Nuotolinis darbas: kaip suderinti darbdavių ir Y kartos norus

Publikuota: 2017-10-10

Tyrimų bendrovės „Gallup“ duomenimis, Amerikoje nuotoliniu būdu keturias ar penkias dienas per savaitę dirba 31 % darbuotojų. Lietuvoje cvmarket.lt tyrimo duomenimis, net 46,8 % darbuotojų Lietuvoje mielai dirbtų nuotoliniu būdu, jei tik būtų sudarytos sąlygos. Tačiau darbdavius toks darbas dažnai gąsdina – tokią galimybę suteikia tik apie 2 % Lietuvos įmonių.

Darbdaviai į pokyčius žiūri įtariai

Pasaulio ekonomikos forumas nuotolinį darbą ir virtualias komandas vadina viena didžiausių pastarųjų metų darbo ekonomikos transformacijų. Tačiau kodėl darbdaviai į tokį darbo modelį nežiūri entuziastingai? Juk

Didžiausios darbdavių baimės: kontrolės nebuvimas, mažesnis darbo efektyvumas, sudėtinga ar lėtesnė komunikacija su kolegomis, grėsmė konfidencialios informacijos saugumui ar komandinės dvasios praradimas.

Norai suderinami su realybe

Tačiau tyrimai rodo ką kita – darbas nuotoliniu būdu didina produktyvuma ir mažina darbuotojų patiriamą streso kiekį. Net 68% Y kartos amerikiečių teigia, kad galimybė dirbti nuotoliniu būdu pagerina darbdavio įvaizdį ir padidina norą dirbti įmonėje.

„Verslo žinių“ geidžiamiausio 2017 m. darbdavio titulą pelniusi „Telia“ tik patvirtina, kad darbas nuotoliniu būdu populiarėja tarp darbuotojų. „Esame naujos kartos verslas, kuriame svarbiausia yra ne darbe praleistos valandos, o rezultatas. Bendrovėje jau ne vienus metus turime technologines galimybes ir lankstaus darbo tvarką, kuri žmonėms leidžia dirbti ir iš namų. Tuo nuolat naudojasi šimtai įmonės darbuotojų ir tai tikrai pasiteisina, nes įgaliname žmones prisiimti atsakomybę. Kaip darbdavys visada siekiame būti vienu žingsniu priekyje, nes tai traukia kūrybingus ir drąsius žmones”, - sako „Telia“ žmogiškųjų išteklių vadovas Ramūnas Bagdonas.

Technologijų tobulėjimas keičia darbą

Suderinti darbdavių ir darbuotojų norus pavyksta pasitelkiant šiuolaikines technologijas. Ir tai tinka ne tik tokiems technologijų milžinams kaip „Amazon“, kuris vien 2017 m. planuoja 5000 naujų nuotolinių darbo vietų. Vidutinėms ir mažoms įmonėms teikiami šiuolaikiniai programinės įrangos sprendimai leidžia efektyviai dirbti iš bet kur.

Skirstomos ir valdomos užduotys. Šiuolaikinės programinė įranga verslui, pvz.,„Office 365“ įdiegtos paslaugos, leidžia planuoti ir valdyti įmonės darbuotojų užduotis, o išėjus atostogų lengvai perduoti jas kolegoms. Bendras įmonės kalendorius parodo visų darbuotojų užimtumą ir leidžia lengvai planuoti darbą.

Vykdoma darbo laiko apskaita. Vadovas gali matyti, kiek laiko darbuotojas skyrė konkrečioms užduotims, kad galėtų optimizuoti įmonės veiklą. Tačiau tai nereiškia, kad dirbama visą parą. Pagal Darbo kodeksą dirbant nuotoliniu būdu šalims rekomenduojama susitarti, kurios valandos bus laikomos darbo laiku, o visos ne darbo laiku vykdomos užduotys laikomos viršvalandžiais.

Išlaikomas saugumas ir konfidencialumas. Dirbant nuotoliniu būdu ne visada galima užtikrinti interneto tiekėjų patikimumą. Ypač svarbu tinkama apsauga galinti pasirūpinti programinė įranga. Patikimi tiekėjai, tokie kaip „Microsoft“, į verslo klientams teikiamos programinės įrangos apsaugą investuoja 1 mlrd. JAV dolerių per metus.Ugniasienės, antivirusinės programos, virtualūs privatūs tinklai (VPN), nuolatiniai atnaujinimai leidžia užtikrinti duomenų saugumą ir dirbant nuotoliniu būdu, ir saugantis kibernetinių atakų.

Informacija visada pasiekiama. Efektyviam nuotoliniam darbui turi būti lengva naudotis visais įmonės duomenimis. Laikant juos duomenų saugyklose debesyse apsisaugoma nuo informacijos praradimo įrangos vagystės atveju, užtikrinamas informacijos pasiekiamumas ir garantuojamas konfidencialumas. Be to, saugykloje vieną dokumentą gali redaguoti visa komanda, nebereikia ieškoti naujausios dokumento kopijos tarp daugybės laiškų.

Lengvai organizuojami susirinkimai. Vaizdo konferencijos leidžia darbuotojams įsitraukti į įmonės veiklą, efektyviai bendrauti ir nejausti atskirties. Harvard Business Review apklausa atskleidė, kad net87 % nuotoliniu būdu dirbančių darbuotojų vaizdo pokalbius naudoja spręsdami klausimus su kolegomis. Tam reikia tik gero ir saugaus interneto bei tinkamos visiems darbuotojams vieningos programinės įrangos.

Išsaugoma komandinė dvasia. Dirbant nuotoliniu būdu šiais laikais nėra sunku jaustis komandos dalimi. Vidiniai įmonės socialiniai tinklai ir bendravimo platformos sumažina atskirtį tarp kolegų ir primena, kad dirbama dėl bendro tikslo.

Darbo ateitis

Darbo nuotoliniu būdu poreikis vis auga. „Gallup“ tyrimo duomenimis, 2016 m. 43% amerikiečių bent kurį laiką dirbo nuotoliniu būdu, palyginti su 39% 2012 m. Nors, Eurostato duomenimis, įmonėse, kur mažiau nei 50 darbuotojų, darbas nuotoliniu būdu labai retai praktikuojamas, mažesnėms ir vidutinėms įmonėms daug lengviau persiorientuoti nei pramonės gigantams. O jos savo veiklos modelį jau keičia: „Amazon“, „Dell“, „Xerox“, „Thermo Fisher Scientific“ patenka tarp daugiausiai nuotolinių darbo vietų siūlančių įmonių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių technologijų bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Bitė Lietuva, UAB150.60611.005584
Blue Bridge, UAB21.8841.18689
Tele2, UAB177.58847.322112
Lietuvos radijo ir televizijos centras, AB19.120584349
Telia Lietuva, AB204.06538.6721.806
Atea, UAB53.151908358
Adform Lithuania, UAB20.0171.337497
Varle, UAB27.43051163
Huawei Technologies (Vilnius), UAB56.42042626
Western Union Processing Lithuania, UAB49.3744.4891.622
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
4 UAB „Visma Lietuva“ 1792,2% Vilniaus
18 UAB „DevBridge LT“ 950,1% Kauno
37 UAB „NFQ Technologies“ 658,9% Kauno
69 UAB „Oviosoft“ 500,1% Vilniaus
126 UAB „Autepra“ 357,8% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau