Kaip tapti konkurencingesniems? Kalbėkimės

Publikuota: 2017-09-28
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Telia Lietuva“ generalinis direktorius

Ką tik sužinojome, kad Pasaulio ekonomikos forumo (PEF) sudaromame konkurencingumo indekse Lietuva šiemet atsidūrė 41-oje vietoje – 6 laipteliais žemiau negu praėjusiais metais. Tai sukėlė didelių diskusijų, tačiau nurimus ažiotažui verta paanalizuoti, ką turime padaryti, kad kitąmet koptume konkurencingumo laipteliais aukštyn.

Konkurencingumo indekse didžiausia Lietuvos problema įvardinta mokesčių politika. Tam didžiausios įtakos turi faktas, kad mūsų valstybėje verslas neskatinamas reinvestuoti pelno. Net tokiai didelei bendrovei kaip „Telia“ dabartinis inovacijų skatinimo mechanizmas yra per daug lėtas ir sudėtingas, trūksta aiškių taisyklių ir ekosistemos, kuri skatintų ne išmokėti dividendus, o investuoti į tyrimus ir plėtrą.

Tačiau, nežiūrint šių iššūkių, IRT sektoriaus įnašas į šalies ekonomikos raidą auga, nes dirbame didelio konkurencingumo sąlygomis, skaitmenizuojame ir kuriame naujas paslaugas, gerai apmokamas darbo vietas. Jei padedančiųjų būtų dar daugiau, nei stabdančiųjų, technologijos suteiktų dar didesnį augimo potencialą.

Konkurencingumo indekso kritimui poveikį turėjo ir darbo reguliavimo situacija Lietuvoje. Visgi vertėtų atkreipti dėmesį, ar konkurencingumo indekse nurodyti darbo reguliavimo suvaržymai verslui nebuvo atspindėti kaip tik tuo metu, kada vyko karščiausios diskusijos dėl naujojo Darbo kodekso ir esminių jo principų – tarp darbo vietos visam gyvenimui garantavimo ir galimybės mokytis visą gyvenimą? Šiandien jau esame žengę žingsnį į priekį – gerų pokyčių valstybės politikoje dėl darbo reglamentavimo įvyko. Procesai taip pat pajudėję ir palengvinant startuolių vizų išdavimą. Tačiau valstybės politika turėtų atsakyti į esminį klausimą – ar skatiname sukurti daugiau gerai apmokamų darbo vietų, ar žiūrime, kaip per mokesčius atimti ir padalinti iš jau esamų?

Kitas momentas – biurokratija. Valstybės biurokratijos efektyvumą galima didinti tomis pačiomis priemonėmis, kaip ir versle. Įsivaizduokime, jei, pavyzdžiui, pagrindiniai šalies premjero tikslai būtų matuojami sukurtomis darbo vietomis ir vidutiniu atlyginimo dydžiu? Tada reguliavimas tikriausiai atsirastų ten, kur jis būtinas, o ne ten, kur nori viena ar kitai partija. Keltume aiškius klausimus, kuri ES paramos dalis panaudota tikslingai, kaip ji sugrįžta, kaip padeda žmonėms persikvalifikuoti ir integruotis į vis labiau skaitmeninę visuomenę.

Esame maža ir atvira rinka, todėl galime būti efektyvūs tik kaip didelės ekosistemos dalis. Ir čia labai padėtų gyvas dialogas tarp valdžios ir verslo. Iki šiol į tokias diskusijas žiūrima gan atsainiai, tiek iš verslo, tiek iš valstybės institucijų pusės yra daug mitų, kuriuos privalome griauti. Kalbėkimės, kitaip kitais metais mes ir toliau trypčiosime vietoje, o kiti šaus aukštyn.

Kęstutis Šliužas yra didžiausios Lietuvoje informacinių ir ryšių technologijų (IRT) bendrovės „Telia Lietuva“ generalinis direktorius ir IRT įmonių asociacijos „Infobalt“ viceprezidentas.

Kitų verslininkų ir ekonomistų įžvalgas apie smukusį Lietuvos konkurencingumą galite rasti čia.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių technologijų bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Bitė Lietuva, UAB150.60611.005584
Blue Bridge, UAB21.8841.18689
Tele2, UAB177.58847.322112
Lietuvos radijo ir televizijos centras, AB19.120584349
Telia Lietuva, AB204.06538.6721.806
Atea, UAB53.151908358
Adform Lithuania, UAB20.0171.337497
Varle, UAB27.43051163
Huawei Technologies (Vilnius), UAB56.42042626
Western Union Processing Lithuania, UAB49.3744.4891.622
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
4 UAB „Visma Lietuva“ 1792,2% Vilniaus
18 UAB „DevBridge LT“ 950,1% Kauno
37 UAB „NFQ Technologies“ 658,9% Kauno
69 UAB „Oviosoft“ 500,1% Vilniaus
126 UAB „Autepra“ 357,8% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau