Nobelio medicinos premija – už biologinio laikrodžio paaiškinimą

Publikuota: 2017-10-02
Nobelio fondo grafika.
Nobelio fondo grafika.

2017 m. Nobelio premija fiziologijos ar medicinos srityje atiteko 3 mokslininkams – Jeffrey C. Hallui, Michaeliui Rosbashui ir Michaeliui W. Youngui. Jie apdovanoti „už atrastus molekulinius mechanizmus, valdančius cirkadinį ritmą“.

Cirkadinis ritmas yra vadinamojo biologinio laikrodžio mokslinis pavadinimas.

„Gyvybė Žemėje yra prisitaikiusi prie mūsų planetos sukimosi. Daugelį metų žinojome, kad gyvi organizmai, įskaitant žmones, turi vidinį biologinį laikrodį, kuris padeda jiems numatyti ir prisitaikyti prie reguliaraus dienos ritmo. Bet nesupratome, kaip šis laikrodis veikia. Jeffrey C. Hallas, Michaelis Rosbashas ir Michaelis W. Youngas sugebėjo pažvelgti į mūsų biologinio laikrodžio vidų ir išsiaiškinti, kaip jis veikia“, – rašoma Nobelio fondo pranešime.

Paprastai sakant, šių metų fiziologijos ar medicinos Nobelio premijos laureatai, naudodami vaisines museles kaip pavyzdinius organizmus, išskyrė geną, kuris kontroliuoja biologinį ritmą.

Jie taip pat išsiaiškino, kad šis genas užkoduoja baltymą, kuris per naktį kaupiasi ląstelėje, o dieną yra suskaidomas. Vėliau mokslininkai identifikavo ir papildomus šio biologinio mechanizmo baltyminius komponentus bei išsiaiškino, kad biologiniai laikrodžiai tokiu pačiu principu veikia ir kituose daugialąsteliniuose organizmuose, įskaitant žmones.

Fondo teigimu, šių mokslininkų atradimai paaiškina, kaip ir kodėl augalai, gyvūnai ir žmonės pritaiko savo biologinį ritmą, kad jis būtų sinchronizuotas su Žemės sukimusi.

Nobelio fondas pabrėžia, kad išskirtiniu tikslumu pasižymintis mūsų vidinis laikrodis pritaiko mūsų fiziologiją itin skirtingiems paros etapams. Šis laikrodis reguliuoja itin svarbias organizmų funkcijas, tokias kaip elgesys, hormonų lygis, miegas, kūno temperatūra ir medžiagų apykaita.

nuotrauka::1

Laikini neatitikimai tarp mūsų išorinės aplinkos ir šio vidinio biologinio laikrodžio veikia mūsų gerovę ir savijautą. Pavyzdžiui, skrendant per kelias laiko juostas patiriame nuovargį ir tam tikrus organizmo veiklos sutrikimus (angl. jet lag).

Taip pat yra požymių, kad nuolatinis gyvenimo būdo nesutapimas su vidiniu ritmu, kurį diktuoja biologinis laikrodis, yra susijęs su padidėjusia įvairių ligų rizika.

Apie premijas

Nobelio premija – tai kasmetinė premija, skiriama žmonėms ar organizacijoms už svarbius pasiekimus tam tikro mokslo srityje arba už ypač svarbią visuomeninę veiklą.

Premija sukurta pagerbiant švedų pramonininko ir išradėjo Alfredo Nobelio, išradusio dinamitą, valią. Testamentą p. Nobelis pasirašė 1895 m. lapkričio 27 d. Švedijos-Norvegijos klube Paryžiuje. Pagal šį testamentą Nobelis 96% savo turto skyrė 5 premijoms (fizikos, chemijos, fiziologijos ir medicinos, literatūros ir taikos), kurios būtų skiriamos asmenims, pasitarnavusiems žmonijai.

Per penkerius metus buvo įkurtas Nobelio fondas, o 1901 metais skirtos pirmosios premijos. Visas premijas, išskyrus taikos, nuo 1902 metų įteikia Švedijos karalius Stokholme, o taikos premija įteikiama Osle, Norvegijoje.

Pretendentai gauti premijas paprastai paskelbiami spalio mėnesį, o premijos teikiamos Nobelio mirties dieną – gruodžio 10. Premiją sudaro auksinis medalis, diplomas ir pinigų suma, šiuo metu apie 1 mln. eurų. Jei tais metais kažkurios srities premija skiriama keliems žmonėms, premijos pinigai padalinami po lygiai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių technologijų bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Bitė Lietuva, UAB150.60611.005584
Blue Bridge, UAB21.8841.18689
Tele2, UAB177.58847.322112
Lietuvos radijo ir televizijos centras, AB19.120584349
Telia Lietuva, AB204.06538.6721.806
Atea, UAB53.151908358
Adform Lithuania, UAB20.0171.337497
Varle, UAB27.43051163
Huawei Technologies (Vilnius), UAB56.42042626
Western Union Processing Lithuania, UAB49.3744.4891.622
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
4 UAB „Visma Lietuva“ 1792,2% Vilniaus
18 UAB „DevBridge LT“ 950,1% Kauno
37 UAB „NFQ Technologies“ 658,9% Kauno
69 UAB „Oviosoft“ 500,1% Vilniaus
126 UAB „Autepra“ 357,8% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau