VMI lygins grupės įmonių pelningumą pagal šalis

Publikuota: 2017-06-16
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Didelės įmonių grupės privalo teikti informaciją savo šalių mokesčių inspekcijoms apie pelną ir kitus duomenis pagal šalis. Tai padės mokesčių administratoriams kovoti su agresyviu mokesčių planavimu, o bendrovėms bus papildoma našta.

Įsigalioja Mokesčių administravimo įstatymo 61 straipsnio pakeitimas, kuriame įtvirtinta prievolė tarptautinių įmonių grupėms pateikti ataskaitas VMI.

Šiose ataskaitose reikia pateikti duomenis apie pajamas, pelną (nuostolį), sumokėtą pelno mokestį, įstatinį kapitalą, darbuotojų skaičių, materialinį turtą, išskyrus grynuosius pinigus ir grynųjų pinigų ekvivalentus. Šiuos duomenis reikia pateikti pagal atskiras jurisdikcijas, kuriose grupė vykdo veiklą. Ši nuostata įsigaliojo birželio 5 d..

Dr. Martynas Novikovas, konsultacijų bendrovės „PwC“ vyriausiųjų projektų vadovas, pažymi, jog ši ataskaita – tai dar viena iš Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) bei Europos Sąjungos (ES) žingsnių didinant skaidrumą ir kovojant su mokesčių vengimu.

Ataskaitą turi pateikti įmonių grupė, kurią sudaro dvi ar daugiau įmonių, ir jų rezidavimo vieta priklauso skirtingoms jurisdikcijoms. Ataskaitą privalo pateikti grupės, kurių konsoliduotos pajamos viršija 750 mln. Eur. Tokie reikalavimai jau įsigaliojo ar dar įsigalios ES valstybėse, EBPO šalyse narėse, G20 valstybėse ir kai kuriose kitose šalyse. Ir visos šios šalys keisis informacija tarp savęs.

Apeiti neišeis

„Lietuvoje didelių įmonių grupių nėra daug. Tačiau šis reikalavimas yra aktualus ir mažesnėms Lietuvoje veikiančioms tarptautinių grupių įmonėms, kadangi Lietuvos mokesčių administratorius dalyvaus informacijos mainuose su kitų šalių mokesčių administratoriais ir gaus analogiškas ataskaitas apie grupės veiklą, taip pat duomenis apie Lietuvos bendrovę“, – pažymi p. Novikovas. Jeigu įmonių grupės pirminė bendrovė registruota tokioje šalyje, kur prievolės teikti tokias ataskaitas nėra, ataskaitą turi teikti jos antrinė įmonė.

„Jeigu, pavyzdžiui, įmonių grupė turi tarpinę kontroliuojančią bendrovę Olandijoje, kur yra prievolė teikti ataskaitas, o pirminė kontroliuojanti bendrovė yra Bahamuose, kur tokios prievolės nėra, Olandijos bendrovė vis tiek privalo teikti ataskaitą“, – aiškina p. Novikovas.

Anot jo, visą šią informaciją mokesčių administratorius galės naudoti vertindamas mokesčių vengimo riziką.

Pavyzdžiui, jei mokesčių administratorius matys, kad Lietuvoje veikiančios grupės įmonės grynasis pelningumas yra nedidelis lyginant su kitose šalyse veikiančių tos pačios grupės įmonių pelningumu ar pastebės reikšmingus efektyvaus pelno mokesčio tarifo skirtumus, jis gali pradėti Lietuvoje veikiančios įmonės mokesčių patikrinimą. Tokiu būdu jis bandys išsiaiškinti, ar sudaromų kontroliuojamų sandorių kainodara nustatyta pagal rinkos sąlygas, ar įmonių grupė neužsiima agresyviu mokesčių planavimu.

Dar viena našta

„Akivaizdu, kad ši nauja prievolė teikti ataskaitas didelėms tarptautinėms įmonėms bus dar viena papildoma administracinė našta. Daugumai įmonių bus sunku surinkti reikiamą finansinę informaciją, kadangi dažnai įmonių grupių apskaitos sistemos nepritaikytos pateikti informaciją pagal šalis“, – teigia p. Novikovas. Be to, egzistuoja IT sistemų skirtumai.

Kitas svarbus klausimas, ar pirminė įmonė pati rinks finansinę informaciją apie kitas grupės įmones, ar kiekviena iš grupės įmonių pateiks duomenis pirminei įmonei, kuri sudės visus duomenis į ataskaitą. Pastaruoju atveju dėl galimų apskaitos skirtumų atskirose šalyse pirminei įmonei pačiai gali tekti vertinti pateiktų duomenų kokybę ir tinkamumą.

Lietuvoje, kaip ir kitose ES šalyse, ataskaita mokesčių administratoriui pirmą kartą reikės pateikti už 2016 finansinius metus per 12 mėnesių nuo jų pabaigos, t.y. iki 2017 metų pabaigos. Jeigu grupės konsoliduota apyvarta 2015 m. viršijo 750 mln. Eur, ji ataskaitą turės pateikti už 2016 m.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau