Šikšnys: redaguotas žmogaus DNR – didelis žingsnis medicinoje

Publikuota: 2017-08-03
Vilniaus universiteto profesorius Virginijus Šikšnys.
Vilniaus universiteto profesorius Virginijus Šikšnys.

JAV ir Pietų Korėjos mokslininkų grupei pavyko iš embriono pašalinti geną, kuriuo perduodama paveldima širdies liga. Tai buvo padaryta naudojant metodą, kurį atrado Lietuvos mokslininko Virginijaus Šikšnio komanda.

Trečiadienio vakarą BBC pranešė, kad tarptautinei mokslininkų grupei pavyko embrionuose pašalinti dalį klaidingo DNR, kuris sukelia mirtiną širdies ligą ir gali būti perduodamas iš kartos į kartą. Sėkmingas tolimesnis technologijos pritaikymas galėtų užkirsti kelią 10.000 įvairių ligų paveldėjimui. Ketvirtadienį ryte mokslininkas VŽ sakė, kad dar nespėjo perskaityti mokslinės publikacijos, tik komentarus, tačiau matyti, kad tai itin reikšmingas rezultatas visuomenei.

„Tai yra didelis žingsnis medicinoje. Parodyta, kad ši technologija veikia ne tik mėgintuvėlyje, bet ir realiomis sąlygomis. Manau, kad tai stimuliuos naujų eksperimentų ir technologijos taikymo bangą“, – kalba p. Šikšnys.

Vilniaus universitete jis su komanda CRISPR vadinamą DNR žirklių technologiją atrado 2012 m. Tiesa, tuo pat metu ją išplėtojo ir viena užsienio mokslininkų komanda. Šis metodas jau sulaukė tarptautinio susidomėjimo ir jam netgi žadama Nobelio premija.

Profesorius aiškina, kad metodo taikymas po jo atradimo plėtojosi labai sparčiai, tad „nėra nuostabu, kad taikymai atsirado greitai“.

„Aišku, tai yra vienas iš pirmųjų pademonstravimų, kad ta technologija veikia ir jos pagalba galima taisyti tas klaidas, kurios sukelia ligas. Bet, aišku, kaip ir pažymima įvairiuose komentaruose, reikia toliau dirbti ir užtikrinti, kad ta technologija yra visiškai saugi, kol jis galės patekti į klinikas“, – sako p. Šikšnys.

Tiesa, kaip ir visos medicininės technologijos, ji turi praeiti klinikinių tyrimų stadiją. Kiek laiko galėtų užtrukti iki CRISPR technologijos pritaikymo klinikose, profesorius prognozuoti nesiima.

„Tos prognozės dažniausiai nepasitvirtina“, – kalba mokslininkas.

CRSIPR/Cas9 technologija ypatinga tuo, kad leidžia kur kas paprasčiau ir greičiau nei iki šiol redaguoti DNR – tai yra iškirpti nereikalingas jos dalis ir įklijuoti naujas. Paveldimų genetinių ligų sukelia DNR molekulės klaidos. Norint DNR molekulėje ištaisyti klaidą, kuri gali slypėti viename iš milijardo nukleotidų – DNR „statybinių“ blokų, reikia rasti klaidą, perkirpti DNR grandinę ir įterpti tinkamą bloką klaidos vietoje.

Šią technologiją panaudoję į komandą susibūrę JAV ir Pietų Korėjos mokslininkai paaukotą sveikos moters kiaušinėlį mėgintuvėlyje apvaisino savanorio vyro, kuris serga hipertrofine kardiomiopatija, sperma. Dėl šios ligos žmogui gali netikėtai sustoti širdis, o tikimybė, kad ją tėvai perduos atžaloms, siekia 50%. Šia liga serga 1 iš 500 žmonių pasaulyje.

Ne tik žmonėms

Beje, DNR žirklės gali padėti ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams bei augalams. Pasak p. Šikšnio, būtent augalų molekulių redagavime matoma labai aktyvi technologijos plėtra.

„Ji gali padėti žymiai greičiau sukurti naujas augalų veisles, kurios atsparios sausrai, nepalankioms dirvos sąlygoms, pavyzdžiui, druskožemiui. Tokiu būtų ji prisidėtų prie globalių pasaulio sprendimų“, – aiškina p. Šikšnys.

Tiesa, sėkmingas bandymas vėl visuomenėje kelia diskusijas dėl genetiškai modifikuotų organizmų. Nors mokslininkai aiškina to privalumus, dalis žmonių į tokius bandymus žvelgia skeptiškai. Pono Šikšnio teigimu, tai rodo, kad mokslui ir visuomenei reikėtų platesnių diskusijų apie tai.

„Visuomenė turi susitarti. Čia, manau, yra labai svarbi diskusija tarp mokslininkų ir visuomenės. Mokslininkai turi paaiškinti, kaip ši technologija veikia, ką ji gali duoti, kad žmonės suprastų. Tada diskusija tampa prasmingesnė, nes abi pusės kalba mokslinių faktų paremta kalba, o ne kažkokiomis nuogirdomis“, – dėsto mokslininkas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių technologijų bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Bitė Lietuva, UAB150.60611.005584
Blue Bridge, UAB21.8841.18689
Tele2, UAB177.58847.322112
Lietuvos radijo ir televizijos centras, AB19.120584349
Telia Lietuva, AB204.06538.6721.806
Atea, UAB53.151908358
Adform Lithuania, UAB20.0171.337497
Varle, UAB27.43051163
Huawei Technologies (Vilnius), UAB56.42042626
Western Union Processing Lithuania, UAB49.3744.4891.622
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
4 UAB „Visma Lietuva“ 1792,2% Vilniaus
18 UAB „DevBridge LT“ 950,1% Kauno
37 UAB „NFQ Technologies“ 658,9% Kauno
69 UAB „Oviosoft“ 500,1% Vilniaus
126 UAB „Autepra“ 357,8% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau