Lenkų kino festivalis meta kino tūzų kortą

Publikuota: 2017-10-06

Iki spalio 15 d. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Mažeikiuose ir Nemenčinėje vyksta 17-asis Lenkų kino festivalis, jo programoje – 21 filmas.

Šių metų festivalio centre, anot rengėjų – Lenkijos instituto Vilniuje, – lenkų kino ir teatro legenda aktorė Danuta Szaflarska (1915–2017), 2008-aisiais apdovanota „Auksinės žąsies“ prizu kaip geriausia šimtmečio lenkų aktorė. Apie Vilniuje, Pohuliankos teatre, savo karjerą pradėjusią aktorę papasakos dokumentinis filmas „Kitas pasaulis“, sukurtas 2012 m., kai jai buvo 97-eri. Tiek pat minučių trunka ir kino pasakojimas apie Lenkiją, Varšuvą ir D. Szaflarską, jis papildytas archyvinėmis nuotraukomis ir kadrais iš filmų, kuriuose ji vaidino. Filmo kūrėjai – režisierė Dorota Kedzierzawska ir operatorius Arturas Reinhartas – spalio 7-ąją susitiks su žiūrovais Vilniaus „Skalvijos“ kino centre.

A. Szaflarskos pasaulis – tai kelių lenkų kartų gyvenimo iliustracija, kurią neabejotinai papildys į D. Szaflarskos retrospektyvą įtraukti trys vaidybiniai filmai: „Uždraustos dainos“, kuriame aktorė debiutavo 1946-aisiais ir po kurio premjeros, kaip sakoma, kitą dieną atsibudo kaip jaunoji žvaigždė; „Faustina“ (1994) – apie didžiausią šiuolaikinio krikščioniškojo pasaulio vizionierę Faustyną Kowalską, ir „Laikas mirti“, kuriame D. Szaflarska vaidino būdama 92-ejų. Čia reiktų pridėti, kad, priešingai, nei spėtum iš pavadinimo, filmas pasakoja apie meilę ir aistrą gyvenimui.

Kino tūzai ir kiti

17-ojo Lenkų kino festivalio moto – „kino tūzai“, tad jo programoje apstu pasaulyje žinomų vardų: rengėjai mini Juliuszą Machulskį, Karoliną Gruszką, Bartlomiejų Topą, Januszą Gajosą. Bus parodytas didžiojo komedijos meistro Juliuszo Machulskio „sugrįžimas“ – 2017 m. sukurta komedija „Volta“ ir kritikų bei žiūrovų įvertinti filmai „Dievo tarnai“, „Konvojus“, „Marija Kiuri“, „Pasaulio laimė“, „Silpnoji lytis“, „Teisuolis“ ir „Bodo“.

Pasak festivalio pristatyme dalyvavusios kino kritikės Izoldos Keidošiūtės, pastaruoju metu lenkų kine ryški tendencija kurti filmus „iš gyvenimo“, t. y. pagal realius XX a. 7–8 dešimtmečių įvykius. Į festivalio programą įtraukti dvi tokios juostos: „Meilės menas“ – biografinė drama apie lenkų seksologijos pradininkę dr. Michaliną Wislocką, kurios XX a. 8-ajame dešimtmetyje išleista pirmoji knyga šia tema „Meilės menas“ Lenkijoje sulaukė daugiau nei 7 mln. pirkėjų (neskaičiuojant tų, kurie įsigijo nelegalias jos kopijas), ir detektyvas „Aš žudikas“, pasakojantis apie serijinio moterų žudiko, žinomo kaip „vampyras iš Zaglembės“, gaudynes XX a. 8-ąjį dešimtmetį.

Atgijęs Vincentas

Ypatingu įvykiu vadinamas festivalio atidarymo filmas – pirmasis pasaulyje pilno metro tapytas animacinis filmas „Jūsų Vincentas“: kiekvieną iš 65.000 šio filmo kadrų nutapė 125 profesionalūs dailininkai. Filmo herojai – Vincento van Gogho paveikslų veikėjai, jis bus rodomas ir kitų metų „Kino pavasaryje“. Pavadinti jį filmu vaikams galima tik todėl, kad jis animacinis, šiaip jau „Jūsų Vincentas“ bus įdomus augesnei publikai. O tradicinę savo programą vaikams festivalis šiemet papildė lenkų animacijos klasika, tad mažųjų laukia prieš daugiau nei pusšimtį metų į ekranus paleisti Liolekas ir Bolekas, Reksas, Pelytė ir Žąsytė Balbinka bei Žydrasis riteris.

Filmai sukurti Belsko-Bialos animacinių filmų studijoje, įkurtoje 1957-aisiais ir šiemet mininčioje 60-metį.

Nuo 2000 m. rengiamas festivalis (iki 2014 m. – Lenkų kino savaitė) parodė beveik 160 lenkų vaidybinių ir animacinių filmų. Festivalio svečiais buvo didžiausios lenkų kino žvaigždės Agnieszka Holland, Krzysztofas Zanussis, Jerzy Hoffmanas, Krystyna Janda, Anna Dymna, Jerzy Stuhras, Andrzejas Sewerynas ir kiti garsūs lenkų kino aktoriai, režisieriai, operatoriai, prodiuseriai.

Lenkų kino festivalio programa

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau