„AmberCore DC“ sudarė taikos sutartį su prokurorais

Publikuota: 2017-05-16
Vidmantas Tomkus, UAB „Arcus Novus“ ir Lietuvos aerokosmoso asociacijos direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vidmantas Tomkus, UAB „Arcus Novus“ ir Lietuvos aerokosmoso asociacijos direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Duomenų centro (DC) „AmberCore DC“ vystytojai sudarė taikos sutartį su Generaline prokuratūra. Šalys susitarė anuliuoti sandorius, nepatikusius Vyriausybės komisijai ir sukėlusius Valstybės saugumo departamento (VSD) įtarimus dėl grėsmės nacionaliniam saugumui.

Teismų maratonas dėl šio, sąsajomis su Rusijos žvalgyba įtariamo, projekto prasidėjo prieš daugiau nei pusmetį.

VŽ rašė, kad ši paini istorija prasidėjo pernai, kai „AmberCore DC“ akcininkė – Vidmanto Tomkaus vadovaujama UAB „Arcus Novus“ ir pastarosios akcininkai, keliais šimtais tūkstančių eurų padidino UAB „AmberCore DC“ įstatinį kapitalą ir kreipėsi į Vyriausybės komisiją, nagrinėjančią investicinių projektų atitiktį nacionalinio saugumo interesams. Paprastai kreipimasis į šią komisiją reiškia, kad projektas iš plano etapo pereina į veiksmų etapą. Kitaip sakant, investuotojai pareiškia: „Projektas vykdomas toliau, prašome, patvirtinkite, kad neturite prieštaravimų, kol dar neinvestavome didelės sumos pinigų.“

Sukėlė įtarimų

Minima komisija, pasikonsultavusi su Valstybės saugumo departamento (VSD) specialistais ir peržiūrėjusi VSD pateiktą medžiagą, priėmė neigiamą išvadą dėl UAB „Arcus Novus“ projekto ir pareiškė nuomonę, kad „AmberCore DC“ gali kelti grėsmę kibernetiniam šalies saugumui.

Sumišę investuotojai – pati UAB „AmberCore DC“ ir jos akcininkė „Arcus Novus“ – kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, prašydami išnagrinėti minėtą vyriausybinės komisijos sprendimą. Tačiau teismas atsisakė tai daryti, argumentuodamas tuo, kad nėra ką nagrinėti, nes komisija pareiškė ne sprendimą, o tik nuomonę. Kitaip sakant, teismas leido suprasti, kad apskritai nėra pagrindo bylai.

Investuotojai tokį sprendimą apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui, kuris šių metų sausį nurodė apygardos teismui bylos imtis.

Sausį UAB „Arcus Novus“ pradėjo ruošti dokumentus ir paprašė šią bylą nagrinėti uždarame posėdyje. Įmonės vadovai „Verslo žinioms“ sakė, kad uždaro posėdžio prašyta, siekiant apsaugoti komercines projekto detales.

Susirūpinę dėl stabdomo projekto, vasario 10 d. į Vyriausybės kanceliariją, Užsienio reikalų ministeriją ir Ūkio ministeriją kreipėsi „Arcus Novus“ akcininkei, Danijos įmonei „SatGate“, atstovaujantys teisininkai iš Vokietijos. Advokatų kontoros „Brödermann Jahn Rechtsanwaltsgesellschaft“ teisininkai raštiškai išreiškė susirūpinimą dėl požiūrio į teisinę investicijų aplinką ir pasiūlė taikų susitarimą.

Prašė viešo teismo

Vasario antroje pusėje prokurorai kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą dėl laikinųjų apsaugos priemonių pritaikymo teksto pradžioje minėtam akcijų sandoriui, kuriuo padidintas „AmberCode DC“ įstatinis kapitalas ir kitiems, po šio fakto vykusiems sandoriams, tarp kurių yra ir sklypo pirkimas bei naujų akcijų iššlaidimas. Teismas prokurorų prašymą patenkino.

„Arcus Novus“, sužinojusi apie tokį sprendimą, nusprendė, kad reputacija svarbesnė už komercines paslaptis ir kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą su dviem prašymais.

Pirmasis – bylą dėl Vyriausybės komisijos sprendimo, kuriuo projektas įvertintas kaip galimai keliantis grėsmę saugumui, nagrinėti viešai. Antrasis – nepriimti kaip įrodymų Vyriausybės kanceliarijos ir VSD pateiktų dokumentų, nebent jie būtų išslaptinti (o po to, veikiausiai, ir paviešinti).

Dabar prokurorai ir bendrovės „AmberCore“ bei „Arcus Novus“ sutarė pritaikyti restituciją ir grąžinti turtinę bendrovių padėtį į tokią, kokia buvo 2015 m. Kitaip sakant, įmonės sutiko anuliuoti naujai išleistas akcijas ir sumažinti įstatinį kapitalą, žemės sklypus dabar priklausančius „Amber Core“ grąžinti įmonei „Arcus Novus“.

Byla dar neuždaryta

Vidmantas Tomkus, pastarosios direktorius, teigia, kad tokį bendrovių sprendimą lėmė noras greičiau užbaigti procesus, kilusius dėl Vyriausybės sprendimo, priimto 2016 m. rugpjūtį.

„Mums visiškai nereikalingi teismo procesai, trukdantys vystyti duomenų centro projektą. Vis tik projekto vertė – 60 mln. Eur. Kiekvienas mėnuo, praleistas teisiniuose ginčuose, tolina proceso realizavimą bei didina nuostolius. Tokia nesvarumo būsena mums nenaudinga. Džiaugiamės, kad teismas pasiūlė šalims taikytis, o Generalinė prokuratūra pademonstravo išmintingą laikyseną derybose dėl taikos sutarties”, – komentuoja p. Tomkus.

Anot jo, atstačius įmonių turtinę padėtį, duomenų centro projektas nebeturėtų būti nagrinėjamas ir Vyriausybės komisijos, vertinančios investicinių projektų atitikimą nacionalinio saugumo interesams. Jis įsitikinęs, kad pernai ši komisija nagrinėti projektą ėmėsi dėl to, kad į ją projekto vystytojai nesikreipė nutarę padidinti įstatinį „AmberCore“ kapitalą.

„Vyriausybės ir Valstybės saugumo departamento sukeltas ažiotažas dėl tariamų grėsmių nacionaliniam saugumui, įmonės nuomone, neturi visiškai jokio pagrindo“, – rašoma „Arcus Novus“ pranešime.

„Kraštutiniu atveju esame pasirengę toliau ginti mūsų teises teisinėmis priemonėmis teisinių ginčų procesuose, kurie šiuo metu dar nėra baigti”, – priduria p. Tomkus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių technologijų bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Bitė Lietuva, UAB150.60611.005584
Blue Bridge, UAB21.8841.18689
Tele2, UAB177.58847.322112
Lietuvos radijo ir televizijos centras, AB19.120584349
Telia Lietuva, AB204.06538.6721.806
Atea, UAB53.151908358
Adform Lithuania, UAB20.0171.337497
Varle, UAB27.43051163
Huawei Technologies (Vilnius), UAB56.42042626
Western Union Processing Lithuania, UAB49.3744.4891.622
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
4 UAB „Visma Lietuva“ 1792,2% Vilniaus
18 UAB „DevBridge LT“ 950,1% Kauno
37 UAB „NFQ Technologies“ 658,9% Kauno
69 UAB „Oviosoft“ 500,1% Vilniaus
126 UAB „Autepra“ 357,8% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau