„Amber Trip“ skelbia gintaro žaliavos krizės pabaigą

Publikuota: 2017-03-10

Savaitgalį, kovo 8–11 d., parodų ir konferencijų centre vyksta specializuota tarptautinė juvelyrikos paroda „Amber Trip“, svarbiausias kasmetinis įvykis su juvelyrika susijusiai bendruomenei. Ne mažiau svarbi žinia yra ta, jog šiuo metu gintaro žaliavos kaina rinkoje stabilizuojasi.

Šiemet joje dalyvauja 120 verslo atstovų iš 50 šalių ir, pasak parodos rengėjų, „šimtai pirkėjų iš viso pasaulio“. Apie 40% parodos ploto užima juvelyrikos dirbiniai, apie 60% – gintaras. Parodoje vykstančiame juvelyrikos meno konkurse „Nature Morte“ dalyvauja per 50 juvelyrų.

Pasak rengėjų, ši paroda yra gera vieta sandoriams, tarptautiniams susitarimams ir juvelyrikos rinkos analizei. Čia aptariamos naujausios šio verslo tendencijos visame pasaulyje. Parodos tradicija tapo forumai, kuriuose dalyvauja svarbiausi pasaulyje žaliavos tiekėjai iš Rusijos, Ukrainos, Lenkijos.

Vešis iš Ukrainos

Gintaro stingantiems Lietuvos meistrams šių metų paroda pranešė gerą žinią: Ukraina išdavė daugiau licencijų gintaro žaliavos kasybai ir geologiniams tyrimams atlikti bei ieško investuotojų.

„Ukraina oficialiai atidarė gintaro gavybos rinką – jau turime keturias bendroves, kurioms išduoti septyni specialūs leidimai gintaro gavybai ir jo paieškai. Kviečiame ir Lietuvos investuotojus bendradarbiauti ir investuoti į gintaro kasybą“, – parodos rengėjai cituoja Iryną Suprun, Ukrainos valstybinės geologijos ir požeminių tyrimų tarnybos patarėją teisės klausimais.

Giedrius Guntorius, „Amber Trip“ organizatorius, sako, jog Lietuvos pastangos legalizuoti gintaro prekybą Ukrainoje nenuėjo veltui. Anot jo, šių metų rudenį, kaip žada šios šalies valstybinių institucijų atstovai, Lietuvos verslininkai galės gintarą pirkti legaliai.

„Amber Trip“ rengėjų pranešimu, šiuo metu gerai ištirti trys Ukrainos regionai. Skaičiuojama, kad juose glūdi apie 20.000 t gintaro, o daugiausia šios žaliavos iškasama nelegaliai – dėl nelegalios gintaro kasybos Ukrainos biudžetas kasmet negauna 100 mln. USD.

Kaina stabilizuojasi

Skelbiama, jog Ukrainoje dar yra daug neištirtų teritorijų, kuriose gintaro resursai gali siekti iki 1 mln. tonų.

Be to, Ukraina skelbiasi ieškanti investuotojų gintaro kasybai 3.200 ha teritorijoje, kurioje, kaip tikimasi, yra iki 300 t gintaro žaliavos.

Šiuo metu gintaro žaliavos kaina rinkoje stabilizuojasi, gintaro dirbinius iš naujo atranda pirkėjai ne tik iš Azijos šalių.

Anot p. Guntoriaus, krizė dėl gintaro žaliavos pagaliau baigėsi: „Kinijos sukurtas gintaro deficitas taip pat atslūgsta, o gintaro dirbinius perka ne tik Azija, juos iš naujo atranda pirkėjai iš Europos ar JAV“.

Gintaro žaliavos kaina gerokai nukrito dar 2016 m. Manoma, kad ji grįš į 2000 metus, kai kilogramas labai geros frakcijos, aukštos kokybės gintaro kainavo apie 700 eurų. Baltijos aukso burbului pasiekus piką už tą patį kilogramą buvo prašomą 6.000 Eur.

Didžiausius gintaro žaliavos klodus pasaulyje turintis Kaliningrado gintaro kombinatas už pačios populiariausios frakcijos gintaro (50–100 gramų gabalėlių) kilogramą dabar prašo apie 2.000 eurų.

Pasak p. Guntoriaus, Kaliningrado gintaro kombinatas iki šiol neatnaujino 2015 m. rudenį sustabdyto gintaro žaliavos eksporto, nors 2016-ųjų pabaigoje sudarė pirmąją eksporto sutartį.

„Lietuvos gintaro verslo atstovai gintaro žaliavą perka per tarpininkus ar ieško kitų žaliavos tiekėjų“, – sako „Amber Trip“ vadovas.

Gintaro kelias

Iki devintojo dešimtmečio pabaigos gintaras kaip žaliava nebuvo vertinamas, lygintas vos ne su statybine medžiaga.

Subyrėjus Sovietų Sąjungai, į pasaulį jo pradėta eksportuoti iš Kaliningrado srities ir ilgainiui jo kainą pakėlė kinai.Lenkai mėgsta pasipuikuoti, kad gintaras – jų, mes – kad jis mūsų. Savinasi jį ir danai, ir kitos tautos, net marokiečiai ar egiptiečiai. Lietuvoje gintaro beveik nėra, 90% pasaulio gintaro iškasama Kaliningrado srityje, prie Jantarno miestelio esančiame atvirame gintaro karjere, jis priklauso įmonei „Kaliningradskij jantarnyj kombinat“.

Kasmet čia iškasama apie 300–350 t pusbrangio akmens.Apie gintaro gavybą šiose vietovėse pirmą kartą užsimenama 1258 m. Rauschenbergo kronikose. 1872 m. Klaipėdos pirkliai Morisas Beckeris ir Wilhelmas Stantienas, pramoniniu būdu jau kasę gintarą Juodkrantėje, Palmnicke įkūrė gintaro gavybos bendrovę „Stantien & Becker“ ir pradėjo pramoninę gintaro gavybą – kasmet po 50 t. Pasakojama, kad ir jūra gintaro čia išmesdavusi neįtikėtinai daug: vieną 1862-ųjų naktį per audrą į krantą buvo išmesta tiek gintaro, kad miestelio gyventojai jį rinko du mėnesius ir vežė vežimais – į manufaktūrą.

Geologai tvirtina, kad gintaro klodai šiose vietose tokie dideli, kad jo užteks šimtui metų ir ilgiau.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau