Vilniaus aukcionas keliasi į knygų mugę

Publikuota: 2016-02-14
40-asis Vilniaus aukcionas skirtas antikvarinėms knygoms, leidiniams, spaudai, istorinei grafikai, žemėlapiams, plakatams ir susijusiems objektams. Nuotraukoje – senovinės knygos bibliofilo ir bukinisto Vidmanto Staniulio knygyne antikvariate. Violetos Bubelytės nuotr.
40-asis Vilniaus aukcionas skirtas antikvarinėms knygoms, leidiniams, spaudai, istorinei grafikai, žemėlapiams, plakatams ir susijusiems objektams. Nuotraukoje – senovinės knygos bibliofilo ir bukinisto Vidmanto Staniulio knygyne antikvariate. Violetos Bubelytės nuotr.

40-asis Vilniaus aukcionas rengiamas ne kur kitur, o Vilniaus knygų mugėje, vasario 25–28 d. vyksiančioje „Litexpo“ parodų ir konferencijų centre. Pasirinkta vieta glaudžiai siejasi su lotais – aukcionas skirtas antikvarinėms knygoms, leidiniams, spaudai, istorinei grafikai, žemėlapiams, plakatams ir susijusiems objektams.

Pristatomų kūrinių ekspoziciją galės apžiūrėti knygų mugės lankytojai, o vasario 27 d. ekskursiją po ekspoziciją ves prof. Domas Kaunas. Žymus knygotyrininkas ir bibliofilas, kolekcininkas kita proga VŽ „Savaitgaliui“ yra pasakojęs, kad vertingų senų knygų Lietuvoje išliko nedaug – dėl spaudos draudimo laikotarpio, karų, ypač – dėl sovietinės okupacijos: „Savo akimis esu matęs, kaip žmones areštuodavo už religines, politines, patriotines knygas. Turėti jų namuose buvo pavojinga, taigi žmonės jas naikino, kad neprisišauktų bėdos.“ Anot jo, visos senosios Lietuvoje išleistos knygos yra religinės – tai maldaknygės, giesmynai, šventųjų gyvenimų aprašymai. Intelektualioji literatūra buvo skirta aukštesnio luomo žmonėms, taigi filosofinių, grožinių knygų leista nedaug.

Lituanistinis, bet daugiakalbis

Pasak dr. Simonos Makse­lienės, Vilniaus aukciono vadovės, šis aukcionas yra lituanistinis, bet tai, kokią reikšmingą vietą jame užima lenkiškos, vokiškos, žydiškos, rusiškos, gudiškos knygos, išties stebina.

„Taip mes plečiame sąvokų „lituanistika“, „lituanistinis“ ribas ir tarsi grįžtame į daugiakultūrį, daugiakalbį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės būvį. Manau, nesuklysiu spėdama, kad šio aukciono rinkinys pasirodys įdomus tiems žmonėms, kurie jaučiasi LDK palikuonimis,“ – sako ji.

Aukcione pristatomos knygos nuo 1561 m. iki šiuolaikinių, rinkinį sudaro 726 lotai, jų kainos prasideda nuo 5 Eur.

Už Sirvydą – 8.000

Brangiausias aukciono lotas – Konstantino Sirvydo „Trijų kalbų žodynas“ (1713 m., 8.000 Eur). Pristatoma lituanistinė kartografija ir istorinė grafika, fotografijos, afišos, plakatai, dokumentai, periodika, kalendoriai. Knygos suskirstytos ne tik pagal laikotarpius, bet ir pagal temas: Vilnius ir Vilniana, teatro ir muzikos istorija, technika ir militaria, medicina, kelionės, vaikiškos knygos, meniniai leidiniai, parodų katalogai ir pan.

Atskiros aukciono rubrikos išsamiau pristato dvi asmenybes – vieną svarbiausių XIX a. vidurio Lietuvos religinio, kultūrinio ir politinio gyvenimo figūrų, Žemaičių vyskupą Motiejų Valančių (1801–1875) ir istoriką, rašytoją Juozapą Ignotą Kraševskį (1812–1887).

Aukciono rengėjai tikisi, jog dėmesio sulauks ir Jurgio Mačiūno (1931–1978) „Fluxus knyga“, padaryta iš medžio, o žalvariniai vyriai sutvirtinti medvarščiais (parduodama 138 knyga iš 250 egzempliorių), ir Jono Meko eiliuoti prisiminimai „Reminiscencijos“, 1972 m. išleisti Niujorke.

Abejojantiesiems, kad knygos originalo vietoje gali įsigyti padirbinį, prof. Kaunas sako, jog padirbinėti senas knygas neapsimoka ir net nelogiška: „Ant celiuliozės popieriaus iškart pastebėsi, kad tai – ne originalas, todėl padirbėjams liktų vienas būdas – pirkti tą patį popierių iš olandų už 100.000 Lt.“ Jis pats senas knygas perka antikvariatuose, kartais jų randa sendaikčių turguje. Kolekcininkai keičiasi knygomis tarpusavyje, ypač – prisirinkę tos pačios knygos dubletų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau