„CeBIT 2017“ – technologijos su politiniu prieskoniu

Publikuota: 2017-03-20
Shinzo Abe, „CeBIT 2017“ partnerės Japonijos premjeras, ir Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, ragino ES pagaliau baigti derybas ir pasirašyti laisvosios prekybos susitarimą su Japonija.
Fabiano Bimmerio („TPX Images“/„Scanpix“/„Reuters“) nuotr.
Shinzo Abe, „CeBIT 2017“ partnerės Japonijos premjeras, ir Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, ragino ES pagaliau baigti derybas ir pasirašyti laisvosios prekybos susitarimą su Japonija. Fabiano Bimmerio („TPX Images“/„Scanpix“/„Reuters“) nuotr.

Pirmadienį Hanoveryje lankytojams duris atvėrusi verslo technologijų paroda „CeBIT“ startavo su stipriu politiniu prieskoniu. Atidarymo iškilmėse Vokietijos ir Japonijos lyderiai, užuot, kaip įprasta, kalbėję apie pramonės revoliuciją, robotus ir kitas naujoves, gynė laisvąją prekybą ir laidė užmaskuotas kritikos strėles JAV pusėn.

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė ir Shinzo Abe, „CeBIT 2017“ partnerės Japonijos premjeras, sakydami įžangines kalbas, leido aiškiai suprasti, kad nepalaiko naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo protekcionistinės politikos. Tiesa, pastarojo vardo nei vienas iš jų tiesiogiai neminėjo. Ponia Merkel ir p. Abe taip pat paragino Europos Sąjungą (ES) greičiau baigti jau ketverius metus trunkančias derybas ir pasirašyti laisvosios prekybos susitarimą su Japonija.

„CeBIT“ atidarymo iškilmės vyko sekmadienį, porą dienų po keistoko p. Merkel susitikimo su p. Trumpu Baltuosiuose Rūmuose (JAV).

„Žinoma, kad norime sąžiningų rinkų, bet nenorime statyti barjerų. (...) Tokiu metu, kai tenka ginčytis dėl laisvos prekybos, atvirų sienų ir demokratinių vertybių, manau, geras ženklas, kad Vokietija ir Japonija dėl to nesiginčija“, – kalbėjo p. Merkel, tarsi replikuodama į protekcionistinius JAV prezidento pasisakymus ekonominės politikos ir prekybos klausimais.

„Vokietija yra pasirengusi būti sandorio (ES ir Japonijos laisvos prekybos sutarties – VŽ) variklis. Tai būtų ženklas, kad norime laisvos atviros rinkos“, – p. Merkel cituoja „Bloomberg“.

Keistas susitikimas

VŽ rašė, kad Pirmasis Donaldo Trumpo, JAV prezidento, ir Angelos Merkel, Vokietijos kanclerės, susitikimas pasižymėjo daugeliu keistų epizodų. Dar prieš sutikimą Brigitte Zypries, Vokietijos ekonomikos ministrė, šalies žiniasklaidai tvirtino, kad Vokietija gali apskųsti JAV Pasaulio Prekybos Organizacijai (PPO), jeigu p. Trumpo administracija ištesės savo pažadus įvesti tarifus vokiškoms prekėms.

Ponas Trumpas yra sakęs, kad JAV pradės taikyti 35% muito tarifus Vokietijos automobilių gamintojui BMW, kuris planuoja naujos gamyklos statybas Meksikoje.

JAV ir Vokietijos lyderių susitikimo nuotaiką puikiai iliustravo epizodas, kai abu lyderius fiksavę fotografai paprašė jų paspausti vienas kitam ranką. Apie tokį prašymą p. Merkel pasakė p. Trumpui, tačiau šis to neišgirdo arba nesureagavo ir toliau sėdėjo akivaizdžiai įsitempęs.

Bendri interesai

Ponas Abe „CeBIT 2017“ atidarymo ceremonijoje taip pat teigė, kad Japonija labai vertina laisvosios prekybos ir užsienio investicijų naudą ir nori puoselėti atvirą pasaulio ekonomiką kartu su Vokietija, rašo „Reuters“.

Japonija yra šešta pagal dydį ES prekybos partnerė. Bendra ES ir Japonijos prekybos apimtis siekia 124 mlrd. Eur. Pati didžiausia ES prekybos partnerė yra JAV, prekybos su Valstijomis apimtis siekia beveik 609 mlrd. Eur. Tačiau santykiai su JAV, kaip dar kartą parodė p. Merkel vizitas Baltuosiuose rūmuose, yra pilni trinties ir aštrių kampų. Tiesa, nesutarimai technologijų sektoriuje prasidėjo dar gerokai prieš p. Trumpui įžengiant į Ovalųjį kabinetą (JAV prezidento darbo kambarys Baltuosiuose rūmuose).

Visas Silicio slėnis gerai žino ponią Margrethe Vestager, Europos komisarę, atsakingą už konkurenciją. Maža to, vienas kitas finansų direktorius tikriausiai laiko užantyje jai skirtą akmenį.

Ponia Vestager nuo pat kadencijos pradžios Europos Komisijoje 2014 m. ėmėsi aktyviai tirti didžiausių JAV technologijų bendrovių veiklą ES. Štai, pavyzdžiu, pernai rudenį, po trejus metus trukusio tyrimo, ES konkurencijos prievaizdai Airijai liepė iš „Apple“ išsireikalauti 13 mlrd. Eur mokesčių ir palūkanas. Po p. Vestager padidinamuoju stiklu buvo arba yra iš esmės visos JAV technologijų milžinės. Tarp kitų, ir „Qualcomm“, „Amazon“, „Facebok“, „Google“ bei „Apple“.

FOTOGALERIJA Skaitmeninė transformacija – pagrindinė CeBIT 2017 tema (5 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių technologijų bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Bitė Lietuva, UAB150.60611.005584
Tele2, UAB177.58847.322112
Lietuvos radijo ir televizijos centras, AB19.120584349
Telia Lietuva, AB204.06538.6721.806
Atea, UAB53.151908358
Adform Lithuania, UAB20.0171.337497
CSC Baltic, UAB18.4831.379476
Varle, UAB27.43051163
Huawei Technologies (Vilnius), UAB56.42042626
Western Union Processing Lithuania, UAB49.3744.4891.622
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
4 UAB „Visma Lietuva“ 1792,2% Vilniaus
18 UAB „DevBridge LT“ 950,1% Kauno
37 UAB „NFQ Technologies“ 658,9% Kauno
69 UAB „Oviosoft“ 500,1% Vilniaus
126 UAB „Autepra“ 357,8% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau