Zelandijos žemynas: skleidžiamos 8-ojo kontinento paslaptys

Publikuota: 2017-10-03
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Mokslininkai pradeda dėlioti aštuntojo pasaulio žemyno paslapčių dėlionę.

„Forbes“ skelbia, kad milijonus metų po vandeniu pratūnojusio Zelandijos žemyno tyrimai jau duoda pirmuosius vaisius – aiškėja ir povandeninio, ir kadaise virš vandens egzistavusio kontinento gyvūnų ir augalų įvairovė.

Gali kilti klausimas, kodėl po vandeniu esantis Zelandijos žemynas laikoma kontinentu, o ne tiesiog vandenyno dugnu. Mokslininkai aiškina, kad priežastis – Zelandijos žemyno plutos sudėtis. Nors žemynas paniręs po vandeniu, jo savybės artimesnės kontinentinei, o ne okeaninei žemės plutai.

Pluta – kaip virš jūros

Tarp šių dviejų paviršiaus tipų yra daug skirtumų. Pirmasis – jo tankis. Okeaninė pluta sudaryta iš gerokai tankesnių uolienų nei žemyninė. Be to, kontinentinė pluta yra daug storesnė, lyginant su okeanine.

Palyginimui, žemynuose Žemės plutos storis svyruoja nuo 30 iki 150 km (lygumose 30–40 km, kalnuose 40–150 km). Po vandenynais ji tėra 1,6–10 km storio.

Be to, žemyninę plutą sudaro daugiau sluoksnių – nuosėdinis, metamorfinis, granitinis ir bazaltinis. Po vandenynais pluta sudaryta tik iš bazalto sluoksnio, kurį dengia nuosėdinės uolienos.

Zelandijos žemynas kadaise buvo virš vandens – maždaug prieš 60-85 mln. Metų jis buvo sulipęs su Australija. Vėliau jis atskilo ir nuskendo.

Šio žemyno dydis prilygsta Indijai, jo plotas yra maždaug 5 mln. kv km.

Iš devynias savaites trukusios povandeninės ekspedicijos grįžę mokslininkai teigia surinkę nemažai informacijos apie šį žemyną. Fosilijos jiems leis pamažu atskleisti, koks buvo klimatas Zelandijos žemyninio gyvavimo laikotarpiu, kokios tyvuliavo jūros, kokie gyvūnai ir augalai gyveno jų dugne ar Zelandijos kalnuose.

„Mikroskopinio dydžio liekanos jau dabar leidžia teigti, kad geografija ir klimatas Zelandijoje buvo visiškai kitokie“, – skelbia pirmosios mokslininkų išvados.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau