„Smiltynės perkėlos“ keltas virto meno kūriniu ant vandens

Publikuota: 2017-05-13
Mildos Ancevičės (VŽ) nuotr.
Mildos Ancevičės (VŽ) nuotr.

Penktą kartą rengiamas gatvės meno festivalis „EDIT Vilnius Street Art“ šiemet keliasi į Klaipėdą, kur pagrindiniu festivalio akcentu taps menininko iš Pietų Afrikos Respublikos piešiniu papuoštas AB „Smiltynės perkėla“ keltas „Baltija“.

„Ketverius metus festivalis vyko sostinėje, per tą laiką piešiniais buvo papuošta 20 didelių objektų mieste, kurie pakeitė tiek vietos valdžios, tiek pačių vilniečių požiūrį į gatvės meną. Šiemet gatvės meno festivalį keliame į Klaipėdą, nes ji yra Lietuvos kultūros sostinė. Mums pasirodė, jog vienas svarbiausių šio miesto simbolių yra keltas, keliantis į Kuršių Neriją, todėl nutarėme, kad būtent jis turi tapti svarbiausiu festivaliu akcentu“, – sako Ūla Ambrasaitė, festivalio „EDIT Klaipėda Street Art“ kuratorė.

Keltui išpiešti nuspręsta pasikviesti į vandens temą besigilinantį menininką Ricky Lee Gordoną iš Pietų Afrikos Respublikos (PAR).

Šiuo metu Los Andžele gyvenantis p. Gordonas sako, jog gavęs festivalio organizatorių kvietimą iškart sutiko, nes jam pasirodė įdomus iššūkis piešti ant laivo.

„To dar niekada nebuvau daręs ir išties tai buvo tikras iššūkis, nes piešti teko jūriniais dažais, todėl iš esmės keitėsi visa atlikimo technika. Be to, čia buvo labai šalta, vieną dieną net snigo, aš pirmą kartą gyvenime mačiau sniegą, tad sąlygos buvo tikrai ekstremalios. Doke dirbau tiek prisirengęs, jog vos galėjau judėti“, – juokiasi pašnekovas.

Sutapo su planiniu remontu

Darius Butvydas, „Smiltynės perkėlos“ generalinis direktorius, sako, jog sulaukęs festivalio organizatorių pasiūlymo išpiešti vieną iš keltų, mielai sutiko leistis į kūrybinę avantiūrą.

„Idėja kažkaip įdomiau perdažyti keltus jau buvo gimusi anksčiau, o šis projektas leido mintims materializuotis. Pavasarį „Baltijos“ keltui kaip tik turėjome atlikti planinį dokinį remontą, todėl vis tiek turėjome tuo metu jį statyti į doką ir dažyti. Džiaugiamės, jog taip sutapo, kad remonto metu jis dar galėjo tapti ir meno kūriniu“, – sako p. Butvydas.

Keltą „Baltija“ piešiniu, simbolizuojančiu susijungimo idėją, p. Gordonas išpiešė per tris dienas. Ant kitos kelto borto pusės beliko užrašyti jį atspindinčią frazę: „Kaip jūros srovės susiliejame į vienį.“

„Kad ir kurioje pasaulio vietoje pieščiau, man labai svarbu palikti žinutę, kurią suprastų čia gyvenantys žmonės. Todėl įkvėpimo darbams dažniausiai ieškau jau atvykęs į miestą, kuriame kursiu. Šįkart mane įkvėpė uostas – vieta, kur susijungia viso pasaulio vandenys. Keltas irgi jungia du skirtingus krantus, todėl piešinyje aktualiausia tapo susiliejimo, susijungimo idėja“, – pasakoja menininkas ir priduria, jog įkvėpimo sėmėsi ir iš lietuviškos pasakos „Eglė žalčių karalienė“.

Menininko išpiešti piešiniai puošia įvairių pastatų sienas visame pasaulyje, o suplanuotų atlikti darbų kalendorius itin intensyvus.

„Prieš atvykdamas į Klaipėdą tapiau Belgijoje, kitą mėnesį turiu projektą Ukrainoje, paskui laukia darbai Berlyne, Balyje. Iki metų pabaigos visas mano laikas jau suplanuotas“, – sako p. Gordonas.

Išpieš šešis pastatus

Klaipėdiečiai ir miesto svečiai menininko iš PAR kūrybos rezultatą galės pamatyti kitą savaitgalį vyksiančios Klaipėdos laivų parado šventės metu.

Kitą šeštadienį, gegužės 20 d. Smiltynės jachtklube Laivų parado metu numatytas ir oficialus festivalio „EDIT Klaipėda Street Art“ atidarymas. Jo kuratorė p. Ambrazaitė sako, jog uždarymo datos festivalis neturės, nes jo metu sukurti piešiniai ilgam liks puošti uostamiestį.

Numatoma, kad festivalio metu bus sukurti 6 viešojo meno darbai.

Anot p. Ambrasaitės, sudarant programą, buvo siekta akcentuoti Klaipėdos kaip uostamiesčio specifiką, tad pasirinkti menininkai ir objektai vienaip ar kitaip mėgina ją interpretuoti. Jūrinius motyvus savo darbuose naudojantis menininkas iš Romos kurs piešinį ant sovietmečiu statytos sporto salės Pilies gatvėje, kūrėjas iš Gdansko vizualiai pakeis Parodų rūmų fasadą, o klaipėdietis menininkas išpieš visą namą Liepų gatvėje.

FOTOGALERIJA Keltas „Baltija“ virto meno kūriniu (22 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau