Kodėl sėkmingi žmonės kasdien vilki tą patį

Publikuota: 2017-04-15

Kiekvienas sprendimas reikalauja proto pastangų, todėl net tokie, regis, mažmožiai kaip galvojimas, ką apsirengti, šiek tiek išvargina. Todėl taupantys energiją kasdien vilkti taip pat, kitaip tariant, – uniformas.

Psichologijoje vartojamas sprendimų nuovargio (angl. decision fatigue) terminas nurodo, kad žmogaus gebėjimas spręsti yra ribotas: kuo daugiau sprendimų priimame per dieną, tuo labiau pavargstame, todėl antroje dienos pusėje negalime susikaupti taip pat kaip ryte.

Įvaizdžio dalis

Atrodo, Steve’as Jobsas, užuot rinkęsis, kokius marškinėlius dėvėti, mieliau mąstė apie savo kompaniją, nes kasdien vilkėjo tokį patį juodą megztinį aukštu kaklu, mėlynus džinsus ir „New Balance“ sportbačius. Tokia vieno „Apple“ įkūrėjų apranga tapo šios bendrovės įvaizdžio dalimi.

Verslininkų ir politikų uniformos atskleidžia ne tik juos kaip asmenybes, bet ir jų veiklą bei idėjas. Kasdien taip pat vilkinčius žmones lengviau identifikuoti ir įsiminti, teigia „Forbes“.

Antai Markas Zuckerbergas nuolat dėvi laisvalaikio stiliaus drabužius, nes reprezentuoja jaunąją kartą. Televizijos laidai „NBC‘s Today“ jis patvirtino, kad savo spintoje turi 20 vienodų pilkų marškinėlių.

nuotrauka::1

Nereikšmingos detalės

Albertas Einsteinas – dar viena asmenybė, vilkėjusi taip pat, dažniausiai pilką švarką. „Forbes“ rašo, kad garsusis fizikas buvo nusipirkęs kelis tokius pačius kostiumus, nes nenorėjo švaistyti laiko ir jėgų svarstymams, ką apsirengti.

Vadovaudamas Baltiesiems rūmams tą patį sakė ir Barackas Obama. Darbe jis dažniausiai vilkėdavo pilką arba mėlyną kostiumą. „Dėviu tik tokią aprangą, nes negaliu sau leisti blaškytis dėl smulkmenų. Kasdien sprendžiu daugybę svarbių klausimų, todėl kasdienius dalykus stengiuosi paversti rutina, kad nereiktų apie juos galvoti“, – sakė p. Obama žurnalui „Vanity Fair“.

„Taupo“ pasirinkimus

Anot dr. Auksės Endriulaitienės, VDU Socialinių mokslų fakulteto profesorės, minėti žmonės kasdienį klausimą, ką vilkėti šiandien, iš savo dienotvarkės eliminavo pasirinkę uniformas. Kitaip tariant, jie „sutaupė“ vieną iš tūkstančio kasdien priimamų sprendimų.

Apranga – vienas veiksmų, kuriuos, suplanavus iš anksto, galima atlikti negalvojant. Profesorė paaiškina, kad jeigu nesvarstydami pasirenkame, ką valgyti pusryčiams, apsirengti ir kada išeiti iš namų, tai jau yra automatizuoti veiksmai. Atlikus juos negalvojant, šviežia galva galima imtis svarbių klausimų darbe.

Anot jos, mes natūraliai atsiribojame nuo kasdieniškų smulkmenų, kad prisitaikytume prie gyvenimo tempo – užimti žmonės mažiau rūpinasi smulkmenomis, o tie, kuriems trūksta veiklos, perdėtai kreipia dėmesį į nereikšmingas detales.

Negalvoti išmokstama

Pasak dr. Endriulaitienės, vertinant mokslo požiūriu, visi žmogaus atliekami veiksmai yra sprendimai, bet realybėje taip nėra. Veiksmai, atliekami negalvojant, yra rutininiai, bet reikia išmokti juos atlikti būtent taip – automatiškai. Tai atsitinka su įgūdžiais ir amžiumi.

Kitaip tariant, užuot kiekvieną kartą priėmus sprendimą esant panašiai situacijai, galima suformuoti įprotį – rutininį veiksmą – ir taip sprendimą eliminuoti apskritai. Pavyzdžiui, užuot svarsčius, ar ryte daryti mankštą, galima susitarti su draugu dėl konkretaus mankštos grafiko.

Įtampą patiriantis žmogus gali sureikšminti kasdienius veiksmus, tada bet koks pasirinkimas jam tampa sudėtingas. Anot pašnekovės, tokiu atveju reikėtų kuo daugiau nuspręsti dar vakare – iš anksto suplanuoti, ką vilkės, valgys ir pan.

Mažiau sprendimų – daugiau laiko

Kuo mažiau sprendžiame, tuo daugiau laiko sutaupome, rašo portalas „Becomingminimalist“. Teksto autorė pasakoja, kad nusprendusi dėvėti ne daugiau nei 33 drabužius per 3 mėnesius ji nustojo chroniškai vėluoti. Kitas dalykas – vilkint tuos pačius drabužius patiriama mažiau įtampos, nes nebereikia jaudintis, ar sijonas ne per trumpas, ar švarkas neatrodys per daug oficialiai ir pan.

Labai dažnai spintas sunku uždaryti dėl drabužių gausos, nors net pusės jų nedėvime. Eurostato duomenimis, europietis drabužiams vidutiniškai išleidžia 5% visų metinių išlaidų. Daugiausia aprangai išleidžia estai – 6,8%, mažiausiai graikai – 3,4%.

Uniformos – pigiausias ir paprasčiausiais būdas sudaryti stiprios ir nepakartojamos asmenybės įvaizdį, rašo „Becomingminimalist“.

Kaip atlikti veiksmus negalvojant:

1. Planuokite dienotvarkę.

2. Planuokite ryto rutiną. Kai kuriuos dalykus galima atlikti automatiškai. Pvz., iš vakaro pasiruošus rytdienos drabužius, nusprendus, kelintą keltis, ir pan.

3. Išsirinkite keletą mėgstamiausių drabužių, nusipirkite keletą jų porų ir dėvėkite kasdien.

4. Maisto parduotuvėse lankykitės rečiau, geriausia – kartą per savaitę;

5. Planuokite valgiaraštį. Tai gali būti puiki dietos priemonė, sykiu išvengsite kasdienės problemos, ką pirkti ir gaminti.

 Šaltinis: „Linkedin“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau