Paroda: nuo realizmo iki objekto

Publikuota: 2017-04-22
Vytenis Jankūnas. J2 Manhattan, 2015.  Iš LIDF kolekcijos.
Vytenis Jankūnas. J2 Manhattan, 2015. Iš LIDF kolekcijos.

Balandžio 20 d. Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1, Vilnius) atidaryta paroda „Nuo realizmo iki objekto. Pasaulio lietuvių menas Lietuvos išeivijos dailės fondo kolekcijoje“, subtiliai atskleidžia, kaip nuo XX a. pradžios iki mūsų dienų kito lietuvių išeivijos dailės panorama.

Lietuvos išeivijos dailės fondo (LIDF) ir „Lewben Art Foundation“ surengta paroda yra pernai Kaune, Mykolo Žilinsko dailės galerijoje, vykusios to paties pavadinimo parodos tęsinys. Abi parodos ir neseniai išleistas albumas „Peradresuota 1. Lietuvių ir litvakų tapyba Lietuvos išeivijos dailės fondo kolekcijoje“ žymi LIDF penkerių metų sukaktį.

Parodoje pristatomi 25 Lietuvos išeivijos menininkai ir jų darbai nuo XX a. pradžios iki šių dienų. Jos kuratorė dr. Rasa Andriušytė-Žukienė VŽ pasakojo, kad rinkdama kūrinius pirmiausia norėjusi parodyti, iš kokios pozicijos XX a. pradžioje startavo lietuviai.

„Aišku, iš tokios, koks buvo suformuotas lietuvių dailės kanonas prieš karą“, – šypteli menotyrininkė. „Pradžiai“ skirtoje pirmoje galerijos salėje eksponuojami Vytauto Kasiulio, Algimanto Kezio, Česlovo Janušo, Ka­zio Daugėlos, Antano Rūkštelės darbai, juos kuratorė vadina „Atminties saugotojais“.

Antrosios dailininkų grupės, „Mo­dernizmo pakeleivių“, kūryba atskleidžia lietuvių išeivijos dailės šiuolaikiškėjimą, tapsmą pasaulio dailės dalimi. Pasak kuratorės, tas procesas prasidėjo XX a. 7 dešimtmečio pradžioje ir pirmiausia sietinas su Elenos Urbaitytės-Urbaitis, Kazimiero Žoromskio, Kęs­tučio Zapkaus pavardėmis.

nuotrauka::1

Trečiąją parodos grupę sudaro darbai dailininkų, iš Lietuvos išvykusių po 1999 m., beje, ne vienas jų – K. Zapkaus dėka. „Svečiašalių“, kaip juos vadina dr. Andriušytė-Žukienė, grupėje – Aido Bareikio, Ray Bartkaus, Stasio Eidrigevičiaus, Vytenio Jankūno, Rūtos Jusionytės, Žilvino Kempino, Ievos Martinaitytės-Mediodios, kitų menininkų darbai.

„Man atrodo, tai labai įdomi paroda, juk išeivių dailė yra mūsų gyvenimo dalis. Gyvenimo ir kūrybos sąlygos čia ir ten labai skyrėsi, skyrėsi ir dailės kryptys. Čia – socrealizmas, ten – abstrakcionizmas, kiti dalykai, – sako menotyrininkė. – Sakyčiau, būtent K. Zapkaus atvykimas 1993 m. į Vilniaus dailės akademiją padėjo mums įveikti tą atotrūkį, nors daug kas iš dailininkų ant jo tuo metu čia pyko.“

„Taip, iš tikrųjų jis mus priartino prie šiuolaikinio meno, pamatėme, kad ten nėra nieko svetimo ir baugaus, nesuvokiamo, priešingai, yra sąsajų su kiekvieno mūsų gyvenimu, suvokimu. Tai mus ir padrąsino, ir suteikė žinių. Sykiu tai buvo didelis informacinis sprogimas – mes diskutavome tarpusavyje, aiškinomės, ir visa tai labai stipriai stimuliavo kūrybingumą“, – VŽ apie savo mokytoją K. Zapkų yra sakęs vienas iš „svečiašalių“, Niujorke gyvenantis ir kuriantis Žilvinas Kempinas.

nuotrauka::2

Parodoje pristatomas platus lietuvių menininkų kūrybos spektras nuo realizmo iki abstrakcijų ir šiuolaikinės dailės objektų, eksponuotų įvairiose pasaulio galerijose ir muziejuose. Anot kuratorės, tie darbai yra ne vien meninės vertybės, bet ir kaip savojo laiko, tapatumo paieškų, sudėtingų tautos gyvenimo momentų liudytojai.

Kolekcijoje – apie 800 darbų

Pasak Ugnės Bužinskaitės, LIDF vykdomosios direktorės, fonde per 5-erius metus sukaupta apie 800 kūrinių. Kolekcijoje dominuoja tapyba, tačiau pastaruoju metu plečiasi ir kitų medijų darbai – instaliacijos, skulptūros, fotografijos, objektai.

„Skaičiuojant pavardėmis, bus arti 70 menininkų, ne tik lietuvių, bet ir litvakų. Kaupdami kolekciją, tiesiogiai bendraujame su menininkais, gyvenančiais svetur, sekame aukcionus, tenka ir partizaninėmis paieškomis užsiimti, bendraujant su menininkų šeimomis, šeimų draugais, menininkų draugais, kūrinių paveldėtojais, kitais kolekcininkais, kartais norinčiais išparduoti savas kolekcijas, ir t. t.“ – pasakojo p. Bužinskaitė.

Be kolekcijos kaupimo, LIDF užsiima išeivijos dailės tyrimais, leidžia knygas (šių metų pabaigoje planuojama išleisti „Peradresuota 2“, kurioje bus publikuojami kitų technikų kūriniai iš Lietuvos išeivijos dailės fondo kolekcijos – instaliacijos, skulptūros, fotografijos, grafikos ir mišrios technikos darbai).

LIDF kolekcija apima dailės kūrinius nuo XX a. pr. iki šių dienų šiuolaikinio meno.

Paroda veiks iki 2017 m. rugsėjo 10 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau