Nobelio literatūros premija – Kazuo Ishiguro

Publikuota: 2017-10-05
Nobelprize.org nuotr.
Nobelprize.org nuotr.

Karališkoji Švedijos mokslų akademija, pernai visų nuostabai Nobelio literatūros premiją skyrusi scenos žvaigždei Bobui Dylanui, šiemet grįžo prie tradicijų ir įvertino Kazuo Ishiguro, japonų kilmės rašytoją prozininką iš Didžiosios Britanijos.

Ketvirtadienį, spalio 5-ąją, 2017 m. Nobelio literatūros premijos laureatu paskelbtas p. Ishiguro, įvertintas už tai, jog „Didžiulės emocinės jėgos pripildytose novelėse atskleidė mūsų įsivaizduojamo ryšio su pasauliu bedugnę“.

Ponas Ishiguro gimė 1954-aisiais Nagasakyje, Japonijoje, o 1960-aisiais su tėvais persikėlė į Didžiąją Britaniją.

Jis yra vienas žymiausių visų laikų rašytojų, taip pat scenaristas. Žurnalas „Time“ jį vadina vienu iš 50 geriausių anglakalbių rašytojų, gimusių po 1945-ųjų.

Nobelio literatūros premija skiriama nuo 1901-ųjų. Per tą laiką ji įteikta 110 kartų. Septynis kartus (1914, 1918, 1935, 1940-1943 m.) apdovanojimai nebuvo teikiami, keturis kartus (1904, 1917, 1966 ir 1974 m.) premija padalyta dviem autoriams. Taigi, literatūros Nobelio premiją su šių metų laureatu iš viso yra gavę 114 autorių.

76 apdovanotieji buvo prozininkai, dauguma kitų – poetai, tačiau tarp literatūros nobelistų yra ir minėtasis atlikėjas Bobas Dylanas, taip pat istorikas Theodoras Mommsenas, filosofas Rudolfas Euckenas, politikas Winstonas Churchillis.

Lyčių (ne)lygybė

Iki šiol Nobelio literatūros premiją yra gavusios tik 14 moterų, ir kai kurios aktyvistės nuolat tai primena akademijai. Tačiau tai diskusijų klausimas, mat akademija, skirdama premijas, neturėtų atsižvelgti nei į lytį, nei į pilietybę, nei kalbą ar žanrą.

Be to, per pastaruosius dešimt metų Nobelios premijų laureatėmis tapo keturios moterys, t.y., beveik pusė.

Pagal kūrinių skaitomumą kai kurios Nobelio premijos laureatės net lenkia vyrus. Britų poetės ir rašytojos Doris Lessing, premiją gavusios 2007 m., ir 2013 m. Nobelio literatūros premijos laureatės kanadietės Alice Munro kūryba – viena skaitomiausių tarp visų Nobelio laureatų, nors jos apdovanotos ne dėl populiarumo — Alfredas Nobelis yra įpareigojęs literatūros premiją skirti „geriausio idealistinės krypties darbo“ autoriui, o ne tam, kurio kūryba leidžiama didžiausiu tiražu.

Spėliota, kas laimės

Iki pat trečiadienio 14 val. (Lietuvos laiku) spėliota, kas šiemet laimės Nobelio literatūros premiją.

Tai padaryti – ne taip paprasta, nes akademijos nariai kaip įmanydami laikosi diskretiškumo. Kiekvieną vasarį jos nariai parengia visų nominantų sąrašą, o gegužę jį sutrumpina iki penkių pavardžių. Per vasarą akademijos nariai skaito šių rašytojų kūrybą, tačiau viešumoje knygas nešiojasi su pakeistais viršeliais, o kalbėdami apie rašytojus, juos vadina išgalvotais vardais.

Intensyvios lobistų kampanijos siekia paveikti akademijos narius, nors šie tvirtina, kad jų tokios pastangos neveikia, o kampanijos esą gali net atsigręžti prieš pačius rašytojus.

Tradiciškai didžiausia tikimybė laimėti šiemet buvo priskiriama romanistui Haruki Murakami iš Japonijos. Taip pat buvo minimi Ngugi wa Thiongas iš Kenijos, Amosas Ozas iš Izraelio bei kanadietė Margaret Atwood, kurios romanas „Tarnaitės pasakojimas“ (angl. „The Handmaid‘s Tale“) neseniai ekranizuotas televizijos seriale.

Jei Akademijos pasirinkimas būtų politinis, premiją, Švedijos naujienų portalo „The Local“ nuomone, būtų gavęs Sirijoje gimęs pasaulietiškų pažiūrų poetas Adonis – griežtas diktatūros kritikas, derinantis klasikinį stilių ir modernizmą. Nemažą susidomėjimą kėlė ir du Islandijos rašytojai: Sjono slapyvardžiu pasirašantis poetas Sigurjonas Birgiras Sigurdssonas bei Jonas Kalmanas Stefanssonas.

Pastarojo dešimtmečio Nobelio literatūros premijos laureatai:

 • 2017 m. Kazuo Ishiguro
 • 2016 m. Bobas Dylanas
 • 2015 m. Svetlana Aleksijevič
 • 2014 m. Patrickas Modiano
 • 2013 m. Alice Munro
 • 2012 m. Mo Yan
 • 2011 m. Tomas Tranströmer
 • 2010 m. Mario Vargas Llosa
 • 2009 m. Herta Müller
 • 2008 m. Jean-Marie Gustave’as Le Clézio
 • 2007 m. Doris Lessing

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau