VŽ rekomenduoja: knygos

Publikuota: 2016-04-02
 

„Verslo žinių“ lentynoje šįkart – intriguojantis leidinys, pirmąkart išsamiai pristatantis litvakų dailės darbus, saugomus privačiose kolekcijose Lietuvoje. Antroji knyga veda Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės gyvenimo ir kūrybos keliais.

Litvakų dailė privačiose Lietuvos kolekcijose

Sudarė dr. Vilma Gradinskaitė

„Lewben Art Foun­da­tion“ kartu su Lietuvos išeivijos dailės fondu, VšĮ „Šiaurės Jeruzalė“ bei partneriu advokatų kontora „Valiunas Ellex“ išleido knygą „Litvakų dailė privačiose Lietuvos kolekcijose“. Ši knyga – vienintelė Lietuvoje, taip plačiai ir išsamiai apžvelgianti litvakų tapybos, grafikos ir skulptūros darbus, esančius privačiose Lietuvos kolekcijose. Albume aprėpiamas daugiau nei 150 metų laikotarpis – pradedama nuo XIX a. vidurio pirmųjų litvakų dailininkų Marko Antokolskio ir Moišės Maimono, išgarsėjusių dar Rusijos imperijos laikais, ir baigiama šiuolaikiniais autoriais Augustinu Savicku, Adomu Jacovskiu ir Solomonu Teitelbaumu, tęsiančiais litvakų dailės tradicijas.

Knygos sudarytoja dr. Vilma Gradinskaitė skaitytojus supažindina su Litos teritorijoje gimusiais, gyvenusiais ir studijavusiais dailininkais, kurių nemaža dalis mokėsi Vilniaus piešimo mokykloje, koncentruotai aptaria svarbiausius autorių gyvenimo ir kūrybos aspektus, atveriančius žydiškąjį segmentą ir dailininkų tapatybės paieškas. Anot jos, tokį gausų, įvairų ir unikalų Lietuvos kolekcininkų sukauptą litvakų dailės paveldą tyrinėti buvo labai įdomu.

Leidinyje pristatomi 44 litvakų dailininkai ir apie 250 dailės kūrinių. 130 tapybos, akvarelės, pastelės, grafikos ir skulptūros darbų yra iš „Lewben Art Foundation“ ir Lietuvos išeivijos dailės fondo kolekcijų, arti 90 įvairių dailės kūrinių – iš advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ kolekcijos, kiti – iš asmeninių Annos Avidan, Miko Feigelovičiaus, Edmondo Kelmicko, Liubos ir Gevorko Kremerių, Arvydo Maciulevičiaus, Giedros ir Juozo Petraičių, Ramunės ir Antano Zabulių, Jono Žiburkaus kolekcijų. Didžioji dalis albume reprodukuotų dailės kūrinių visuomenei dar nematyti. Albumas dvikalbis – išleistas lietuvių ir anglų kalbomis.

SofijaViktorija Daujotytė

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2016 m.

Knygos autorė prof. V. Daujotytė, kaip jai įprasta, jautriai ir giliai analizuoja Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės gyvenimą ir kūrybą. Jis tyrinėjamas kaip tekstas, ypatingą dėmesį atkreipiant į jos kovą už vyrų ir moterų lygybę, aktyvų dalyvavimą Vilniaus spaudos gyvenime; aptariamas platus jos kūrybinis palikimas.

Bendro gyvenimo su M. K. Čiurlioniu svarba atskleidžiama analizuojant jųdviejų laiškus, apžvelgiamas ir Sofijos santykis su jos šeimos nariais, lietuviškąja literatūros tradicija, kalbos mokytojais. Kymantaitės darbai lyginami su Vydūno, teigiama, kad ji buvusi ne vien sociokritikė, bet ir viena svarbiausių savo laikotarpio švietėjų.

Knygos autorė per Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės gyvenimą, kūrybą, laiškus, etinių ir estetinių pasirinkimų kryžkeles keliauja, jos pačios žodžiais tariant, „sielos tyrimo keliu“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau