Nevadinkite manęs naciu

Publikuota: 2017-03-18
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas apkaltino Vokietiją bei Nyderlandus taikant nacių taktiką. Murato Cetinmuhurdaro („Reuters“/“Scanpix“) nuotr.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas apkaltino Vokietiją bei Nyderlandus taikant nacių taktiką. Murato Cetinmuhurdaro („Reuters“/“Scanpix“) nuotr.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas savaitės pradžioje pareiškė, kad Nyderlandams nepakaks atsiprašyti dėl tarp dviejų šalių kilusio diplomatinio konflikto ir apkaltino Vokietiją bei Nyderlandus taikant nacių taktiką.

Pavadinti ką nors specifinio turinio žodžiais „fašistas“ ar „nacis“ „savame ratelyje“ atrodo įprasta ir vargu ar ką stebina. Tačiau istoriškai neadekvatus vertinimas ilgainiui tapo ir politinių diskusijų dalimi. Išties: be panašių palyginimų neapsieita ir JAV prezidento rinkimų kampanijos metu. Šių metų pradžioje Borisas Johnsonas, Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius, gavo pylos pavadinęs Prancūzijos prezidentą Francois Hollande‘ą Antrojo pasaulinio karo belaisvių stovyklos prižiūrėtoju. Kiek anksčiau, dar būdamas Londono meru, p. Johnsonas Brexit referendumo metu su naciais palyginio visą Europos Sąjungą. JT tyrėjas tokį patį palyginimą pasitelkė kalbėdamas apie Izraelio veiksmus Gazoje, o Rusijos televizija lygiai taip pat išvadino Vakarus kalbėdama apie krizę Alepe. Ką jau kalbėti apie Putino žarstytus „nacius“ ir „fašistus“ Kijevo Maidano kontekste. Ir galiausiaia: karas Donbase, kurį išprovokavo ir rėmė Maskva, Rusijoje nušviečiamas kaip karas su ukrainiečių „fašizmu“, keliančiu pavojų Rusijai ir Ukrainai

Grįžtant prie Turkijos prezidento R.T.Erdogano, – nuo jo kliuvo ne vien Nyderlandams: jis griežtai pasisakė ir apie Vokietiją, uždraudusią rengti turkų mitingus, per kuriuos agituojama balsuoti už jo galių išplėtimą per balandį vyksiantį referendumą, ir pareiškė, kad šis draudimas prilygsta „nacių praktikai“.

Taigi, tokių palyginimų apstu visur, pradedant socialiniais tinklais ar įvairių radikalių judėjimų retorika, baigiant nacionaliniais parlamentais.

Politiniams taškams rinkti

Naujienų agentūra BBC, aiškindamasi, kodėl tokie palyginimai taip paplitę, cituoja JAV Kovos su šmeižtu lygos (angl. ADL) atstovus: „Tokia padėtis susiklostė todėl, kad tai pats parankiausias istorinis įvykis, iliustruojantis gėrio ir blogio priešpriešą. Kai nesutariama dėl esminių dalykų, neišvengiamai griebiamasi šio palyginimo“.

„Vėlgi, ne vietoje vartojami šie žodžiai menkina tragediją, žmonijos istorijoje neturinčią lygių. Tai ypač pasakytina apie atvejus, kai vieši asmenys ką nors lygina su Holokaustu, siekdami užsidirbti politinių taškų“, – pareiškė Jonathanas Greenblattas, ADL vadovas, kai JAV prezidento rinkimų metu dėl savo politinių pareiškimų Donaldas Trumpas buvo lyginamas su Adolfu Hitleriu. Tačiau netrukus ir pats p. Trumpas pasielgė lygiai taip pat, palygindamas JAV žvalgybos tarnybas su „nacių Vokietija“.

Vidinei rinkai

Psichoterapeutas Justinas Burokas, Žmogaus studijų centro partneris, paprašytas paaiškinti galimas tokios retorikos priežastis, sako, jog įžeisdamas kitą žmogus taiko į skaudžią vietą: „Pavadinimas naciu ar fašistu turi neabejotinai provokuoti reakciją, užkabinti, nes daugumai tai yra istoriškai jautrios aplinkybės. Pavadinti ką nors fašistu yra jautru“.

Kalbant apie apsisvaidymus neadekvačiais epitetais tarptautinėje erdvėje, psichoterapeutas antrina p. Greenblattui: tokia išorinė komunikacija skirta savo tautai – savo rinkėjams parodyti drąsą ir jėgą.

„Tai skirta parodyti, kad štai, mes atsisakysime politinio korektiškumo, pradėsime kalbėti apie tai, kas mums skauda, kokie mes stiprūs, mes parodysim jiems jų vietą ir t. t. Prisiminkime Žirinovskį ir jo pareiškimus. Jis turi aiškų savo rinkėją ir taikosi į jį: jis rėkia, keikiasi, nusišneka, daro tą labai pamatuotai ir, galima pasakyti, elgiasi net išmintingai, nors mums gali tai nepatikti“, – kalba p. Burokas.

Internete – visi hitleriai

Lyginti ką nors su Hitleriu, taip siekiant parodyti priešininko teiginių nepagrįstumą tapo taip populiaru, kad šiam reiškiniui pavadinti net atsirado lotyniškas posakis „reductio ad Hitlerum“, perfrazavus lotynišką posakį „reductio ad absurdum“ (liet. k. – suvedimas į prieštarą; privedimas prie nesąmonės).

Be abejo, teigia BBC, niekur taip dažnai neapšaukiama naciais kaip internete. Jau 1990 m. amerikiečių teisininkas Mike’as Godwinas pastebėjo, kad pirmosiose interneto pokalbių svetainėse nuolat pasitaiko atvejų, kai oponentai išvadinami naciais.

Taip atsirado vadinamasis Godwino dėsnis: kuo ilgiau tęsiasi diskusija internete, tuo didesnė tikimybė, kad anksčiau ar vėliau kas nors ką nors išvadins Hitleriu. Vėliau šis dėsnis tapo „interneto taisykle“.

Tačiau Mike’as Godwinas šią frazę nukalė siekdamas parodyti, kaip absurdiškai skamba tokie palyginimai.

„Norėjau parodyti, kad didžioji dalis diskusijų dalyvių, palyginusių oponentus su naciais, nedarė to apgalvotai ar absoliučiai savarankiškai. Tiesą sakant, jie elgėsi visiškai nesąmoningai ir nuspėjamai, kaip kad galime nuspėti tai, jog nuo kalno stumtelėtas rąstas nuriedės žemyn“, – rašė jis „Washington Post“ nuomonių skiltyje.

Prastas argumentas

Internetas ir liks internetas. Tačiau nauja aukščiausiu lygiu vykstančio plūdimosi banga rodo, kad nepagrįstų palyginimų su Hitleriu daugėja ne tik virtualiame, bet ir realiame pasaulyje.

Kai Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas Vokietiją apkaltino taikant nacių praktiką, šie jo žodžiai pateko į pirmuosius pasaulio dienraščių puslapius.

Pasak BBC, vokiečiams tai primena grįžimą į praeitį. Vokietijoje nuo seno galioja įstatymai, pagal kuriuos griežtai baudžiama už Holokausto neigimą ar nacių veiklos šlovinimą.

Vėlgi, Hitlerio valdymas vokiečių sąmonėje paliko įdagą, kuris tautą verčią kentėti iki šiol, – yra daugybė pavyzdžių, kaip jautriai šalyje reaguojama į pasisakymus, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai susiję su fašistine Vokietija.

„Manau, kad didžiosios dalies vokiečių toks palyginimas pernelyg nenustebino, – sako Christophas Mickas, Varviko universiteto istorikas profesorius. – Vokiečiai pratę tai girdėti, tačiau jiems keista, kad Vokietija, dabar būdama demokratiškiausia ir liberaliausia valstybė per visą savo gyvavimo istoriją, yra lyginama su Trečiuoju Reichu. Panašūs palyginimai daugiau pasako apie jų autorius, negu apie šiandieninę Vokietiją ir jos politikus.“

Jeigu toks palyginimas su naciais menkina Holokaustą ir visuotinai pripažįstamas logine klaida, laikomas pajuokos objektu internete, o vokiečiai jį ignoruoja, turėtų būti kažkokia įtikinama priežastis, dėl kurios jis taip ilgai ir plačiai vartojamas, svarsto BBC.

Nepasiektas taikinys

Naujienų agentūra cituoja Amandą Moorghen, švietėjiškos labdaros organizacijos „English Speaking Union“ tyrimų ir išteklių vyriausiąją specialistę:

„Svaidymasis kaltinimais fašizmu siekiant įžeisti nepadeda patraukti auditorijos savo pusėn. Taip elgdamiesi tik įaudriname debatus ir priverčiame skirtingos, bet pakankamai nuosaikios nuomonės diskusijų dalyvius susiskaldyti į „geriečių“ ir „blogiečių“ stovyklas. Dažniausiai žmonės išvadina kitus naciais siekdami patraukti auditorijos dėmesį.Tačiau jie labai klysta, nes tokiu atveju visas dėmesys tenka ne diskusijų temos esmei, bet pačiam pavartotam žodžiui.“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau