LNOBT: dėl stabdomo projekto nukentės ne p. Kėvišas, o teatras

Publikuota: 2017-03-14
Kultūros ministrė Liana Ruokytė Jonsson. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Kultūros ministrė Liana Ruokytė Jonsson. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kultūros ministerijai pranešus apie suspenduojamą finansavimą Gintauto Kėvišo vadovaujamo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) investiciniam projektui, LNOBT administracija teigia, kad dėl to nukentės ne G. Kėvišas, o visų pirma teatras ir teatralų bendruomenė.

Kultūros ministerijos pranešimu, ministrė Liana Ruokytė, gavusi informacijos apie netinkamą lėšų panaudojimą iš generalinės prokuratūros, oficialiai paprašė Finansų ministerijos neįtraukti LNOBT investicinio projekto scenai rekonstruoti į Valstybės investuojamų projektų sąrašą 2017 metais. Tai reiškia, kad anksčiau planuotas tęstinis finansavimas ilgamečiam LNOBT investiciniam projektui yra suspenduojamas.

LNOBT investicinis projektas plėtojamas nuo 2006 m. Jo bendra sąmata, siekianti 22 mln. Eur, buvo patvirtinta 2008 m.

Iki 2017 m. šiam projektui buvo panaudota apie 15 mln. EUR.

Nukentės teatras, ne p. Kėvišas

VŽ žiniomis, p. Kėvišas šiuo metu atostogauja užsienyje ir daryti pareiškimų šią savaitę neplanuoja. LNOBT generalinio direktoriaus pavaduotojas Naglis Stancikas, pavaduojantis atostogaujantį p. Kėvišą, sako, jog toks ministerijos sprendimas verčia teatrą nutraukti pagaliau besibaigiančias ilgai trukusių viešųjų pirkimų procedūras.

„Šiomis dienomis ketinome pasirašyti scenos technologinio įgarsinimo sistemos įrengimo sutartį. Tai reikštų, jog netrukus tokią įrangą, būtiną atskiriems pastatymams, teatre būtume turėję ir nereikėtų eikvoti lėšų ją nuomojant kiekvienam spektakliui. Neseniai pradėta rodyti opera vaikams „Penki Merės stebuklai“ irgi yra vienas iš tų pastatymų, kuriam būtinas technologinis scenos įgarsinimas“, – sako p. Stancikas.

Anot jo, dėl ministerijos sprendimo nutraukti paskirtą finansavimą teks stabdyti ir darbus, atliekamus pagal anksčiau pasirašytas sutartis. Tikėtina, kad nesulaukę sąskaitų apmokėjimo rangovai bandys prisiteisti jiems priklausančias lėšas teismuose.

Pasak LNOBT pranešimo, visi kiti anksčiau suplanuoti būtini scenos rekonstrukcijos darbai turės būti atidedami neapibrėžtai ateičiai. „Vienas iš tokių – scenos priešgaisrinių uždangų pakeitimas. Priekinė priešgaisrinė uždanga pakeista dar 2015 m., tačiau iki šiol naudojamos dvi galinės uždangos, kurių izoliacinė medžiaga – asbesto užpildas. To paties asbesto, kuris pripažintas itin kenksminga, plaučių vėžį žmogui galinčia sukelti medžiaga. Belieka tik apgailestauti, kad stabdydama investicijas Kultūros ministerija linkusi toliau rizikuoti teatro artistų ir techninių darbuotojų sveikata“, – vardija N.Stancikas.

Kiti savo eilės laukiantys investiciniame projekte numatyti darbai - tai scenos technologinio apšvietimo sistemos, scenos pakėlimo mechanizmų bei scenos gaisro gesinimo įrangos, scenos dūmų šalinimo sistemos, scenos bokšto galerijų, orkestro ložės rekonstravimas, pagrindinės scenos uždangos bei jos mechanizmų pakeitimas ir kitos technologinės užduotys.

Tyrimas atnaujintas

Kultūros ministerija praėjusią savaitę kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama informuoti, ar vykdomi kokie nors tyrimai dėl galimų pažeidimų LNOBT ir/arba jos vadovo veikloje. Paaiškėjus, kad tyrimas dėl LNOBT scenos rekonstrukcijos vykdymo faktinių aplinkybių bei su tuo susijusių galimų nusikalstamų veikų yra atnaujintas, gavus papildomų dokumentų iš Vokietijos pagal teisinės pagalbos prašymą.

„Priimdama sprendimą rėmiausi principu, kad valstybės biudžeto lėšos negali būti naudojamos galimai neskaidriai vykdomiems projektams. Šiuo konkrečiu atveju situaciją sunkina tai, kad įstaigos vadovui jau yra taikyta drausminė nuobauda. Iš nacionalinių kultūros įstaigų vadovų tikiuosi, kad jie laikysis aukščiausių etikos reikalavimų. Ministerijos tyrimas parodė, kad ponas Kėvišas šių etikos reikalavimų nesilaiko. Dar kartą konstatuoju, kad jis yra praradęs mano pasitikėjimą ir turi trauktis iš pareigų. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras neturi tapti savo vadovo įkaitu“, – sprendimą suspenduoti LNOBT investicinį projektą komentuoja kultūros ministrė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau