Berta Tilmantaitė: multimedijos projektai skinasi kelią

Publikuota: 2017-08-21
Keliautoja, multimedijos žurnalistė bei fotografė Berta Tilmantaitė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Keliautoja, multimedijos žurnalistė bei fotografė Berta Tilmantaitė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
 

Tarptautiniu mastu įvertinta multimedijos agentūra „Nanook“ ruošiasi pristatyti naujus projektus ir vaizdo dokumentikos projektus išpopuliarinti kaip alternatyvą įprastai reklamai.

„Lietuvos įmonės nesuvokia, kad vietoj reklaminės juostos jos galėtų investuoti į dokumentinį projektą. Tai ne tik būtų alternatyva reklamai, bet ir parodytų kompanijos socialinę atsakomybę“, – pasakoja Berta Tilmantaitė, viena su „Nanook“ prekės ženklu veikiančios VšĮ „Dokumedija“ įkūrėjų.

Bertą Tilmantaitę galėsite išgirsti spalio 27-28 dienomis „Verslo žinių“ pažangos konferencijoje „Išmani Lietuva“

Agentūrą ji 2014 m. įkūrė su fotožurnalistu Artūru Morozovu. Pernai juodu pristatė projektą „Vienodos dienos“ apie Panevėžio moterų pataisos namus. Jo publikavimo teises įsigijo stambi Kataro žiniasklaidos kompanija „Al Jazeera“. Šiais metais agentūros projektas „Galia nugalėti“ JAV buvo apdovanotas Nacionalinės spaudos fotografų asociacijos prizu. Darbas apie parolimpiečius multimedijos kategorijoje užėmė antrą vietą sporto skiltyje, pirma ir trečia vietos atiteko JAV žiniasklaidos kompanijos „The New York Times“ projektams.

„Mūsų kuriami projektai kokybe nenusileidžia užsienio projektams. Smagu matyti, kad tarptautinės kompanijos domisi istorijomis iš Lietuvos ir vertina mūsų darbą“, – VŽ kalba p. Tilmantaitė.

Ketina plėstis

„Creditinfo“ ir „Sodros“ duomenys rodo, kad įstaigoje šiuo metu dirba 2 žmonės. Tačiau prie atskirtų projektų nuolat prisideda dar 5 specialistai. Prie komandos jau prisijungė žurnalistas Karolis Vyšniauskas. Pašnekovės teigimu, komanda galėtų plėstis ir ateityje, tačiau tokioje specifinėje srityje sunku rasti reikiamų specialistų.

„Labai norėtume augti ir plėstis, bet sudėtinga rasti profesionaliai dirbančių žmonių, su kuriais lengvai ir greitai rastum bendrą kalbą. Žinoma, norisi, kad komanda augtų, bet augimas turi būti natūralus. Nemanau, kad pas mus kada bus rengiami darbo pokalbiai, interviu ir gyvenimo aprašymų vertinimai. Tai mums visiškai nerūpi, mums rūpi, ką tu gali padaryti, kaip tai gali padaryti ir kaip tai mus papildys ir sustiprins“, – aiškina p. Tilmantaitė.

Pasak jos, ateityje ketinama kurti ir virtualiosios realybės projektus, filmuoti 360 laipsnių aprėpties kameromis, praplėsti temų spektrą.

„Nenorėdami atsilikti nuo pasaulinėje žiniasklaidoje vykstančių procesų, daugiau dėmesio skirsime naujausioms technologijoms“, – sako fotografė.

Šiuo metu „Nanook“ komanda dirba prie kelių multimedijos projektų. Pagrindinis ir daugiausia dėmesio reikalaujantis – dokumentinis pasakojimas apie lietuvių tremtinius lapteviečius.

„Šią akimirką keturių asmenų ekspedicija iš Lietuvos, vadovaujama Gedimino Andriukaičio, yra Sibire. Ji pėsčiomis ir pripučiamomis kanojomis įveikė jau 500 km laukinės gamtos ir pasiekė Tit Ari salą, kurioje tvarko kryžius ir tremtiniams pastatytus paminklus“, – dėsto pašnekovė.

Komandai grįžus, parvežta medžiaga bus panaudota kuriant internetinį serialą, kuris sujungs praeitį ir komandos dabartinę patirtį. Taip, anot fotožurnalistės, inovatyvus dokumentinis projektas „Lapteviečių pėdomis“ skaitytojus supažindins su istoriniu tremties kontekstu.

Šviečia ir kuria rinką

Pasak p. Tilmantaitės, multimedijos agentūrą registruoti kaip viešąją įstaigą nuspręsta dėl bendrovės veiklos edukacinio pobūdžio ir įvairių tokiu juridiniu statusu veikiančioms organizacijoms taikomų lengvatų.

„Kai steigėme, mums dar nebuvo 30-ies, todėl buvo siūloma lengvata kuriant viešąją įstaigą. Gavome naudingų konsultacijų, mokėjome mažiau mokesčių. Kartu šis statusas labiausiai atspindi mūsų veiklos pobūdį. Nesame labai didelė komercinė organizacija, savo veiklą matome kitaip – mums svarbus ne tik projektų kūrimas, bet ir edukacija, – aiškina p. Tilmantaitė. – Kol kas VšĮ, kurią turime, mums atrodo tinkamiausias pasirinkimas. Jei ateity kis mūsų poreikiai ir norėsis kitų galimybių ar pranašumų, kuriuos suteiktų kitoks įmonės statusas, pasvarstysime ir apie pokyčius.“

Įstaiga pajamų gauna iš konkursų laimėjimo, projektų užsakymų ir žiniasklaidos bendrovių įsigyjamų teisių publikuoti jos interaktyvius dokumentinius pasakojimus.

Fotožurnalistė sako, kad kol kas sunku išskirti pelningiausią sritį – į agentūros biudžetą pinigai įplaukia panašiomis dalimis. Skirtumas tik tas, kad užsienio kompanijos už lietuvių projektus visada moka daugiau ir „realybę atitinkančią“ kainą. Vis dėlto, dar prieš porą metų kalbėjusi, kad Lietuvoje nėra tradicijos kurti multimedijos projektus, ji sako, kad ši banga iš užsienio pamažu atsirita ir į Lietuvą. Todėl naujienų portalų pateikiamame turinyje atsiranda daugiau filmuotos medžiagos, žemėlapių, animacijos, kitų interaktyvių elementų, kurie pagyvina tekstus.

„Tai natūralu, kai padarai vieną žingsnį, pakeli bangą ir ji ritasi toliau. Kam nors reikia ieškoti būdų ir pradėti, paskui kitiems yra paprasčiau, nes atsiranda pavyzdžių, – pasakoja p. Tilmantaitė. – Kitiems žmonėms galbūt jau yra lengviau ir nebe taip baisu imtis tai daryti. Ir šiaip tai yra įdomus kūrybinis procesas. Jeigu esi pavargęs nuo nuolatinio tekstų ir fotografijų kartojimo ir nori kurti ką nors nauja, tai kitas žingsnis žurnalisto arba fotožurnalisto darbe.“

Populiarumą nulemia kaina

Tiesa, multimedijos projektai vis dar gana reti. Pasak pašnekovės, labiausiai tai nulemia kaina ir ilgas kūrimo laikas. Ponia Tilmantaitė juokiasi, kad imdamasi projekto iš karto nusiteikia, kad jis neatsipirks.

„Multimedijos projektas gali atsieiti nuo kelių iki keliasdešimties tūkstančių eurų, o jo įgyvendinimui gali prireikti ir kelių mėnesių, nemažai investicijų reikia ir darbo įrangai“, – poreikius išdėsto viena agentūros įkūrėjų.

Tačiau įrangos gauti lengviau nei surinkti komandą rinkoje, kurioje nėra daug tokio darbo patirties turinčių žmonių. Ponia Tilmantaitė pasakoja, kad paprastai inovatyviems projektams būna reikalinga plataus spektro specialistų pagalba, o suburti tokią komandą idėjai įgyvendinti dažnai nėra lengva.

„Kai muzika, iliustracijos ar kompiuterinė grafika yra specialiai sukuriamos konkrečiam projektui, gaunamas daug geresnis rezultatas, dėl šios priežasties nuolat ieškome profesionalių garso specialistų, kompozitorių ir programuotojų. Taip dirbti labai įdomu, tačiau suburti atsidavusią komandą visada yra iššūkis“, – kalba fotožurnalistė.

Verslą sudominti vis dar sudėtinga

Fotožurnalistė nuogąstauja, kad šalies verslininkai dažnai nemato multimedijos projektų naudos ir į tai investuoja nenoriai. O užsienyje komercinių partnerių finansuojami dokumentiniai projektai tampa vis dažnesniu reiškiniu. Ji tikisi, kad ši tendencija pasieks ir Lietuvą.

„Manau, kad atsiras labai sąmoningų įmonių ir jų vadovų, kurie pamatys prasmę, ir finansavimą projektams gauti bus lengviau. Tai reiškia, kad projektus galėsime padaryti didesnius, įdomesnius ir ryškesnius. Tiesiog nereikės eikvoti energijos rašant įvairias paraiškas, laukiant ir nežinant, ar gausi finansavimą ar ne“, – lūkesčius dėsto p. Tilmantaitė.

Kartu ji teigia, kad ne visų pasiūlytų projektų imamasi, nes temos pasirodo neįdomios arba neatspindi „Nanook“ išsikeltų tikslų.

„Nenorime, kad tai būtų tik pramoga ar skandalas, patenkinantis smalsumą. Mums rūpi pati istorija, jos aktualumas. Pasakojame, nes tikime, kad visuomenėje reikalingi tam tikri pokyčiai ir tomis istorijomis pokyčius galime inicijuoti, kviesti diskutuoti“, – teigia viena įkūrėjų.

Pasak jos, dėl šių priežasčių agentūra ėmėsi projektų apie moterų pataisos namus, parolimpiečius, Lietuvos pilkapius. Anot jos, tokiais atvejais atlygis yra ir jausmas, kad prisidėjai prie žmonių švietimo ar konkretaus pokyčio.

„Po pasakojimo apie parolimpiečius keitėsi įstatymai. Vykdant projektą apie Panevėžio pataisos namus, pasikeitė visa bendruomenė. Pamenu, darbuotojai pasakojo, kad jau dešimtmetį bando įgyvendinti projektą, kuriam turi finansavimą, – Panevėžio mieste moterims su vaikais nori pastatyti namą, kuriame jie turėtų kasdieniškesnes gyvenimo sąlygas, kiemą, tačiau bendruomenė to namo neįsileidžia. Negali žinoti, kiek mūsų projektas prisidėjo, bet po to, kai jis pasirodė, bendruomenė nuomonę pakeitė ir minėtas namas jau stovi, moterys jame jau gyvena“, – pasakoja p. Tilmantaitė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Apple“ vien šiemet pagamins 91 mln. naujų „iPhone“

Po maždaug 3–4 mėnesių rinkoje turėtų pasirodyti šių metų „iPhone“ įrenginiai. Ir „Apple“ tikisi daug...

Technologijos
2018.07.17
ES ir Japonija pasirašė duomenų mainų sutartį

Europos Sąjunga (ES) antradienį pasirašė laisvos prekybos sutartį Japonija. Kartu sukirsta rankomis ir dėl...

Technologijos
2018.07.17
Streikuoja „Amazon“ darbuotojai Europoje 3

Ši savaitė interneto prekybos bendrovei „Amazon“ prasidėjo nekaip. Pirmadienį sutriko „Amazon Web Services“...

Technologijos
2018.07.17
Jeffas Bezosas tapo turtingiausiu žmogumi šių laikų istorijoje 3

El. prekybos milžinės „Amazon“ įkūrėjo ir vadovo Jeffo Bezoso turto vertė pirmadienį perkopė 150 mlrd. USD.

Vadyba
2018.07.17
Izraelio „fintech“ bendrovė kuriasi Lietuvoje 3

Mokėjimų negrynaisiais pinigais sprendimus plėtojanti ir diegianti Izraelio bendrovė „Nayax“ paskelbė...

Technologijos
2018.07.17
Elektroniniai arbatpinigiai: palikus eurą, padavėjui tenka 49 ct Premium 8

Vieša paslaptis, kad dažniausiai gautų arbatpinigių padavėjai ir kiti paslaugų teikėjai nedeklaruoja ir...

NT sandorių transformacija: nuo skelbimų laikraštyje iki „blockchain“ Premium

Anksčiau norėdamas įsigyti svajonių namus nuveikti galėdavai ne kažin ką. Nebent tuščiai spoksoti į...

Statyba ir NT
2018.07.17
Veido atpažinimo technologija kelia nerimą „Microsoft“

„Microsoft“ atviru laišku kreipėsi į JAV vyriausybę ir paragino politikus numatyti veido atpažinimo...

Technologijos
2018.07.16
EK ruošia „Google“ dar vieną milijardinę baudą 2

Šią savaitę Margrethe Vestager, Europos konkurencijos komisarė, turėtų paskelbti tyrimo dėl „Google“...

Technologijos
2018.07.16
„Lietuvos geležinkelių“ užsakymu bus kuriama „geležinė akis“ 7

AB „Lietuvos geležinkeliai“ užsakys sukurti prietaisą, kokio nėra rinkoje – „geležinę akį“, kuri stebėtų...

Pramonė
2018.07.16
„Open Circle Capital“ investavo į šviežią startuolį

Rizikos kapitalo fondų valdymo bendrovė „Open Circle Capital” kartu su verslo angelais investavo į neseniai...

Technologijos
2018.07.16
„TransferGo“ gavo elektroninių pinigų licenciją 3

Lietuvos bankas suteikė elektroninių pinigų įstaigos licenciją piniginių perlaidų startuoliui „TransferGo“.

Technologijos
2018.07.16
Valstybė užsakys rinkoje neegzistuojančių produktų už 8,4 mln. Eur

Viešajam sektoriui pagal ES investicijų priemonę „Ikiprekybiniai pirkimai LT“ bus užsakoma sukurti rinkoje...

Pramonė
2018.07.16
RRT atnaujino savo svetainę už 7.500 Eur  5

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) atnaujino kiek senstelėjusią savo interneto svetainę ir turinio valdymo...

Technologijos
2018.07.15
Pasenę kompiuteriai augina darbuotojų kaitą 3

Darbdaviai, kurie delsia atnaujinti darbuotojų techninę įrangą, rizikuoja nukentėti nuo didesnės personalo...

Vadyba
2018.07.14
Bezoso raketų kompanija į kosmosą skraidins už bent 200.000 USD 7

Turtingiausio pasaulio žmogaus ir elektroninės prekybos gigantės „Amazon“ įkūrėjo Jeffo Bezoso valdoma...

Technologijos
2018.07.13
Prezidentė pasirašė inovacijas skatinančius įstatymus 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Technologijų ir inovacijų įstatymą bei Mokslo ir studijų įstatymo...

Technologijos
2018.07.13
Viešųjų pirkimų grimasos: konkursas – tarptautinis, kalba – tik lietuvių Premium 5

Ketvirtadienį Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) atplėšti vokai su pasiūlymais, kuriuos pateikė asmens...

Technologijos
2018.07.13
„Facebook” Rusijos interneto milžinei buvo pratęsusi galimybę prieiti prie vartotojų duomenų 3

Didžiausią socialinį tinklą valdanti kompanija „Facebook“ prie savo vartotojų duomenų prieigą buvo suteikusi...

Technologijos
2018.07.12
Ryšių su klientais valdymas: „Excel“ Lietuvoje – vis dar karalius Premium 4

Lietuvos verslas naudoja daug skirtingų ryšių su klientais valdymo (CRM) sistemų. Stiprių lyderių pagal...

Technologijos
2018.07.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau