Branduolinė kulminacija Šiaurės Korėjoje

Publikuota: 2017-09-08
Šiaurės Korėjos branduolinė programa. „Reuters“ nuotr.
Šiaurės Korėjos branduolinė programa. „Reuters“ nuotr.

Vandenilinės bombos sprogimas įvyko giliai po žeme, tačiau garsas apie jį akimirksniu apskriejo planetą. Radioaktyvi grėsmė iš Šiaurės Korėjos išaugo tūkstančius kartų.

Prieš metus netikėjome, kad Šiaurės Korėja tikrai turi vandenilinę bombą, – nors šios šalies lyderiai skelbė tokią išbandę, įrodymų stigo. O štai praėjusį sekmadienį, rugsėjo 3-iąją, Kim Jong-uno pajėgos išbandė vandenilinę bombą – stipriausią iš kada nors šios šalies testuotų branduolinių ginklų.

Šios vandenilinės bombos galia siekė 100 kilotonų trotilo. Palyginkime: ant Nagasakio ir Hirošimos 1945-aisiais paleistos atominės bombos buvo atitinkamai 20 ir 15 kilotonų stiprumo.

Kodėl turime nerimauti? Pradėkime nuo mažiausios blogybės.

Kinija jaudinasi dėl Šiaurės Korėjos šiaurinėje dalyje stūksančio kalno, po kuriuo įrengtoje tunelių sistemoje atliekami visi branduoliniai bandymai. Baiminamasi, kad branduoliniai eksperimentai šį kalną vieną dieną sugriaus. Rugsėjo 3-iosios bandymas sukėlė stiprų žemės drebėjimą, juntamą ir Kinijoje, ir kaimynėje Rusijoje, o pakartotinę drebėjimo bangą, ekspertų nuomone, sukėlė dalies kalno griuvimas. Jei kalnas visai sugriūtų, tai būtų ekologinė katastrofa, o atsivėręs bandymų poligonas į atmosferą paleistų toksiškų radioaktyvių dulkių debesis.

Be to, jei Šiaurės Korėja tikrai išbandė vandenilinę bombą, o ne patobulintą atominę, kaip ramina „Financial Times“, branduolinis Šiaurės Korėjos arsenalas yra kur kas solidesnis, nei manyta.

Politologai įspėja, kad jeigu Šiaurės Korėja sugebėtų branduoliniais ginklais aprūpinti savo povandeninius laivus, tai keistų žaidimo taisykles, nes niekas negalėtų garantuoti, kad visi link Amerikos, Japonijos, Kinijos ar kitos šalies krantų judantys laivai būtų susekti ir neutralizuoti.

Didžiausia grėsmė akivaizdi – Šiaurės Korėjos lyderis per daug nenuspėjamas, ir visuomet išlieka tikimybė, kad vieną dieną vandenilinė bomba bus ne išbandyta, o panaudota iš tikrųjų.

Bijoti yra ko. Vandenilinės bombos, dar vadinamos termobranduolinėmis, yra kur kas galingesnės nei „paprastosios“ atominės. Dėl šios priežasties visi ankstesni Šiaurės Korėjos branduoliniai bandymai kėlė abejonių – po sprogimų kildavę žemės drebėjimai buvo mažesni, nei galėtų sukelti vandenilinė bomba.

Šį sykį Japonijos seismologai patvirtino, kad sprogimo sukeltas žemės drebėjimas buvo bent 10 kartų stipresnis už prieš tai vykdytų bandymų padarinius.

Bombos anatomija

Pagrindinis atominės ir vandenilinės bombų skirtumas yra atomų skilimas. Pirmu atveju skyla atomo branduolys, tuomet – atome esantys neutronai. Dalis jų trenkiasi į greta esančius atomus ir susprogdina šių branduolius. Rezultatas yra grandininė sprogimų bomboje reakcija, o bendras sprogimo stiprumas gali siekti kelias dešimtis kilotonų.

Vandenilinės bombos galingumas – ne dešimtys, o dešimtys tūkstančių kilotonų. Pavyzdžiui, pirmoji istorijoje išbandyta vandenilinė bomba JAV 1952 m. sukėlė 10.000 kilotonų sprogimą.

Pradžioje viskas vandenilinėje bomboje vyksta taip pat, kaip ir atominėje. Bet atominiame užtaise branduoliai vienas po kito skyla su vis mažesne jėga, kurios ilgainiui nebepakanka visam bomboje esančiam plutoniui ar uranui išsprogdinti, tad dalis jo lieka nepanaudota.

Naudojant vandenilinę bombą tokių nuostolių beveik nėra. Pirmiausia sprogimas suspaudžia plutonio-239 sferą – medžiagą, kuri vėliau skils. Šioje rūdoje yra vandenilio dujų kamera. Dėl didelės temperatūros ir slėgio, susidariusių skylant plutoniui-239, vandenilio atomai susijungia. Jų sintezės metu atpalaiduojami neutronai, kurie sugrįžta atgal į plutonį-239, skaldydami dar daugiau atomų ir toliau su tokia pačia jėga kurstydami grandininę branduolių dalijimosi reakciją.

Pasigamino patys

Šiaurės Korėjos branduolinė programa buvo pradėta 1956 m., kai buvusi Sovietų Sąjunga ėmė jai ruošti mokslininkus. 1965 m. rusai Šiaurės Korėjoje pastatė pirmą bandomąjį branduolinį reaktorių, o vėliau apie 10 metų tiekė sodrintą uraną. Didžiulius urano rūdos klodus turi pati Šiaurės Korėja, o pastačius pirmąsias sodrinimo gamyklas Sovietų Sąjungos pagalbos nebereikėjo.

Vėliau buvo vykdomos branduolinio bendradarbiavimo programos su Iraku, Iranu, Sirija, Pietų Afrikos Respublika ir galbūt su Pakistanu.

1974 m. Šiaurės Korėjoje savomis jėgomis buvo modernizuotas senas reaktorius, o 1977 m. pradėtas statyti naujas. Aiškinta, kad jame bus vykdomi tik moksliniai tyrimai, tačiau šiame ir kituose vėliau pastatytuose reaktoriuose gaminamas plutonis, kurio prireikė ir ką tik išbandytai vandenilinei bombai.

Prie branduolinio ginklo gamybos Šiaurės Korėja priartėjo maždaug 1990 m., o 2003 m. paskelbė, kad jį turi. Dar po trejų metų buvo įvykdytas pirmas branduolinis bandymas, o šiemet įvyko branduolinės programos kulminacija – Šiaurės Korėjoje pagamintos vandenilinės bombos prisistatymas pasauliui.

Sukurti tokią termobranduolinę bombą kainuoja nepaprastai daug, ir ekspertai jau pradeda abejoti savo ankstesniais skaičiavimais, kiek pinigų branduolinei programai skiria Šiaurės Korėja. Prieš metus Pietų Korėja paskelbė, kad jos šiaurinės kaimynės branduolinė programa verta 1–3 mlrd. USD. Tokie skaičiai dabar atrodo, švelniai tariant, netikslūs. Palyginkime: JAV vieno povandeninio laivo apginklavimas branduoline galvute kariniam jūrų laivynui atsieina apie 2,5 mlrd. USD.

Pati Šiaurės Korėja teigia, kad bendros šalies gynybos išlaidos per metus siekia apie 10 mlrd. USD ir sudaro maždaug penktadalį šalies BVP, be to, nuolat auga.

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-unas pinigų gynybai, ypač branduoliniams bandymams, negaili. Nuo 2011 m., kai jis tapo šalies vadovu, apie juos girdėjome nuolat, o padidėjus įtampai su JAV Kim Jong-unas į orą paleido visą arsenalą.

Be to, pranešama, esą šalies lyderis įsakė kasti papildomus tunelius branduoliniams bandymams, tad sustoti neketinama. Kim Jong-unas aiškina, kad tai galbūt padarytų tik JAV ir Pietų Korėjai atsisakius bendrų karinių pratybų.

O kuo daugiau branduolinių bandymų, tuo daugiau ir nelegalios nusikalstamos veiklos, kuri yra pagrindinis Šiaurės Korėjos pinigų šaltinis. Antai 2008 m. JAV Kongreso tyrimų tarnybos pateikė tokią ataskaitą: kiekvienais metais nelegaliai Pchenjanas gali užsidirbti nuo 500 mln. iki 1 mlrd. USD.

„Šiaurės Korėja bet kam parduos bet ką – jeigu tik pirkėjas bus pasirengęs mokėti“, – šią vasarą aiškino buvęs JAV iždo departamento vadovo pavaduotojas Anthony Ruggiero. Šiaurės Korėja kaltinama kibernetinėmis atakomis, nelegalia prekyba ginklais ir kitais nusikaltimais.

Antibranduolinė programa neveikia

Visame pasaulyje stebima, ar kur nors nevykdomi branduoliniai bandymai, – taip siekiama užtikrinti 1996 m. 183 šalių pasirašytą Branduolinio ginklo neplatinimo įsipareigojimą, nors jis iki šiol nevykdomas. Kai kurios valstybės jo nepaiso, kitos, įskaitant ir JAV, neratifikavo, o Pakistanas, Šiaurės Korėja ir Indija nuo 1996 m. vykdė branduolinius bandymus.

Vienintelė susitarimo nauda yra sukurta stebėsenos sistema. Stotys visame pasaulyje fiksuoja infragarsą – labai žemą po branduolinio sprogimo atsklindantį garsą, kurio žmogus negali išgirsti. 80-yje stočių tiriami atmosferos krituliai, iš kurių galima nustatyti, ar kitose stotyse gauti duomenys apie įvykusius sprogimus tikrai reiškia branduolinius bandymus.

Žinoma, jei valstybė juos slepia. Nes Šiaurės Korėja kol kas elgiasi kaip tik priešingai – giriasi ir puikuojasi savo termobranduoliniais laimėjimais ir siunčia pasauliui nerimo bangas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„NanoAvionikos“ vadovas Vytenis Buzas: į kosmosą atsispiriama nuo Žemės

1991-ųjų sausio 13-ąją Vyteniui Buzui, būsimam UAB „NanoAvionikos“ vadovui, buvo likę pora mėnesių iki...

Laisvalaikis
2018.01.19
„Marriott“ viešbučio Vilniuje vadovė: apie komandą ir baltas pirštines 2

Balandį Vilniuje, buvusio „Žalgirio“ stadiono teritorijoje, atidaromas 4 žvaigždučių viešbutis „Courtyard by...

Laisvalaikis
2018.01.19
MO muziejus Vilniuje iškėlė pabaigtuvių vainiką 6

2017-ųjų balandį Vilniuje, buvusio „Lietuvos“ kino teatro vietoje, buvo pradėtas statyti MO muziejus.

Laisvalaikis
2018.01.17
1918-ųjų Nepriklausomybės aktas penkeriems metams perduotas Lietuvai  1

Prezidentūroje trečiadienį Lietuvai penkeriems metams saugojimui ir eksponavimui iškilmingai perduotas...

Laisvalaikis
2018.01.17
Nepriklausomybės aktas bus eksponuojamas nuo sausio pabaigos 3

Sausio 17 d., trečiadienį, prezidentūroje bus perduotas 1918-ųjų Vasario 16-osios nutarimas dėl...

Laisvalaikis
2018.01.16
Mirė „Cranberries“ vokalistė Dolores O'Riordan 

Netikėtai mirė roko grupės iš Airijos „Cranberries“ vokalistė Dolores O'Riordan. Jai buvo 46-eri.

Laisvalaikis
2018.01.15
Moneta su Vyčiu parduota už 1,8 mln. USD 7

JAV veikiančiuose aukcionų namuose „Classical Numismatic Group Auctions House INC“ praėjusią savaitę...

Laisvalaikis
2018.01.15
Iliustruotasis mokslas: mokslininkai neigia fiziologijos mitus 1

Mokslininkai paaiškina, kurie populiarūs teiginiai apie žmogaus fiziologiją yra tiesa, o kurie – melas.

Laisvalaikis
2018.01.14
Autentiškumo sertifikato prasmė – verslo ir paveldo dialogas

2018-ieji paskelbti Europos kultūros paveldo metais, taigi daugybė renginių, programų ir, tikėtina, lėšų...

Laisvalaikis
2018.01.14
Menininkė ir jos mažasis Chose 2

Lewben Art Foundation“ projekte „Savas kambarys“, kurio pavadinimas pasiskolintas iš vienos svarbiausių XX a.

Laisvalaikis
2018.01.13
Kaip išvengti nemigos 2

Blogai miega apie 30%–40% suaugusiųjų. Jei tai trumpalaikiai miego sutrikimai, padėti gali ir smulkmenos,...

Laisvalaikis
2018.01.13
„TransferGO“ vadovo portretas: lietuvis, įsiveržęs į finansų pasaulio įtakingųjų sąrašą 12

Pinigų pervedimų startuolio „TransferGo“ vadovas Daumantas Dvilinskas buvo įvertintas „Forbes“, gavo...

Laisvalaikis
2018.01.12
Laisvės gynėjų dienos proga languose sužibo atminties žvakės

Minint 27-ąsias Laisvės gynėjų dienos metines, languose įžiebtos atminimo žvakės. Nuo 2008 m. rengiamos...

Verslo aplinka
2018.01.12
Turizmui prognozuoja gerus metus: padės nauji viešbučiai ir maistas 2

2018 m. turistų skaičius Lietuvoje turėtų augti ne mažiau nei 8-9 %, prognozuoja Valstybinis turizmo...

Vilnius ant Tauro kalno statys Nacionalinę koncertų salę 10

Vilniuje, ant Tauro kalno, vadinamųjų Profsąjungų rūmų vietoje atsiras moderni šiuolaikinė koncertų salė,...

Laisvalaikis
2018.01.10
Vilniaus Kalėdų miestelis pritraukė per milijoną žmonių

Per penkias šventines savaites Kalėdų miestelius Vilniaus Katedros ir Rotušės aikštėse aplankė per milijonas...

Laisvalaikis
2018.01.09
Parduodama brangiausia pasaulyje moneta su Vyčiu 10

Sausio 9–10 d. JAV vyksiančiame aukcione bus parduodama 100 dukatų moneta su Zigmanto III Vazos atvaizdu...

Laisvalaikis
2018.01.09
Iliustruotasis mokslas: baimę galima paveldėti

Tyrimų duomenimis, traumas galima perduoti kelioms kartoms. Paveldimumą lemia vadinamoji epigenetika,...

Laisvalaikis
2018.01.07
Iliustruotasis mokslas: užšalęs Žemės dvynys Titanas

Vėjas, ežerai ir atmosfera su DNR sudėtinėmis dalimis, – Titanas primena giliame įšale sustingusią ankstyvąją...

Laisvalaikis
2018.01.07
Knygoje „Fire and Fury“ – nemalonios detalės apie JAV prezidentą 15

Žurnalisto Michaelo Wolffo knyga apie JAV prezidentą Donaldą Trumpą „Fire and Fury“ beveik išparduota,...

Laisvalaikis
2018.01.07

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau