Premjeros teatre: gyvenimo neperžaisi

Publikuota: 2017-03-16

Iki Tarptautinės teatro dienos, nuo 1962 m. švenčiamos kovo 27-ąją, Lietuvos teatrai suskubo pristatyti šio sezono pusmečio premjeras. Neatsitiktinai – tarptautinę teatro dieną už geriausius sezono darbus teatre Lietuvoje teikiami „Auksiniai scenos kryžiai“. Šį savaitgalį skelbiamos trys premjeros – Lietuvos nacionaliniame, Nacionaliniame Kauno ir Klaipėdos dramos teatruose.

„Trys seserys“ kitaip

Kovo 17 ir 18 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre – Antono Čechovo „Trijų seserų“ premjera. Režisierė Yana Ross spektaklio veiksmą perkėlė į šių dienų Lietuvą. Pristatydama spektaklį režisierė ir sceninės adaptacijos bendraautorė pasakojo, jog prieš 10 m. šią pjesę ji būtų perskaičiusi kitaip. Dabar spektaklio pagrindas – civilių ir karių santykiai.

Anot dramaturgo Mindaugo Nastaravičiaus, padėjusio kurti sceninę adaptaciją, nors keitimų būta, Čechovo pjesės esmė išliko. „Natūralu, kad po šimtmečio iš pjesės kai kas dingsta, kai kas atsiranda, bet, manau, niekas nedrįs pasakyti, kad tai nėra Čechovas ar kad interpretacija pernelyg nutolusi nuo originalo“, – sako jis.

„Man labai patinka, kad trijų seserų vaidmenims Yana pasirinko mus, vyresnes aktores, nes dabar 48-erių moteris yra tas pat, kas devynioliktame amžiuje buvo 28-erių sulaukusi. Ir Čechovo tekstai parašyti tikrai brandžioms moterims. Apie gyvenimo beprasmybę, apie tai, kad viskas prarasta, nėra dėl ko gyventi“, – sako Olgą vaidinanti aktorė Vitalija Mockevičiūtė.

Jauniausią seserį Iriną vaidina aktorė Monika Bičiūnaitė, Mašą – Rimantė Valiukaitė. Spektaklyje vaidina ir Marius Repšys, Paulius Tamolė, Dainius Jankauskas, Daumantas Ciunis, Toma Vaškevičiūtė, Tadas Gryn, Ramūnas Cicėnas, Vaiva Mainelytė, Valerijus Jevsejevas.

Kaune – „Žalgirės“

Nacionaliniame Kauno dramos teatre kovo 17–19 d. režisierius Vidas Bareikis pristato premjerą „Žalgirės“ pagal Gabrielės Labanauskaitės-Dienos pjesę. „Žalgirės“ – tai komedija apie moterų mėgėjų krepšinio komandą, kurios nares, be galo skirtingas asmenybes, vienija bendras tikslas – sudalyvauti mėgėjų Olimpinėse krepšinio varžybose Aliaskoje. Mėgėjų komandą sudaro aštuonios žaidėjos ir trenerė. Kelios jų yra ragavusios profesionalaus žaidimo, kitos – tik pradeda jį perprasti.„Žalgirių“ komandos kapitonė – lengvoji krašto puolėja Sandra Fakulina (aktorė Elzė Gudavičiūtė). Jos charakteris – ne dovanėlė, bet mergina labai padeda savo komandai, kurios nares vaidina Goda Petkutė, Aistė Zabotkaitė, Martyna Gedvilaitė, Inga Mikutavičiūtė, Eglė Grigaliūnaitė, Giedrė Žaliauskaitė, Daiva Rudokaitė.

„Jos labai ryškios, kaip kokios „Spice Girls“ – viena kieta sportininkė, kita marozė, trečia fyfa“, – sako režisierius. Paauglystėje V. Bareikis ir pats aktyviai žaidė krepšinį, net ketino mesti mokslus M. K. Čiurlionio menų mokykloje, kad galėtų gainioti kamuolį aikštelėje kartu su profesionalais.

„Juoda dėžutė“ iš Baltarusijos

Klaipėdos dramos teatras kovo 18 ir 19 d. pristato baltarusių kilmės dramaturgo Pavelo Priažko „Juodą dėžutę“, spektaklį režisavo Darius Rabašauskas. Baltarusių dramaturgas Pavelas Priažko (gim. 1975 m. Minske) – viena labiausiai intriguojančių šiuolaikinės dramaturgijos figūrų. Jis preciziškai tikslus, kartu beprotiškai drąsus, provokuojantis ir fiksuojantis, neklausinėjantis ir nesiūlantis atsakymų.

P. Priažko parašė per trisdešimt pjesių, jos išverstos į anglų, lenkų, vokiečių, suomių, lietuvių kalbas, pastatytos daugybėje šalių. Pjesės apdovanotos daugybe prizų, tarp jų ir prestižine Rusijoje „Auksine kauke“. Paradoksas, bet gimtojoje Baltarusijoje žiūrovams jis beveik nežinomas.

Pirmąsias pjeses P. Priažko parašė 2000-aisiais, tačiau vėliau jų atsisakė ir net uždraudė jas statyti. 2004 m. jo pjesė „Serpantinas“ laimėjo prizą tarptautiniame dramaturgijos konkurse – būtent tada apie P. Priažko imta vis garsiau kalbėti kaip apie vieną svarbiausių naujosios dramos kūrėjų posovietinėje erdvėje.

„Juoda dėžutė“ (2016 m.) – naujausia jo pjesė, iki šiol niekur nestatyta. Pjesės herojai patenka į savotišką laiko kilpą ir persikelia iš dabarties į savo pačių praeitį – į internatinę mokyklą. Jie bando perkurti savo istoriją, tačiau žaidimas išeina kraupokas, kupinas nenusakomo nerimo ir nebylaus siaubo.

Išskirtinis naujosios dramos atributas – kalbėjimas apie šiuolaikinį žmogų, kalbantį šiuolaikine kalba: neretai interneto nususinta, prisodrinta gatvės slengo, sakinių nuotrupų arba keista valdiška puskalbe. Taip kalba ir pjesės „Juoda dėžutė“ personažai. Spektaklyje vaidina jaunosios kartos Klaipėdos dramos teatro aktoriai Mikalojus Urbonas, Jonas Baranauskas, Vaidas Jočys ir Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai Justina Vanžodytė, Karolina Kontenytė ir Donatas Stakėnas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau