Išskydusi prioritetų rikiuotė

Publikuota: 2017-06-16
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Artėjant datai, kada ES valstybės turi pradėti sumaniosios specializacijos prioritetų peržiūrą, Lietuvoje būgštaujama, kad nelabai yra ko peržiūrėti – dalis priemonių tik pradedamos įgyvendinti, o kai kurie prioritetai net nerodo didesnių gyvybės ženklų.

Sumanioji specializacija (SS) – tai valstybės paramos moksliniams tyrimams ir inovacijoms strategija, kurią kurdama Lietuva, kaip ir kitos ES šalys, nustatė savo mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros (MTEP) ir inovacijų prioritetus, atsižvelgdama į turimus ar galimus konkurencinius pranašumus. SS ir jos prioritetų įgyvendinimo programa Vyriausybės nutarimu buvo patvirtinta 2014 m. balandžio 30 d.

Minėtoje programoje nubrėžtos 6 prioritetinės kryptys: energetika ir tvari aplinka; agroinovacijos ir maisto technologijos; nauji gamybos procesai, medžiagos ir technologijos; sveikatos technologijos ir biotechnologijos; transportas, logistika, IT, ryšių technologijos; įtraukta ir kūrybinga visuomenė. Kiekvienoje šių krypčių išskirti tam tikri prioritetai. Pagal SS strategiją 2014–2020 m. vykdomos ES fondų investicijos į MTEP. Siekiant, kad strategija būtų grįsta bendru susitarimu, į procesą buvo įtrauktos visos suinteresuotos šalys – mokslininkai, verslininkai, viešojo sektoriaus atstovai. Planuota, kad 2020 m., įgyvendinus SS strategiją, Lietuvos investicijos į MTEP turėtų išaugti iki 1,9% BVP. 2015 m. pradžioje Lietuvos SS strategiją oficialiai patvirtino Europos Komisija – jos atstovų akimis, mūsų šalis yra pasirengusi kurti žiniomis grįstą ekonomiką, efektyviai pasinaudoti mokslo laimėjimais ir turimas žinias paversti pinigais.

Tokia graži buvo teorinė sumanymo dalis. Ką iš tikrųjų turime programos terminui gerokai įpusėjus? Nuo 2018 m. visos ES valstybės turi pradėti savo SS prioritetų peržiūrą, tačiau Lietuvoje prioritetų įgyvendinimo procesas ne tik neįpusėjo – galima teigti, kad jis gerokai įstrigo starto pozicijose. „Lietuvoje didesnė dalis SS priemonių dėl biurokratinių kliūčių dar nepradėtos įgyvendinti ar gerokai vėluoja“, — aiškina Mantas Vilys, VšĮ Lietuvos inovacijų centro direktorius (VŽ, 2017 06 15). Jis perspėja: jei jau 2018 m. būtų pradėtos vykdyti SS prioritetų korekcijos, tai sukeltų savotišką chaosą. Mat nemažai priemonių dar nėra paskelbta, todėl vertinti, juolab — koreguoti, kaip ir nėra ko.

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras („Mosta“) tikina, kad strategiją, nenutraukiant ir nesuardant visos finansavimo logikos, verta peržiūrėti. Ramojus Reimeris, „Mostos“ atstovas, demonstruoja optimizmą: jis planuoja, kad jau šių metų pabaigoje veiks visos priemonės, o po metų bus matyti, kaip kam sekasi. Pasak jo, pačių rezultatų gal ir nebus, bet bus bent jau matyti kryptis — jau ir dabar sparčiai į priekį juda fotonika, molekulinės technologijos, medžiagotyra, medicininė inžinerija. „Kai kurie prioritetai yra stiprūs ir juda gerai, net ir esant ribotam finansavimui, jie yra aktyvūs, jie susiję su ekonomika, pridėtinės vertės kūrimu, darbo vietomis, tarptautinio finansavimo užsitikrinimu. O kiti labai didelių gyvybės ženklų nerodo“, — VŽ vardijo p. Reimeris.

VŽ nuomone, vargu ar artėjanti peržiūra įkvėps gyvybės merdintiems SS prioritetams. Juolab kad ne vieną entuziastingą polėkį apmalšino biurokratijos ranka: ilgą laiką vėlavo kvietimai teikti paraiškas pagal priemones, o ir nemažai jų buvo prikimšta tokių gudragalviškų reikalavimų, kad įmonės paprasčiausiai į visa tai numojo ranka.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
4 UAB „Visma Lietuva“ 1792,2% Vilniaus
18 UAB „DevBridge LT“ 950,1% Kauno
37 UAB „NFQ Technologies“ 658,9% Kauno
69 UAB „Oviosoft“ 500,1% Vilniaus
126 UAB „Autepra“ 357,8% Vilniaus

10 didžiausių technologijų bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Omnitel, UAB136.67711.775596
Bitė Lietuva, UAB131.46823.290544
Tele2, UAB163.99146.611105
TEO LT, AB198.02837.4631.839
Fima, UAB61.5963.688393
Mediafon, UAB30.12380756
Televizijos ir ryšio sistemos, UAB23.4611.70149
Mobili Baltija, UAB45.29651917
Huawei Technologies (Vilnius), UAB22.02133314
Western Union Processing Lithuania, UAB45.0564.0961.462
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau