Valdovų rūmai kviečia į virtualią LDK realybę

Publikuota: 2017-01-11
„Gluk Media“ vizualizacija.
„Gluk Media“ vizualizacija.

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovų rūmų muziejus į Naujuosius metus žengė koja kojon su naujausiomis technologijomis – virtualios realybės akinius užsidėjusius muziejaus lankytojus 3D projekcija nukels šimtmečiais į praeitį ir leis pamatyti, kaip nuo XIII a. iki šių dienų keitėsi Vilniaus pilių teritorija ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija.

Aštuonių minučių trukmės virtualioje 3D projekcijoje atkurtos tikslios gynybinių statinių bei pilių vaizdų rekonstrukcijos susietos su muziejuje eksponuojamais mūrais ir archeologiniais radiniais, o istorinių statinių tūris, formos, aukštis, eksterjeras, medžiagos, spalvos ir kitos detalės virtualiai atkurtos pagal tikslius mokslinius duomenis.

Unikalus turinys

Pasak Jolantos Karpavičienės, Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotojos, šis projektas unikalus tuo, jog jo turinys paremtas konkrečia archeologine ir istorine medžiaga.

„Įprastoje ekspozicijoje žiūrovas mato tam tikras detales iš XIII, XIV ar XVI amžių ir jam reikia nemažai pastangų, kad galėtų įsivaizduoti tuometę aplinką. Užsidėjęs virtualiosios realybės akinius jis tarsi fiziškai patenka į tą vietą, sakykime ant laiptelių, išlikusių iš XIII a., ir aplink mato tuometę „tikrovę“, – VŽ pasakojo p. Karpavičienė.

Anot jos, tokios projekcija – bendra muziejaus ir vaizdo grafikos UAB „Gluk Media“ kūrėjų komandos idėja. Organizacijos susidraugavo prieš trejus metus, kai rengė didžiulės sėkmės sulaukusį projektą „Mes stiprūs, Lietuva“ – tai buvo 2015 ir 2016 m. liepos 6-ąją ant Valdovų rūmų sienos 3D projekcijos pagalba pasakojama Lietuvos valstybės istorija.

„Esame tradicinio pobūdžio muziejus, tačiau matome, kad reikia aktualinti kultūros paveldą ir ieškome būdų tai daryti derinant tradicinius eksponatus ir naujausias technologijas. Taip ir kilo sumanymas kurti ne tik progines projekcijas, bet turėti jas nuolatinėje ekspozicijoje“, – sako p. Karpavičienė.

Pasak Andriaus Juvko, UAB „Gluk Media“ vadovo, šis projektas analogų Lietuvoje kol kas neturi. Kita vertus, įmonė nėra naujokai virtualiojoje realybėje, – vienas iš paskutinių jų darbų – „nemažas projektas“ Saudo Arabijoje, princo Abdulos fondo įsteigtame naujame universitete.

„Kainą vertiname pagal tai, kiek laiko sugaišta prie projekto. Kita vertus, galima sakyti, jog šis projektas mums yra „piarinis“, – Lietuvos rinka dar tik eina virtualiosios realybės link ir tokių dalykų finansavimas yra gana sudėtingas. Taigi, šiuo projektu mes galime parodyti, ką galime“, – sako p. Juvko, paklaustas apie projekto vertę.

Anot jo, virtuali ekskursija po Valdovų rūmų muziejų kitoms institucijoms leis pamatyti, kaip galima parodyti savo turimus lobius.

„Pagrindinė muziejų problema yra ta, jog jie turi labai daug ką papasakoti ir parodyti, tačiau eksponuoja vos apie 10% turimų fondų, visa kita glūdi saugyklose, o keisti ekspozicijas yra gana sudėtinga. Pasaulio muziejai supranta, kad naujausios technologijos, šiuo atveju, labai palengvina gyvenimą, tikiuosi, kad tai supras ir mūsiškiai“, – kalba p. Juvko.

Pasak p. Karpavičienės, leistis į 3D virtualią kelionę laiku gali kiekvienas, įsigijęs bilietą ir apsilankęs Valdovų rūmų muziejuje. Gidas ar išankstinė registracija kol kas nebūtini.

„Tai integruota nuolatinės Rūmų architektūrinės ir istorinės raidos ekspozicijos dalis – sudaryta galimybė lankytojui individualiai pasinaudoti 3D virtualios kelionės laiku paslauga, į modernius terminalus įmetus vos 1 Eur monetą“, – sako p. Karpavičienė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau