Lietuva kovos dėl „Tesla Gigafactory“

Publikuota: 2017-01-05

Premjeras, įtakingi politikai ir kiti sprendimų priėmėjai sutaria: Lietuva turi mėginti pritraukti automobilių kūrėją „Tesla“ Lietuvoje statyti ličio akumuliatorių gamyklą „Gigafactory“.

„Jeigu nenusipirksi bilieto, nelaimėsi. Manau, kad mes kaip valstybė turime turėti tokią ambiciją kaip pritraukti „Gigafactory“ ar kitą didelę kompaniją, kuri galėtų pakeisti mūsų šalies raidą. Apie tai esame kalbėję ir su „Investuok Lietuvoje“ vadovu, galime alokuoti žmogiškųjų, finansinių išteklių ir startuoti banginių medžioklėje, bet tai kainuos“, - komentuoja Mindaugas Sinkevičius, ūkio ministras.

Kartu jis siūlo iš karto susitaikyti su tuo, kad pasisekimo tikimybė nėra labai didelė, o banginio medžioklėje ne viskas priklauso nuo žvejo. Tiesa, ir žvejas čia ne vienas. Lietuvai tenka konkuruoti su tokiomis jau viešai apsiskelbusiomis valstybėmis kaip Portugalija, Olandija, Ispanija ir kitomis. Jos visos puolė į lenktynes po to, kai Elonas Muskas, kompanijos įkūrėjas ir vykdomasis direktorius, pranešė, jog antra „Gigafactory“ gamykla išdygs Europoje.

Bet kuriai Europos valstybei tai reikštų gana reikšmingas pritrauktas investicijas ir sukurtų darbo vietų skaičių. Vien pirmosios ličio baterijų gamyklos statyboms Nevadoje (JAV) reikėjo šimtų darbuotojų, o joms pasibaigus prasidėjo aktyvus samdymas. Kompanija planuoja, kad gamyklai pasiekus aktyviausią laikotarpį joje bus 6.500 darbuotojų.

Vietos neužteks

Dalius Misiūnas, valstybės valdomos energetikos bendrovės „Lietuvos energija“ generalinis direktorius, kalba, kad tokiai bendrovei Lietuva gali pasiūlyti gerą energetikos ir logistikos infrastruktūrą. Pasak jo, viena iš vietų, kur galėtų būti statoma „Gigafactory“, galėtų būti netoli Kruonio esantis plotas, į kurį anksčiau yra žvalgiusis technologijų milžinė „Google“.

Kartu jis pabrėžia, kad vien gero žemės ploto su palankia infrastruktūra neužteks. Dėl investicijos varžosi ir kitos šalys, taigi, reikės pasiūlyti specialias išimtis.

„Be išimčių pritraukti nepavyks, turi būti ne tik Vyriausybės pastangos, bet ir įstatymų korekcijos, kad sukurtume reikiamą sprendinį. Dabartinis procesas yra per ilgas ir nebūtinai suprantamas atvykusiems iš už Atlanto“, - mano p. Misiūnas.

Jam pritaria ir Mantas Katinas, investicijų į Lietuvą pritraukimo VšĮ „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius.

„Reikia sukurti mokestines lengvatas. Tai turėtų būti vienetinis sprendimas, kuris leistų ateiti ir padėti ką nors ant stalo. Tai yra iššūkis ir parlamentinei sistemai, nes žmonėms reikia pasakyti, kad sukursime iššimtį vienai kompanijai ir atleisime ją 30 metų nuo mokesčių, nes tai sukurs didelę pridėtinę vertę“, - svarsto p. Katinas.

Anot jo, taip pat reikėtų atsižvelgti į kompanijos logistikos poreikius, tam tikros aukštosios mokyklos galėtų pakoreguoti savo studijų programas.

Pašnekovai kalba apie išskirtinį įsiteikimą ne veltui. Šalis gautų pridėtinės vertės net ir visiškai kompaniją atleidus nuo mokesčių. Pavyzdžiui, tai pagerintų jos įvaizdį tarptautinėje rinkoje, tai atneštų pasaulinio lygio naujas technologijas, iš kurių galėtų mokytis vietiniai specialistai. Be to, būtų sukurta aukštos kompetencijos reikalaujančių darbo vietų. Tikimasi, kad tai paskatintų į Lietuvą grįžti ir dalį užsienyje gyvenančių tautiečių. Pati „Tesla“ teigia, kad dėl gamyklos Nevadoje įsikūrimo, ten aplink turėtų susikurti dar 20.000-30.000 darbo vietų.

Ne tik „Tesla“

„Investuok Lietuvoje“ vadovas kalba, kad į „Tesla“ pritraukimo iniciatyvą galima pažiūrėti plačiau. Lietuva turėtų skirti išteklių pažangių technologijų milžinų medžioklei ir neapsiriboti viena kompanija. O net ir nesėkmės atveju pastangos galėtų atvesti mažesnius globalios rinkos žaidėjus.

„Mano pasiūlymas galvoti ne apie vieną vienaragį, o visą jų paletę. Mes norime pritraukti vieną didelę kompaniją, kuri kuria proveržį, tai nebūtinai tai turi būti „Tesla“, - mano p. Katinas. Tuo tarpu p. Misiūnas kalba, kad konkretus tikslas yra geras, nes tada galima jam labiau susitelkti. Taigi, sąrašas neturėtų būti ilgas.

Pažadėjo resursus

Vis tik pradžiai kalbama tik apie automobilių gamintoją „Tesla“. Ūkio ministras pasiruošimo pritraukti šią kompaniją diskusijos metu jau pažadėjo, kad bus dedamos pastangos. Anot jo, tam būtų galima panaudoti „Investuok Lietuvoje“ turimus išteklius.

„Reikalingi 2-3 žmones ir pinigai, kurie galėtų būti kelionėms ir rinkodaros priemonėmis. Čia ir valstybės vadovai turėtų maksimaliai dalyvauti, tai yra labai ambicingas darbas, mes turime turėti grupę žmonių“, - komentuoja p. Sinkevičius.

Ponas Katinas kalba, kad „Investuok Lietuvoje“ šiam darbui tinkamų specialistų turi, tačiau tam reikia ministro pažado, kad bus skirtos lėšos, kad nereikėtų sumažinti veiklos apimčių kitur.

„Mes žmonių, kurie gali dedikuoti laiką, turime. Man reikia tik pažado, kad gausime tas lėšas ir į jų vietą galėsiu priimti žmones. Tai tik klausimas, ar galime tų žmonių laiką atidėti šiam tikslui“, - sako p. Katinas.

Anot jo ir ministro, vienaragių medžiotojai „Investuok Lietuvoje“ turėtų atsirasti artimiausiu metu, šiemet.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių technologijų bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Bitė Lietuva, UAB150.60611.005584
Blue Bridge, UAB21.8841.18689
Tele2, UAB177.58847.322112
Lietuvos radijo ir televizijos centras, AB19.120584349
Telia Lietuva, AB204.06538.6721.806
Atea, UAB53.151908358
Adform Lithuania, UAB20.0171.337497
Varle, UAB27.43051163
Huawei Technologies (Vilnius), UAB56.42042626
Western Union Processing Lithuania, UAB49.3744.4891.622
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
4 UAB „Visma Lietuva“ 1792,2% Vilniaus
18 UAB „DevBridge LT“ 950,1% Kauno
37 UAB „NFQ Technologies“ 658,9% Kauno
69 UAB „Oviosoft“ 500,1% Vilniaus
126 UAB „Autepra“ 357,8% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau