Rašytojai Rūtai Šepetys įteikta Jungtinės Karalystės literatūros premija

Publikuota: 2017-06-19
Rašytoja Rūta Šepetys. 15MIN nuotr.
Rašytoja Rūta Šepetys. 15MIN nuotr.

Birželio 19 d. Londone lietuvių kilmės rašytojai Rutai Sepetys įteiktas garbingiausias Jungtinės Karalystės apdovanojimas už literatūrą vaikams ir jaunimui – Carnegie medalis.

80 metų teikiamas apdovanijimas JAV gyvenančiai ir kuriančiai Rūtai Šepetys (arba Ruta Sepetys, g. 1967) skirtas už jos naujausią, 2016 m. pasirodžiusį romaną „Druska jūrai“ („Salt to the Sea“), kurį dienraštis „New York Times“ yra paskelbęs bestseleriu Nr. 1.

Pernai į lietuvių kalbą išverstas bei išleistas romanas (vertė Zita Marienė, leidykla „Alma littera“) pasakoja apie keturių jaunų žmonių – lietuvės, lenkės ir dviejų vokiečių – likimus 1945-ųjų metų žiemą, bandant pabėgti nuo artėjančios sovietų kariuomenės.

„Šis apdovanojimas patvirtina, kad personažai ir jų istorija statistiką paverčia žmogišką. Tyrinėdami šią paslėptą, asmenišką istoriją, mes mokomės ir įgyjame pilnesnį kontekstą, geresnį mus supančio pasaulio supratimą“, – Lietuvos kultūros instituto pranešime cituojama Rūta Šepetys. – Ką aš patyriau, keliaudama po įvairias šalis su savo knygomis, yra tai, kad emocinis ryšys su siužetu sukelia susidomėjimą kita tauta, jos istorija ir žmonėmis. Būtent per emocinį ryšį atsiveria mūsų širdis ir staiga mums ima rūpėti kažkas, ko nepažinojome prieš tai. Lietuva yra maža šalis, kuri gali perteikti pasauliui didelę patirtį. Tai yra šalis turtinga vilties, sunkumų, stiprybės ir laisvės istorijų“.

Rūtos Šepetys seneliai ir tėvai iš Lietuvos pasitraukė 1949-aisiais, ji gimė Mičigane (JAV).

Rašytojos knygos išverstos į 36 kalbas. Nuo pat debiutinio romano „Tarp pilkų debesų“ (2011 m., lietuviškas vertimas – Linos Būgienės, išleido „Alma littera“), kuriame pasakojama apie lietuvių tremtinių kančias Sibire, rašytoja kūrybinio įkvėpimo semiasi Lietuvos istorijoje.

Romanai „Tarp pilkų debesų“ ir „Nelengvu keliu“ (vertė Valdas Petrauskas, „Alma littera“) taip pat buvo paskelbti „New Yourk Times“ bestseleriais ir buvo nominuoti „Carnegie medaliui“. Romaną „Druska jūrai“ ekranizuoja studija „Universal Pictures“. Filmą „Tarp pilkų debesų“ stato tarptautinė Lietuvos, JAV ir Didžiosios Britanijos prodiuserių komanda. Filmo režisierius – Los Andžele gimęs ir užaugęs Marius Markevičius, žinomas filmo „Kita svajonių komanda“ režisierius. Filmą tikimasi pristatyti publikai šių metų pabaigoje.

Filantropo atminimui

Už geriausias knygas vaikams ir jaunimui teikiamas Carnegie apdovanojimas įsteigtas škotų kilmės filantropo Andrew Carnegie (1835–1919) atminimui. Kartu su šiuo medaliu teikiamas ir Kate Greenaway apdovanojimas geriausiam knygų vaikams iliustruotojui. Šiemet jis atitenka JAV iliustruotojui Lane‘ui Smithui už knygą „There is a Tribe of Kids“ („Yra vaikų gentis“).

R. Šepetys ir L. Smithas gavo 500 GBP vertės knygų, kurias paaukos savo vietinėms bibliotekoms, specialiai sukurtus aukso medalius ir piniginius apdovanojimus po 5 t.000 GBP.

Pranešama, jog apdovanojimo ceremonija vyko RIBA (Roayl Institute of British Achitects – Karališkajame Britanijos architektų institute) Londone.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau