Įmonės, pavėlavusios su finansine atskaitomybe, liko be reitingų

Publikuota: 2017-06-18
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Birželio 1–15 dienomis Registrų centrą pasiekė daugiau nei 11.000 juridinių asmenų finansinių ataskaitų rinkinių. Kiek pavėluotai duomenis pateikusios įmonės nepateko tarp tų, kurioms „Creditinfo“ nebeskaičiuoja kredito reitingo, tačiau jų nepateikusios po birželio 15 d. reitingo nebeturi.

Praėjusių metų finansinių ataskaitų rinkinius Juridinių asmenų registrui birželio 15 d. buvo pateikę iš viso 66.374 juridiniai asmenys, „Verslo žinias“ informavo Registrų centras. Iš viso prievolę pateikti finansinius duomenis už praėjusius metus turi kiek daugiau nei 160.000 juridinių asmenų.

Įmonės, kurių finansiniai metai baigėsi praėjusių metų gruodžio 31 d., finansinę atskaitomybę turėjo pateikti iki gegužės 31 d.

Laiku finansinius duomenis šiemet pateikė 54.770 juridiniai asmenys arba 34% nuo visų turinčių prievolę teikti ataskaitas. Registrų centras pažymi, jog metinės finansinės ataskaitos kasmet teikiamos vis atsakingiau, tačiau maždaug pusė juridinių asmenų šios prievolės vis tik neįvykdo. Už 2015 m. yra pateikta per 78.000 metinių finansinių ataskaitų rinkinių.

Tiesa, atliekant teorinius prievolę turinčių įvykdyti juridinių asmenų skaičiavimus, įtraukiami ir teisinius statusus „likviduojamas“, „bankrutuojantis“ ir pan. turintys juridiniai asmenys – Registrų centras tiksliai nežino, ar juridinis asmuo nevykdo veiklos, ar tik nevykdo prievolės teikti metinių finansinių ataskaitų rinkinius.

Dovilė Burgienė, advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ partnerė, VŽ yra sakiusi, kad įmonių vėlavimo pateikti finansinę atskaitomybę priežastys gali būti įvairios: vienos bendrovės tiesiog nespėja parengti ataskaitų arba jų laiku nepatvirtina akcininkai, kitos siekia laimėti laiko, kad svarbią konfidencialią informaciją kuo vėliau pamatytų konkurentai, trečios nenori, kad būtų paviešinta informacija apie prastą finansinę jų padėtį.

„Jei įmonė laiku nepateikė finansinės atskaitomybės, jokiu būdu negalime automatiškai tvirtinti, kad įmonė yra nepatikima. Būna, kad finansinė įmonės padėtis yra gera, tačiau užtrunka ataskaitą suderinti su auditoriaus, tarkime, diskutuojama dėl apskaitinio vienų ar kitų dalykų traktavimo. Pasitaiko, kad konfliktuoja įmonės akcininkai, pvz., nesutaria dėl pelno paskirstymo ir netvirtina ataskaitos“, – pavyzdžius pateikia p. Burgienė.

Kaip ir praėjusiais metais, įmonėms, kurios iki birželio 15 d. nepateikė finansinių ataskaitų rinkinių, su Registrų centru bendradarbiaujantis kreditų biuras „Creditinfo“ pritaikė disciplinuojančią priemonę – nuo ketvirtadienio reitingai nebeskaičiuojami daugiau nei 10.000 įmonių.

Tai reiškia, kad kai šios įmonės kreipsis į finansų, telekomunikacijų, degalinių tinklus ir kitas bendroves, pastarosios, tikrindamos kreditingumą, vietoje kredito reitingo matys pranešimą, kad įmonė nesilaiko įstatymų dėl finansinės atskaitomybės pateikimo, aiškina kreditų biuras.

„Kai įmonė netenka kredito reitingo, tai rimtas signalas jos klientams, tiekėjams ir darbuotojams. Paprastai netekusios kredito reitingo įmonės susirūpina ir imasi priemonių, kad jį atgautų ir pasigerintų“, – pranešime spaudai cituojamas Andrius Bogdanovičius, „Creditinfo“ generalinis direktorius

Jo teigimu, tarp vėluojančių teikti finansinius duomenis už 2016 m. esama ir stiprių įmonių. Reitingo netekimas joms tikriausiai nesudarys didelių kliūčių gauti kreditą banke ar degalinių tinklų išduodamos kredito kortelės, tačiau gali sukelti papildomų klausimų ir prailginti kai kurias procedūras.

Kreditų biuras įmones reitinguoja skalėje nuo 1 iki 10, kur „1“ reikšmė rodo žemiausią prognozuojamą riziką, o „10“ – didžiausią riziką. Kredito biure nustatytus kredito reitingus mato bankai, kredito unijos, lizingo, telekomunikacijų, elektros tiekimo bendrovės, degalinių tinklai ir kitos įmonės.

Prievolė įmonėms viešame Juridinių asmenų registre deklaruoti praėjusių metų savo finansinius rezultatus buvo nustatyta 2004 m. Nuo finansinių metų, kurie prasidėjo 2015 m. sausio 1 d., juos privalo teikti ne tik įmonės, bet ir asociacijos, viešosios įstaigos, labdaros ir paramos fondai.

Už metinių finansinių ataskaitų rinkinių nepateikimą juridinio asmens vadovui gali būti taikomos nuo 200 Eur iki 3.000 Eur baudos. Pagal šiemet įsigaliojusį naują Administracinių nusižengimų kodeksą, protokolą juridinio asmens vadovui galimą bus surašyti ir jam nedalyvaujant, kai jis kviečiamas du kartus neatvyksta. Bylas pagal surašytus protokolus nagrinėja ir baudas skiria teismai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau