Karbauskis: tautinių kostiumų fondui sugebėsiu paaukoti 10%

Publikuota: 2016-12-15
„Aš iš karto pasakiau, kad negali būti nė kalbos apie valstybės biudžeto variantą“, – apie tautinio kostiumo projektą sako jo sumanytojas Ramūnas Karbauskis, Seimo kultūros komiteto pirmininkas.  Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Aš iš karto pasakiau, kad negali būti nė kalbos apie valstybės biudžeto variantą“, – apie tautinio kostiumo projektą sako jo sumanytojas Ramūnas Karbauskis, Seimo kultūros komiteto pirmininkas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Viena karščiausių šios dienos žiniasklaidos naujienų, tarsi nebūtų svarbesnių valstybei klausimų, arba tarsi ja būtų siekiama nukreipti dėmesį nuo kur kas svarbesnių, – valstiečių-žaliųjų lyderio Ramūno Karbauskio ir mados kūrėjo dizainerio Juozo Statkevičiaus susitarimas.

Jiedu sukirto rankomis dėl eskizų tautiniams drabužiams, kuriuos Valstybės atkūrimo šimtmečio proga ketinama padovanoti visiems Lietuvos vaikams iki septynerių, sukūrimo.

Skaičiuojama, jog „dovana“, kurią sudarys 150.000 vaikiškų kostiumų, kainuos apie 3 mln. Eur. Vienas kostiumas, gaminant masiniu tiražu, turėtų kainuoti apie 20 Eur.

Pasak p. Karbauskio, pokalbyje su dizaineriu tiksli suma nebuvo nustatyta.

„Tiesiog mes kalbėjomės ir pabandėme sau apibrėžti, kokia tai galėtų būti suma. Jei bus didesnė, bus didesnė. Taip, preliminariai vertinant, ji milžiniška“, – paaiškino p. Karbauskis. VŽ jis atsakė į kelis klausimus.

Esate sakęs, jog lėšų kostiumų projektui galima tikėtis iš verslo. Ar turite kokių nors garantijų dėl tokios paramos?

Pirma, turi atsirasti fondas, kuris galėtų tas lėšas rinkti. Jam turi vadovauti žmonės, kuriais absoliučiai visi galėtų pasitikėti.

Pasakėte: „turi atsirasti“. O jeigu neatsiras?

Jis atsiras, bet kokiu atveju, nes jaučiu palaikymą iš visuomenės, ypatingai kultūros žmonių. Jis tikrai atsiras, ir tikrai bus suformuota taryba, kurioje būtų visuomenėje labai labai gerbiami žmonės. Kultūros žmonės, jokiu būdu ne politikai. Jie turi valdyti finansų skirstymą, kad niekam nekiltų jokių abejonių.

Kalbant apie lėšas, aš manau, kad kokia 10% iš prognozuojamos sumos sugebėsiu pats su verslo pagalba paaukoti tam fondui, ir tikiuosi, kad šiai idėjai bus pritarta noriai. Nes valstybės 100-metis mums yra didžiulė šventė, ir pati kostiumo dovanojimų idėja, kaip sakė Juozas Statkevičius, yra ir iššūkis, ir labai graži dovana.

Mes su pavydu žiūrime į pasiruošimą 100-mečiui Estijoje ir Latvijoje. Aišku, šiandien mes to negalime, bet tikėkimės, kad kitų metų biudžete turėsime svarią eilutę ir koncepciją, ko mes siekiame su savo Valstybės 100-mečio programa. Dabartinė, mano galva, yra beviltiška ir nevykusi: kai įtraukiami objektai, kaip stadionas ir kiti, kurie niekaip su tuo nesusiję, ir iš to bandoma iškalkuliuoti kažkokią tai sumą, tai nėra teisinga.

Aš manau, kad visų Lietuvos gyventojų įtraukimas į 100-mečio minėjimą per bendra veiklą yra labai reikšmingas. Estai, pvz., pirks muzikos instrumentus mokykloms. Latviai rekomenduos savo tautiečiams siūtis ar pirkti tautinius kostiumus, bet tokios akcijos, kokią aš siūlau, jie neturi.

Jie neturi tiek pinigų. Bet ir mes neturime tiek pinigų.

Taip, ir dėl to aš iš karto pasakiau, kad negali būti nė kalbos apie valstybės biudžeto variantą. Kita vertus, aš galiu išplėtoti mintį: tai, ką daro latviai, mes galime išplėtoti su tautinių drabužių projektu – gamintojas, kuris gamins vaikiškus kostiumus masiškai, pagal to paties autoriaus eskizus galės siūti tautinius kostiumus bet kokio amžiaus, bet kokio dydžio žmogui. Tokiu būdu, mes įgyvendintume ir tą idėją, kurią bando įgyvendinti latviai, bet daug plačiau.

O kodėl Juozas Statkevičius? Jaučiate jam simpatiją?

Taip, jaučiu simpatiją, po to, kai pamačiau jo kolekcijos pristatymo nuotraukas ir filmuotą mediagą.

Kita vertus, aš nesuklydau, pasakydamas jo pavardę, nes vakar susitikime supratau, jog tai „žmogus temoje“, daug nagrinėjęs ir gilinęsis į tautinį kostiumą, jis gali valandomis šnekėti apie aukštaičių, žemaičių, dzūkų kostiumų skirtumus. Jis taip giliai taip žino, kad aš buvau nustebintas ir pradžiugintas, – aš negalėčiau nė iš tolo lygintis su juo žinojimu. Ir, svarbiausia, šita tema jam yra labai maloni.

Kaip suprantu, į kūrybos procesą nežadate kištis?

Ne, mes turime žmonių, dizainerę, kuri koordinuos šitą klausimą, tai tikrai galima teigti, kad Karbauskis su savo agronominėmis žiniomis tame procese nedalyvaus iki to momento, kol atsiras kažkas tokio, ką galima pristatyti būriui žmonių, tada ir aš galėsiu pasakyti savo nuomonę.

Ar buvo šnekama dėl dizainerio honoraro? Aišku, sakysite, kad ne.

Ne. Galiu užtikrintai pasakyti, kad aš nemeluoju gyvenime. Ir tikrai labai gerbiu šitą žmogų už jo politinę poziciją. Iš viso šitas klausimas nekilo, mes jo niekaip neaptarinėjome. Matyt, jisai tą darbą, kaip ir aš, kaip ir visi kiti, padovanos Lietuvai. Jis džiaugiasi idėja, o aš džiaugiuosi tuo, kad jis džiaugiasi ir nori prisidėti prie jos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau