Auditas: mokslo slėniai – ploto nuomotojai, ne inovacijų šaukliai

Publikuota: 2017-04-11

Nors į verslo ir mokslo bendradarbiavimo plėtrą per beveik dešimtmetį investuoti šimtai milijonų eurų, ypatingų rezultatų nematyti. O valstybės investicijos į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP) inovacijų proveržio neatnešė.

Tokias išvadas daro Valstybės kontrolė, atlikusi šios srityies auditą.

Pasak Valstybės kontrolės, 2007–2016 m. mokslo ir verslo bendradarbiavimui buvo skirta 628 mln. Eur.

„Tačiau Europos inovacijų švieslentėje Lietuva yra vos 24 vietoje tarp 28 šalių“, – konstatuoja aukščiausiosia audito institucija.

Jos atliktas auditas parodė, jog Lietuvoje investiciniam projektui studijų ir mokslo srityje – slėnių sukūrimui – 2012–2015 m. buvo panaudota beveik 299 mln. Eur, tačiau šis mokslo ir verslo bendradarbiavimo skatinimo įrankis nedavė laukiamų rezultatų.

Taip nutiko todėl, kad infrastruktūra nėra išnaudojama taip, kaip planuota: atviros prieigos centrų užimtumas 2012–2015 m. buvo 44%, rodo auditas.

„Be to, slėniuose įsteigtų mokslo ir technologijų parkų, turėjusių pritraukti ir remti verslo įmones, veikiančias MTEP srityje, pagrindinė veikla (96% pajamų) – patalpų nuoma“, – rašoma Valstybės kontrolės pranešime.

Auditoriai pažymi, jog, nepritraukus verslo ir privačių investicijų ir neišnaudojant pajamas kuriančių slėnių teikiamų galimybių, atnaujintos infrastruktūros išlaikymas guls ant mokesčių mokėtojų pečių.

Valstybės kontrolė primena tokių projektų pradžią ir jų ambicingus tikslus, tačiau, pasirodo, kad siektinų rodiklių niekas nebeseka nuo 2013 m. Tuomet buvo panaikinta Slėnių stebėsenos grupė.

„Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), atsakinga už slėnių programų koordinavimą, neapibendrino projektų rezultatų ir nepateikė jų visuomenei“, – teigiama audito išvadose.

Auditoriai atkreipia dėmesį, jog 2014–2020 m. ir toliau bus investuojama į MTEP (numatoma skirti 678,9 mln. Eur), nors ankstesnio finansavimo laikotarpio rezultatai pasiekti ne tokie, kokie planuoti.

„Atsižvelgiant į audito metu nustatytus dalykus, Švietimo ir mokslo bei Ūkio ministerijoms ir Vyriausybės kanceliarijai buvo pateiktos rekomendacijos, kurias įgyvendinus bus numatytos inovacijų plėtros ir mokslo pažangos kryptingo koordinavimo, inovacijų kūrimo ir diegimo viešajame ir verslo sektoriuose priemonės, padėsiančios įgyvendinti Lietuvos mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų sistemos pertvarką“, – teigia auditoriai.

ŠMM nurodo sistemines problemas

Ministerija pripažįsta, kad auditas atskleidė „tam tikrus trūkumus“ investuojant į inovacijų plėtrą.

„Rekomendacijomis bus pasinaudota darant tolimesnius sprendimus“, – teigiama ŠMM pranešime.

Tačiau ministerija tuo pat metu beda pirštu į jau esamus Lietuvos mokslo pasiekimus: biochemikas Virginijus Šikšnys pripažintas pasaulinio lygio mokslininku genomo redagavimo srityje, biotechnologui Sauliui Klimašauskui Europos mokslo taryba skyrė prestižinę 2,5 mln. eurų dotaciją.

Ministerijos teigimu, ankstesnis finansavimas buvo nukreiptas pasenusiai mokslo įrangai atnaujinti, mat Lietuvos mokslininkai šia prasme negalėjo konkuruoti su kolegomis iš užsienio. Tuo tarpu būsimos dotacijos turės būti nukreiptos į bendrus verslo ir mokslo projektus.

„Sudaryti mokslui palankias sąlygas kurti inovatyvius produktus ir paslaugas ir diegti juos rinkoje. Siekiant, kad valstybėje augtų moksliniais tyrimais ir eksperimentine plėtra grįstos inovacijos, reikia, kad šalyje būtų pakankamai mokslui imlaus verslo, turinčio atitinkamą žmogiškąjį ir finansinį kapitalą“, – teigia ŠMM.

Ministerija teigia, kad itin svarbu skatinti jaunuosius talentus, o rinkoje gimtų verslas, imlus mokslui.

„Ministerija deda pastangas, kad mokslo ir studijų institucijose gimtų naujas mokslui imlus verslas ir aukštųjų technologijų sektorius galėtų augti. Siekiant, kad mokslo idėjos virstų produktais, universitetuose ir mokslo institutuose stiprinamos žinių ir technologijų perdavimo funkcijos, o aukščiausios kokybės moksliniai tyrimai skatinami konkursinio finansavimo būdu“, – priemones vardija ŠMM.

Pokyčių tikimasi ir dėl rengiamos aukštųjų mokyklų reformos. Ministerija viliasi, kad ši leis sutelkti mokslo potencialą ir efektyviai naudoti mokslui skiriamą finansavimą – investuoti į didžiausią potencialą ir įdirbį turinčias mokslo sritis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Inovacijų politikos reformos dokumentus suvalgė šuo Premium

Vyriausybės pristatytame reformų plane apie inovacijas tik pažerti pažadai, o konkrečių priemonių atskleidimo...

Technologijos
2018.04.17
Lietuviškas startuolis pritraukė 250.000 Eur investiciją

Užsakovų ir paslaugų teikėjų valdymo sistemą platinanti UAB „Serfy“ gavo 250.000 Eur investiciją. Bendrovė...

Technologijos
2018.04.16
Naują investiciją pritraukusios „SpaceX“ vertė pakilo iki 25 mlrd. USD

JAV verslininko Elono Musko kosmoso technologijų kompanija „SpaceX“ pritraukė 507 mln. USD finansinę...

Technologijos
2018.04.13
Su naujos kartos kompiuteriais tikimasi pakeisti pasaulį, prisideda ir lietuviai Premium 2

Naujos kartos kompiuteriais galėsime išspręsti dabar neįveikiamus uždavinius, sukurti personalizuotų vaistų,...

Technologijos
2018.04.12
Mokslininkai boikotavo Pietų Korėjos universitetą, bijoma robotų žudikų

Daugiau nei 50 aukščiausio lygio robotikos mokslininkų boikotuoja vieną pagrindinių Pietų Korėjos...

Technologijos
2018.04.05
NASA užsakė tylesnio viršgarsinio lėktuvo kūrimą 2

JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) sudarė 248 mln. USD sutartį su kompanija...

Technologijos
2018.04.04
Dar viena bendrovė užsimojo plėtoti „hyperloop“ technologiją

Kanados startuolis „TransPod“ įsijungė į naujos kartos transporto priemonės kūrimo lenktynes. „Hyperloop“...

Technologijos
2018.04.04
Dirbtinis intelektas: dabartinė padėtis ir įžvalgos verslui Premium

Iki mokslinės fantastikos sąmoningų robotų vizijos įgyvendinimo žmonijai dar toli, bet dirbtinio intelekto...

Technologijos
2018.04.04

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau