirbtinį intelektą 3

Dirbtiniam intelektui tobulėjant vis pažeriama ir baimės, kad dėl šios technologijos išnyks žmonija. Tokiam...

Technologijos
2017.12.13

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau