Mentorystė – ir įmonės įvaizdžiui gerinti

Publikuota: 2016-03-08
Karin Jordas,  „Mentor International“ ir „Mentor Sweden“ generalinė sekretorė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Karin Jordas, „Mentor International“ ir „Mentor Sweden“ generalinė sekretorė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Autorius  

Vadybos teorija moko, kad vien pelningai veikianti įmonė šiais laikais nėra pakankama sąlyga, kad jos siūlomi produktai ar paslaugos būtų patrauklūs vartotojams. Šie geidžia inovatyvių idėjų, socialinio atsakingumo, savo ruožtu, įmones tai verčia ieškoti būdų įvaizdžiui gerinti. Vienas tokių – mentorystės veikla, leidžianti paneigti stereotipus apie grobuonišką verslo prigimtį.

Pasak Karin Jordas, Vilniuje viešėjusios „Mentor International“ ir „Mentor Sweden“ generalinės sekretorės, pelno nesiekiančios mentorystės organizacijos siekia parodyti, kad net kasdieninėje darbo aplinkoje galima diegti socialiai atsakingą veiklą, o ši, savo ruožtu, yra naudinga ne tik visuomenei. Į gerą ji keičia įmonės įvaizdį (tai galioja ir bankams), sykiu gerina vadovų ir darbuotojų santykius.

Pasak Jurgitos Ribinskaitės-Glatzer, asociacijos „Mentor Lietuva“ generalinės sekretorės, tokia praktika bene dešimtmetį taikoma Lietuvoje, į tinklą jungia nemažai stambių bendrovių.

Mentorystės ABC

Mentorystė, bendrąja prasme, yra savanoriška socialinė veikla, kurios tikslas – iš šalies suteikti jaunam žmogui daugiau pasitikėjimo savimi, padėti atrasti stipriąsias savo puses ir įgauti atsparumo išorės poveikiui. Ponios Jordas vadovaujama organizacija „Mentor International“, kurią 1994 m. įsteigė Švedijos karalienė Silvia ir kuri jungia Lietuvos, Latvijos, Vokietijos, Danijos, Švedijos, Didžiosios Britanijos, JAV ir 22 Arabų šalių organizacijas, turi konkrečų uždavinių.

Vienas jų – apsaugoti vaikus nuo galimo įsitraukimo į narkotikus, alkoholį, kitas – skatinti įmones suvokti, kaip svarbu prisiimti socialinės atsakomybės.

Anot p. Ribinskaitės-Glatzer, šios organizacijos dirba su 11–17 metų paaugliais. Jų mentoriais gali tapti motyvuoti, savo patirtimi pasirengę dalintis žmonės. Jų atranka vyksta rudenį ir pavasarį – rengiami interviu; jei kandidatas patvirtinamas – jam, atsižvelgus į charakterio savybes, pomėgius, talentus, parenkamas vaikas.

Su paaugliu mentorius praleidžia metus. Tikrai ne kiekvieną dieną, tačiau porą kartų per mėnesį nusivesti globojamą vaiką į kiną, parodą ar teatrą yra pageidautina. Jaunuoliai mentorystės programoje dalyvauja taip pat savanoriškai.

Įmonei – dviguba nauda

Kaip visgi susijusi tokia, iš pažiūros, labai asmeniška savanorystės praktika su verslo įmonės veikla? Anot p. Jordas, visų pirma, mentorystė naudinga tiek įmonės vadovams, tiek darbuotojams.

Bendrovei pasirašius sutartį su organizacija, įmonės darbuotojams rengiami mentorystės mokymai. Jie nekainuoja. Tapus mentoriumi, kelis kartus per mėnesį tenka susitikti su „savo vaiku“. Tai galima daryti ir darbo valandomis.

Pasak p. Ribinskaitės-Glatzer, sąmoningas vadovų pasirinkimas skatinti šią veiklą akivaizdžiai didina darbuotojų lojalumą ir pagarbą darbdaviui. Be to, jaunus žmones tapti mentoriais vilioja ir galimybės praplėsti savo kontaktų sąrašą.

Nors mentorystė, kaip minėta, nieko nekainuoja, visgi iš įmonių tikimasi finansinės paramos. Suma, teigia p. Ribinskaitė-Glatzer, yra derybų objektas.

Daugiau paramos skiriančios bendrovės darbuotojams gali pasiūlyti tėvystės programas. Pasak p. Jordas, turinčios 30 m. darbo su jaunais žmonėmis patirtį, dirbusios mokyklos direktore ir 8 m. vadovaujančios „Mentor International“ ir „Mentor Sweden“ organizacijoms, šeimą ne visada gali atskirti nuo darbo, todėl, anot jos, jei būsi geresnis tėvas – būsi ir geresnis vadovas ar darbuotojas.

Lietuviai aktyvūs

Regis, savanorystė nėra populiari veikla Lietuvoje, tačiau įmonės noriai jungiasi prie mentorystės programų. Pirmieji iniciatyvą skatinti mentorystę mūsų šalyje parodė AB „SEB Bankas“ (Švedijoje jie – vieni didžiausių rėmėjų), asociacijos veikloje dalyvauja UAB „Alma littera“, „Vičiūnai group“, advokatų kontora „Valiūnas ir partneriai Ellex“, UAB „OVC Consulting“, UAB „G4S Lietuva”, UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics”, Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

Ponios Jordas įsitikinimu, socialiai atsakinga įmonių veikla gali padėti iš pamatų pakeisti visuomenę.

„Žmonės labai netolerantiški, jiems sunku suprasti, kaip kitas gali gyventi, gaudamas tris kartus mažesnį atlyginimą“, – sako p. Jordas. Anot jos, mentorystės veikla, kai žmonės akis į akį susiduria su kitokia aplinka, mažina tuos socialinius barjerus sumažina.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau