Pakalbėkim apie meną: prisiminimai iš teatro

Publikuota: 2017-01-29
Leonas Katinas (1907–1984). „Prisiminimai iš teatro“, 1978 m. „Lewben Art Foundation“ kolekcija
Leonas Katinas (1907–1984). „Prisiminimai iš teatro“, 1978 m. „Lewben Art Foundation“ kolekcija
Autorius  

„Lewben Art Foundation“ (LAF) kolekcijos rubrikoje šįkart – tapytojo Leono Katino darbas „Prisiminimai iš teatro“.

L. Katinas Antrojo pasaulinio karo metais gyveno Šiauliuose ir vaidino miesto teatre. Viena L. Katino biografų Simona Makselienė rašo, kad dailininkas su sūnumi Linu, kuris užaugęs visgi pasirinko ne aktoriaus, bet dailininko kelią, mėgo eiti į teatrą, o po spektaklio užsukdavo į aktorių kambarėlius pasisveikinti, pakalbėti apie spektaklį, sužinoti teatro naujienų („Leonas Katinas. Tapyba medžių paunksmėje“, sudaryt. S. Makselienė, Meno rinkos agentūra, 2015 m.).

Meilė visam gyvenimui

Paveiktas praeities nostalgijos ir teatro magijos, XX a. 8-ajame dešimtmetyje L. Katinas sukūrė tapybos ciklą „Iš teatrinių prisiminimų“, kuriame varijavo juokdario, marionetės, kaukės motyvus. LAF rinkinyje saugomas paveikslas „Prisiminimai iš teatro“ kaip tik ir priklauso šiam ciklui.

Nuo sekimo natūra prie sąlygiškesnių vaizdų L. Katinas pasuko dar 7-ąjį dešimtmetį, o 8-ąjį pradėjo aktyviai domėtis abstrakcija ir figūrines kompozicijas paversdavo sugeometrintų pavidalų dėlionėmis, kuriose svarbų vaidmenį skyrė spalvai. Šį posūkį perteikia ir „Prisiminimai iš teatro“.

Visi teatro ciklo kūriniai kalba apie L. Katino fatalistinį požiūrį į žmogaus gyvenimą ir likimą. Paveikslų veikėjai nutapyti kaip lėlių teatro arba italų commedia dell’arte personažai – pjero ir arlekinai su aiškiai nustatytais vaidmenimis, nuo kurių pabėgti neįmanoma. Greičiausiai dailininkui darė įspūdį tuo metu populiaraus ir tarp meno žmonių autoritetingo režisieriaus Juozo Miltinio samprotavimai apie lemties akivaizdoje bejėgį žmogų.

Apskritai L. Katino tapybą smarkiai veikė jo aplinkoje cirkuliavusios idėjos ir mados. Pavyzdžiui, tapybos manierą galėjo paveikti sūnaus Lino susidomėjimas popartu. Šiai vėlyvojo modernizmo stilistinei krypčiai tipiški itin ryškių, kontrastingų spalvų siluetai, plokščiais planais skaidoma erdvė, pomėgis geometrinti. Neapsieita ir be Vinco Kisarausko, kuris buvo ne tik dailininkų autoritetas, įtakos – jis žavėjosi teatru, bendravo su J. Miltiniu, tad turėjo imponuoti L. Katinui ir savo samprotavimais apie meną, ir kūryba.

Leonas Katinas

Gimė 1907 m. Ampolyje (Utenos r.). 1933–1935 m. mokėsi Kauno meno mokykloje. 1941–1945 m. vaidino Šiaulių dramos teatre.

1948 m. baigė Vilniaus dailės institutą (dabar – VDA) ir iki 1973 m. dėstė jame (docentas – 1969 m.).

Nuo 1932 m. dalyvavo parodose; individualios surengtos Vilniuje (1983, 1995, 1997, 2005 m.). 7-ojo dešimtmečio kūriniai laisvesnio piešinio, apibendrintų formų. 8–9-ojo dešimtmečio kūriniai maksimaliai abstrahuoti, būdingos lokalios spalvų dėmės, keliasluoksnė faktūra, ekspresyvūs potėpiai, dekoratyvumas.

Dailininko sūnus Linas Leonas Katinas – taip pat tapytojas.

Leonas Katinas mirė 1984 m.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau