DNR žirklių kūrėjas Šikšnys įkūrė startuolį, kurio užnugaryje – JAV milžinė

Publikuota: 2017-10-12
Iš kairės: Monika Kavaliauskė, „CasZyme“ direktorė, Virginijus Šikšnys, įmonės valdybos pirmininkas ir Giedrius Gasiūnas, mokslo direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Iš kairės: Monika Kavaliauskė, „CasZyme“ direktorė, Virginijus Šikšnys, įmonės valdybos pirmininkas ir Giedrius Gasiūnas, mokslo direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Šiandien oficialiai veiklą pradeda prof. Virginijaus Šikšnio – mokslininko, sukūrusio DNR redagavimo technologiją, – įmonė. UAB „CasZyme“ strateginis investuotojas ir partneris yra vienas didžiausių pasaulyje chemijos pramonės milžinų – „DowDuPont“.

„DowDuPont“ ir neseniai Vilniuje įkurtas startuolis „CasZyme“ šiandien paskelbė apie sudarytą ilgalaikio bendradarbiavimo susitarimą.

Bendradarbiavimo tikslas – praplėsti įvairiose srityse dirbantiems CRISPR (angl. „Clustered regularly interspaced short palindromic repeats“ – bakterijų apsaugos nuo bakteriofagų ir plasmidžių DNR sistema) tyrėjams prieinamų genų redagavimo įrankių pasiūlą.

Pagal šios sutarties sąlygas, „DowDuPont“ suteiks prieigą prie savo išsamios CRISPR-Cas bibliotekos, o „CasZyme“ taikys biocheminius metodus Cas nukleazėms ištirti“, rašoma „DowDuPont“ pranešime.

Detalesnės sutarties nuostatos ir finansinė informacija neatskleidžiama. Bet Monika Kavaliauskė, „CasZyme“ direktorė, leidžia suprasti, kad šiuo metu pinigų klausimo kelti neverta – jų yra tiek, kiek reikia įmonės veiklos pradžiai.

„Sakome, kad esame startuolis, bet mes – toks ramus startuolis, pradiniame etape neieškome rizikos kapitalo investicijų. Su „DowDuPont“ turime tokio tipo bendradarbiavimą, kuris remiasi pastarosios intelektine nuosavybe, mūsų žiniomis bei patirtimi ir leidžia mums patenkinti visus poreikius bei vystyti veiklą“, – sako p. Kavaliauskė.

Bet ji neatmeta galimybės, kad ateityje gali būti ieškoma papildomų partnerių ir rizikos kapitalo investicijų kitoms įmonės veiklos sritims plėtoti.

Biotechnologijos instituto darbas šio išradimo link pradėtas 2007-aisiais, kai du prancūzų mokslininkai atrado bakterijų apsaugos nuo virusų sistemą CRISPR. Maisto gamybos bendrovėje „Danisco“ dirbę mokslininkai tyrė, kaip jogurtui rauginti naudojamos bakterijos apsisaugo nuo virusų. Jie atrado, kad bakterijos geba iškirpti mažus viruso DNR fragmentus, įterpti jas į savo genomą ir sukurti sistemą, kuri atpažįsta ir sunaikina virusus užpuolikus. Ši sistema buvo pavadinta CRISPR.

Lietuvos mokslininkai pirmiausia atrado, kad CRISPR sistemą galima perkelti į kitas bakterijas. Paskui buvo rasta, kad apsaugą suteikia minėtasis baltymas Cas9 ir kad jį galima pritaikyti visų gyvų organizmų DNR redaguoti.

Visą straipsnį skaitykite penktadienį „Verslo žiniose“ ir „VŽ Premium“.

FOTOGALERIJA Biotechnologijos instituto laboratorija (22 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių technologijų bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Bitė Lietuva, UAB150.60611.005584
Blue Bridge, UAB21.8841.18689
Tele2, UAB177.58847.322112
Lietuvos radijo ir televizijos centras, AB19.120584349
Telia Lietuva, AB204.06538.6721.806
Atea, UAB53.151908358
Adform Lithuania, UAB20.0171.337497
Varle, UAB27.43051163
Huawei Technologies (Vilnius), UAB56.42042626
Western Union Processing Lithuania, UAB49.3744.4891.622
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
4 UAB „Visma Lietuva“ 1792,2% Vilniaus
18 UAB „DevBridge LT“ 950,1% Kauno
37 UAB „NFQ Technologies“ 658,9% Kauno
69 UAB „Oviosoft“ 500,1% Vilniaus
126 UAB „Autepra“ 357,8% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau