Į gimtinę kurti verslo vien žalesnė žolė ir sentimentai nesugrąžins

Publikuota: 2017-09-25

Diskusijose apie regionų gaivinimą neretai pasiūloma būsto lengvatų jaunoms šeimoms – neva pigesnis būstas privilios į rajoną tuos, kurie neįperka buto didmiestyje. Pasitaiko, kad gimtąsias vietas – rajono centrą ar labiau nuo jo nutolusias gyvenvietes – be jokio paskatinimo, sugrįžta tie, kurie nori ramesnio ar patogesnio gyvenimo ir nuosavo verslo.

„Mano verslo“ aprašytų istorijų herojai buvo ir universitetų absolventai, sugrįžę į savo miestą, ir iš svetur parvykę emigrantai, ir nuo didmiesčių pavargę specialistai. Skirtingas istorijas jungia tai, kad visi nutarė imtis verslo. Jei grįždami tokių minčių ir neturėjo, verslo idėja užgimė ten, kur ramesnis gyvenimas, patogesnis susisiekimas ir net „visi visus pažįsta“ gali tapti pranašumu.

Julija Liaudanskaitė po dešimtmečio mokytojavimo Kaune su šeima grįžo į gimtuosius Kėdainius – ten, kur ramiau ir patogiau, o gimtinėje pradėjusi gaminti muilą netrukus įkūrė jo krautuvėlę, kuri po metų pasistiebė iki parduotuvės–kavinės. Birštoniškis Karolis Rutkauskas po istorijos ir turizmo studijų įsidarbino Birštono Turizmo informacijos centre, netruko įžvelgti, ko reikia atsigaunančiam kurortui ir ėmė organizuoti dviračių turus, kuriuos praturtino vietiniais valgiais, vėliau – dar ir nuosavu greitojo maisto furgonu.

Vis dėlto karališkuoju kurortu prisistatantis Birštonas ar Kėdainiai, kurie pagal vidutinį atlyginimą 2016 metais buvo 6-ti Lietuvoje, nėra tipinė Lietuvos savivaldybė – ne į vieną kurį kitą rajoną grįžti apsispręsti būtų gerokai sudėtingiau.

Dr. Matthew Wagneris, JAV Nacionalinio miestų ekonominio gaivinimo centro Ekonominio atkūrimo programų viceprezidentas, yra pasakojęs ir apie JAV gają tendenciją, kai kraustomasi gyventi ten, kur patrauklu, nedideliame mieste investuojama į gamybą, sutaupoma patalpų nuomai. Jis pabrėžė, kad vietos pasirinkimą lemia paslaugų kokybė. Technologijos taip pat skatina pirma rinktis, kur gyventi, tada – kur dirbti. Vis dėlto bet kuriuo atveju reikalingos geros ugdymo įstaigos, kitos paslaugos, rekreaciniai objektai. Jo teigimu, nebūtina turėti operos rūmus, tačiau koncertų salė, kaip ir vieta sportuoti, yra reikalingos, nes žmonės renkasi dirbti ir gyventi ten, kur tokių vietų yra.

„Visos bendruomenės, kuriose lankiausi Lietuvoje – Visagino, Palangos, Plungės, Kelmės – turi potencialo pritraukti ir išlaikyti gyventojus dėl gyvenimo kokybės veiksnio, kuris tampa vis svarbesnis. Ten puiki pėsčiųjų ir dviračių takų infrastruktūra, realios investicijos į sporto programą ar kultūrinį paveldą. Bet jei nori varžytis dėl darbuotojų, bendruomenės dar turi padirbėti, kad rajonai taptų įdomesni gyventi, nes turistai ir gyventojai nebūtinai nori tos pačios veiklos. Kai kurie dalykai reikalingi tik kartą ar du per metus, o nuolatiniam gyvenimui svarbi kasdienė veikla, nauji draugai, – yra sakęs p. Wagneris. – Amerikiečiai anksčiau nebuvo linkę nutolti nuo gimtųjų vietų, tačiau dabar tai pasikeitė ir bendruomenės turėjo išmokti priimti naujakurius. Lietuviai yra labai svetingi, bet akivaizdu, kad galima labiau norėti naujų gyventojų ir įtraukti juos į bendruomenės gyvenimą.“

Taigi gimta žemė, žalesnė žolė ir kiti sentimentai sugrįžti neprivilios, jei toje vietoje nebus kokybiškų paslaugų, paprasčiausios infrastruktūros. Kažin, kiek be jų pravers ir būsto įsigijimo lengvatos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau