Pakalbėkim apie meną: Ievos išvarymai

Publikuota: 2017-05-13
Ieva Martinaitytė-Mediodia, „Plazminės liekanos“, 2012 m., „Lewben Art Foundation“ kolekcija LAF kolekcijos nuotrauka.
Ieva Martinaitytė-Mediodia, „Plazminės liekanos“, 2012 m., „Lewben Art Foundation“ kolekcija LAF kolekcijos nuotrauka.
Autorius  

„Lewben Art Foundation“ kolekcija šįsyk pristato Niujorke gyvenančią menininkę Ievą Martinaitytę-Mediodią.

I. Martinaitytė-Mediodia neleis ramiai mėgautis tapyba. Jos darbuose slypi egzistencinis nerimas. Nerimas ne tik dėl žmogiškosios, bet ir dėl pasaulio (ne)būties. Žiūrint į naujausius menininkės darbus, ekologinė katastrofa, pasaulinis atšilimas ir pasaulinis karas neatrodo tik fantastinė vizija. Gal dėl to, kad tapytoja balansuoja tarp abstrakčiosios ir konkrečiosios dailės. Tiksliau – net ir abstraktūs pavidalai turi keistų materijos apnašų, aliuzijų į takias substancijas. Jos paveikslai veikia ne tik žvilgsnį, bet ir vidurius (jausmas, kai kūnas krūpteli sužalotų žmonių akivaizdoje). O kartu I. Martinaitytė-Mediodia yra estetiška, perregima, ledinė. Gali slysti darbų paviršiumi ir džiaugtis, kol įtrauks juodoji skylė.

Pradžia

Bet pradėkime nuo pradžių. I. Martinaitytė-Mediodia priklauso prof. Kęstučio Zapkaus studentų grupei, besimokiusiai 1992–1993 m. Iš JAV atvykęs K. Zapkus skatino studentus gilintis į tai, kas jiems labiausiai rūpi, rašyti kūrybinį dienoraštį. Ne mokytojo stilius, o viso pasaulio kultūros lobynas įkvėpė „Gerų blogybių“ grupę subūrusius jaunuosius menininkus. Kai kurie jų – Aidas Bareikis, Julius Ludavičius ir I. Martinaitytė-Mediodia – baigę Vilniaus dailės akademiją išvyko studijuoti į Hunterio koledžą Niujorke. Paskui vyko jų parodos visame pasaulyje. I. Martinaitytės-Mediodios darbai rodyti 2014 m. parodoje „Inversija. Blogos gėrybės“ Jono Meko vizualiųjų menų centre ir eksponuojami dabar vykstančioje parodoje „Nuo realizmo iki objekto“ Vytauto Kasiulio dailės muziejuje Vilniuje.

Plazminės liekanos

Būtent šioje parodoje galima pamatyti I. Martinaitytės-Mediodios kūrinį „Plazminės liekanos“ (2012). Tai didelis, ant specialaus popieriaus akrilu nutapytas sprogusios žvaigždės portretas. Arba elektros išlydžių peizažas su magnetinio lauko bangavimu ir kosminių dalelių srautu. Šio paveikslo dinamika tokia intensyvi, kad jautiesi patekęs į pirmykštės materijos formavimosi periodą. Arba atsidūręs jos mirties akivaizdoje. Greičiausiai abiejų – kas nors miršta, ir plazminės liekanos tampa naujos struktūros užuomazga. Kūrinys supintas iš asociatyvių formų – kabelių tinklai, virtualios erdvės, iš lėktuvo matomi miestų planai, kraujagyslių raizgalynė. Įdomu tai, kad „Plazminės liekanos“ vienu metu atrodo apžiūrimos ir iš labai aukštai, vaizdą tarsi nutolinus, ir iš labai arti, lyg priartinus mikroskopu. Skirtingų žiūros taškų susipynimas viename paveiksle kuria kosminio svaigulio efektą. Dar įdomiau, kad tas svaigulys yra ne tik optinis, bet ir plastinis – pati tapyba, dažų tepimas, varvėjimas ir tąsumas sustiprina greitai skriejančio srauto įspūdį.

Menininkę domina efemeriški ir virtualūs žmogaus tęsiniai – robotai, interneto platybės, kosmoso zondai. Fizinis ir virtualus, žemiškas ir anapusinis pasauliai ištirpsta vienas kitame. Ji naudoja skirtingas medijas ir techniką, siekdama sustiprinti nepaliaujamo judėjimo, gyvumo ir kartu kosmiškumo efektą. „Kai pradedu tapyti ir piešti, man norisi, kad ta drobės erdvė būtų gyva kaip filmas, kad atrodytų, jog viskas juda, sukasi, kvėpuoja. O tai padaryti dviejose paveikslo dimensijose yra ganėtinai sunku. Tai, ką matote mano darbuose, yra tarsi mano sąmonės žemėlapiai“, – sako tapytoja.

I. Martinaitytės-Mediodios sąmonės žemėlapiai kartu yra ir Lietuvos pokyčių žemėlapiai. Ankstyvuosiuose darbuose viskas prasidėjo nuo Hieronymo Boscho „Žemiškųjų malonumų sodo“ sužeistos Ievos, o dabar kraują ir žaizdas pakeitė spengiančios kosminės erdvės platybės su daugybe prisijungusių vartotojų sielų. Fizinis pragaras virto virtualiu, bet išliko nesumeluotas nerimas. I. Martinaitytės-Mediodios kūrybos kelias yra fizinio ir metafizinio išvarymo kontempliacija – išvarymo iš Rojaus, iš Lietuvos, iš Amerikos, iš Žemės. Kai išvarys ir iš pragaro, tapsime plazminėmis liekanomis kosminiame Ievos peizaže.

Ieva Martinaitytė-Mediodia

Žymaus lietuvių kilmės menininko Kęstučio Zapkaus mokinė Ieva Martinaitytė-Mediodia gyvena ir kuria Niujorke. 1992–1993 m. ji mokėsi tuo metu vizituojančio dėstytojo K. Zapkaus klasėje Vilniaus dailės akademijoje (VDA). Menininkė priklausė XX a. dešimtojo dešimtmečio pirmojoje pusėje VDA besireiškusių studentų būriui, mėginusiam įteisinti tuo metu netradicinio meno reiškinius. Profesoriaus dėstymas sulaukė nemažo atgarsio visame vietinės dailės kontekste ir netruko tapti savotiška legenda. Jo studentai, tarp jų – ir I. Martinaitytė-Mediodia, įkūrė menininkų grupę „Geros blogybės“. Pastaroji atsisakė tradicijų ir reprezentavo meno pasaulį tokį, koks jis tuomet buvo.

Baigusi tapybos studijas menininkė, paskatinta K. Zapkaus, išvyko magistrantūros studijuoti į Niujorko Hunterio koledžą.

Menininkės parodos buvo surengtos JAV, Italijoje, Prancūzijoje, Rumunijoje, Suomijoje, o 2012 m. autorės kūryba plačiai pristatyta Vilniuje, galerijoje „Vartai“. I. Martinaitytės-Mediodios paveikslai primena kosminę ar interneto erdvę, į kurią yra nukeliamas žiūrovas. Pati autorė teigia, kad kurdama paveikslus jaučiasi kaip žaidėjas, įnikęs į kompiuterinę, simuliakrų, erdvę, kurioje pasijunta esąs tarpinėje vietoje tarp seno ir naujo, virtualaus ir realaus pasaulio.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau